1. HABERLER

  2. KADIN

  3. 12 yılda 6 bin 910 kadın öldürüldü
12 yılda 6 bin 910 kadın öldürüldü

12 yılda 6 bin 910 kadın öldürüldü

DÖKH tarafından en büyük toplumsal sorunlardan birine dönüşen kadın katliamlarına karşı mücadele etmek amacıyla "Kadın Cinayetleri Çalıştayı" düzenledi

A+A-

Çalıştayda, konuşan sosyolog Evin Güleker, kadınların sürekli namlunun ucunda yaşadığını ifade ederek, AKP'nin iktidarda olduğu son 12 yılda 6 bin 910 kadının öldürüldüğünü belirtti.

DİYARBAKIR - Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), yeni yaşamı inşa sürecinde demokratik özerklik kapsamında özgün kadın meclisleri, madde bağımlılığı ve yozlaşma, çocuk istismarı ve önleyici tedbirler, kadın katliamları ve ekonomi ile 5 başlıktan oluşan çalıştayların 4'üncüsü olan Kadın Katliamları Atölyesi kapsamında Ceren Kadın Derneği'nde, "Kadın Cinayetleri Çalıştayı" düzenlendi. Çalıştaya Ekin Ceren Kadın Derneği, Kardelen Kadın Evi, Amida, Silvan Meya Kadın Merkezi, Lice Nujiyan Kadın Merkezi çalışanları ve DİKASUM aktivistleri katıldı.

"Cinayetler son 19 yılda arttı"

Çalıştayın açılış konuşmasını Amida Kadın Merkezi sosyologu Evin Güleker, yaptı. Güleker, kadın cinayetlerine genel bir bakış olarak çalışma yürüteceklerini belirterek, yürütülecek tartışmaların kendilerini çok şey katacağını ifade etti. Kadın cinayetlerinin son 19 yıl içersinde artış gösterdiğini aktaran Güleker, çalıştayda kadın kurumları olarak yaptıkları ve yapamadıklarını ortaya koyacaklarını söyledi. Güleker, AKP hükümetinin 12 yıllık bilançosunun kadınlar açısından ağır olduğunu, bakanlıkların değiştiğini ama algıların değişmediğini belirtti. Konuşmasının ardından Güleker, kadın cinayetlerine genel bir bakış adlı sunumunu gerçekleştirdi.

"Kadınlar sürekli namlunun ucunda"

Güleker, sunumunda kadınların bir erkek veya erkek grubu tarafından öldürülmesi veya ölüme zorlanmasının "kadın cinayeti" olarak tanımlayarak, kadın cinayetinin kadına yönelik şiddetin en vahşi boyutu olarak karşılarına çıktığını ifade etti. Kadınların cinayete kurban gitmesi noktasında geleneksel yapıların önlerine çıktığını belirten Güleker, kadınların dünyanın her yerinde, kamusal alanda, işte, evde ve aile ortamında katledildiğine dikkat çekti. Kadın cinayetlerinin özellikle kadının "en güvenli" olduğu aile ortamında katledilmesin daha fazla olduğunu aktaran Güleker, "Kadınlar, kardeşleri, erkek arkadaşları, sözlüleri yada eşleri tarafından katlediliyor. Yani kadının sevgi bağı ile bağlandığı erkekler tarafından öldürülüyor. Kadınlar ya devletin ya toplumun yada başka unsurlar tarafından sürekli namlunun ucundadır" dedi.

"2014'ün 4 ayında 106 kadın öldürüldü"

AKP hükümetini kadın düşmanlığı yaptığını savunan Güleker, AKP'nin hükümete geldiği 2002 yılından 2011 yılına kadar 6 bin 428 kadının vahşice katledildiğini belirtti. Güleker, 2012 yılında 139, 2013'te 237, 2014'dün ilk 5 ayında da 106 kadının katledildi bilgisini paylaştı. (diha)

 

Bu haber toplam 1085 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.