• Diyarbakır12 °C
 • Batman13 °C
 • Mardin15 °C
 • Bingöl6 °C
 • Bitlis6 °C
 • Elazığ9 °C
 • Erzincan7 °C
 • Şanlıurfa15 °C
 • Erzurum3 °C
 • Ağrı-1 °C
 • Gaziantep12 °C
 • Hakkari5 °C
 • Muş1 °C
 • Siirt13 °C
 • Van6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2014 Yılı Bütçesi ,TBMM Genel Kurulu'nda
11 Aralık 2013 Çarşamba 13:13

2014 Yılı Bütçesi ,TBMM Genel Kurulu'nda

CHP İzmir Milletvekili Balbay:"Meclis'teki özgürlük açığının sadece biri giderilmiştir. Bu özgürlük açığının altısı henüz bu Meclis'in kapalı damarları gibi gündemde durmaktadır. ''

"Ben yaşamımın bundan sonraki dilimini her kim olursa olsun hukuk ve hak arayan herkesle birlikte olmaya adayacağım"

TBMM (AA) - CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "Meclis'teki özgürlük açığının sadece biri giderilmiştir. Bu özgürlük açığının altısı henüz bu Meclis'in kapalı damarları gibi gündemde durmaktadır. Bütün dileğim o milletvekillerinin de bugün benim yaptığım gibi yeminlerini etmeleridir" dedi.

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Kormaz'ın kendi hakkını vermesi üzerine Balbay, Bütçe Tasarısının tümü üzerinde şahsı adına söz aldı.

Konuşmasına, "Gazeteciliğim sürecinde; özgürlükte, en kötü meclis bile kapalı bir meclisten iyidir diyen bir gazeteci olarak sizleri saygıyla selamlıyorum" diyerek başladı.Bütçe açığına ilişkin görüşlerini paylaşmak üzere kürseye geldiğini belirten Balbay, bu açıklardan birinin özgürlük açığı olduğunu  söyledi.

Balbay, "Şu an bu Meclis'teki özgürlük açığının sadece biri giderilmiştir. Bu özgürlük açığının altısı henüz bu Meclis'in kapalı damarları gibi gündemde durmaktadır. Bütün dileğim o milletvekillerinin de bugün benim yaptığım gibi yeminlerini etmeleri ve Meclis'in çatısı altında görevlerini yerine getirmeleridir" diye konuştu. Bir diğer açığın ise hukuk açığı olduğunu söyleyen Balbay, Türkiye'deki hukuk güvenliği sorununun can güvenliğinden bile ciddi bir sorun olarak gündemde durduğunu söyledi. Hukuk açığının nelere mal olabileceğini tüm partilerin yaşadığını ifade eden Balbay, açıklardan birinin ise yargılamalardaki adalet açığı olduğunu savundu.

"Adalet açığı öyle boyutlara ulaşmıştır ki cezaevlerinde adalet bekleyen binlerce insan acaba 'Türkiye'de iç hukuk yolları tümüyle tükendi mi?' sorusunu sormaktadır" diyen Balbay, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı son kararın Türkiye'deki adalet açığının giderilmesinde önemli bir başlangıç olması dileğinde bulundu.

Türkiye'de iç barış açığının da bulunduğunu ileri süren Balbay, şöyle konuştu:"Hapishanede 4 ay değil, 4 yıl 8 ay yatmış bir kişi olarak iç barışa varım diyorum. Ancak tartışılmakta olan barış açılımının barıştan uzaklaşmak olduğunu görüyorum. Sözlüğü açıp bakarsanız açılımın aynı zamanda uzaklaşmak olduğunu göreceksiniz. Denize doğru açılmak karadan uzaklaşmak, gökyüzüne doğru açılmak yeryüzünden uzaklaşmaktır. Bu bağlamda ben Türkiye'deki iç barış açığının bütün partilerin bu bağlamda bir araya gelerek ortak gerçekleştirebilecekleri bir konu olduğunu görüyorum."Çok sayıda ülke dolaştığını, bu ülkelerdeki iç barış sorunlarını gördüğünü anlatan Balbay, iç barış sorunlarının çözülememesinin iç savaşlara ve can kayıplarına yol açabileceğini kaydetti.

Balbay, konuşmasını "Ben yaşamımın bundan sonraki dilimini her kim olursa olsun hukuk ve hak arayan herkesle birlikte olmaya adayacağımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu Meclis'in çatısı altındaki herkesin bu ülkeye karşı hukuk, adalet sorumluluğu var. Bunun giderilmesi için de özellikle cezaevindeki kişilere seslenmek isterim ki onların Meclis'teki hakkının aranmasında önemli bir ayak da ben olmak istiyorum. Ve sizleri bu konuda daha vicdanlı olmaya, vicdanınızın sesini dinlemeye davet ediyorum. Türkiye'nin içinden geçtiği süreçte bu Meclis'in pek çok sorunu çözebileceğine yürekten inandığımı vurguluyorum" diyerek tamamladı. 

Balbay'ın konuşmasının ardından, TBMM Genel Kurulu'nda, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2012 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak, maddelerine geçilmesi kabul edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SEÇTİKLERİMİZ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tigris Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 412 229 20 03-0538 334 53 75 | Haber Yazılımı: CM Bilişim