1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. 5. Kitap fuarı başladı
5. Kitap fuarı başladı

5. Kitap fuarı başladı

Kışanak’tan aydınlara çağrı: “İş cinayetlerine el atın”

A+A-

İlyas AKENGİN

TÜYAP tarafından düzenlenen Diyarbakır 5. Kitap Fuarı, yoğun bir katılımla kapılarını kitap severlere açtı. Fuarda konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gülten Kışanak Soma’da yaşanan katliama değinerek, “Bildiğiniz gibi iş cinayetleri Türkiye’de büyük bir problem. Bununla ilgili ne yazık ki yıllardır çözüm üretilmiyor. Bu sorunu çözmek bir insanlık ve vicdan sorunudur. Aydınların bu iş cinayetlerine el koyması gerekir. Soma’da yaşanan katliam kitaplara konu olursa bu politik girişimlerden daha etkili olur” dedi.

Fuarın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Bu yıl 150 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen fuarda geniş bir konu yelpazesi içinde konferans, söyleşi, panel, şiir dinletisi gibi 60 kültür etkinliğinde ve imza günlerinde 300 yazar okurlarıyla buluşma imkanı bulacak” dedi. Daha sonra konuşan yazar Deniz Kavukçuoğlu, fuarda çok farklı düşüncelerin ilk kez bir arada olacağını belirterek, “Türkiye’de eşi ve benzeri görülmemiş bir ortam var. Bu da fuarın ne kadar sağlıklı bir ortamda yapıldığını gösteriyor. Bu ülkenin sağlam demokrasiye sahip yöneticiler tarafından yönetilmesine ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu.

Türkiye Yayınlar Birliği Başkanı Fahri Aral ise, “Kürt aydınlarının kaybolmuş eserlerini gün yüzüne çıkarmak lazım. Bir çok Kürt şairler unutulmuş ama biliyoruz ki çok iyi Kürt şairler var. Bu ülkede Kürt kitaplarını yayınlama özgürlüğü ne yazık ki tehlike altında. Türkiye’de basın özgür olmayan ülkeler arasında gösteriliyor. Ülkede bir baskı ve oto sansür var. Tabi ki bunlar devam ederken çözüm süreci de devam edecek ve bir sonuç mutlaka alınacak. Fuarda nasıl ki Ali Emiri’yi andıysak Musa (Anter) ağabeyi de analım” dedi.

Noel Edebiyat ödülü Abdulla Peşew’e verilsin

Yazarların toplumun vicdanları olduğunu belirten Kürt Yazarlar Birliği Başkanı Mehmet Yılmaz, “Bildiğiniz gibi kitap karanlığa karşı aydınlıktır. Yazarların kaleminden dökülen mürekkep ışıktır. Bu dünyanın karanlığında her dil bir renk ve sestir. Ancak bu ülkede farklılıkların bir çoğu söndürüldü. Kürt dilini yakıtsız bıraktılar. Kürt aydınlar öldürüldü, tutuklandı ve sürgün edildi. Ancak egemenler hiçbir zaman amaçlarına ulaşamadı. Kendi elleriyle Kürtlerin kalemini özgürleştirdiler. Buradan noel edebiyat ödülü heyetine seslenmek istiyorum. Artık bir Kürdün noel edebiyat ödülünü almasının zamanı gelmiştir. Kürt dili çoktan böylesi bir ödülü hak etti. Biz ödüllerin peşinde değiliz ancak böyle bir ödüllendirme batının bir özrü olarak değerlendirilecek” dedi.

Aydınlar iş cinayetlerine el atsın

Katılımcıları Kürtçe selamlayan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gülten Kışanak ise, “Kürt sorunun çözümü ile ilgili herkes memnuniyetini dile getiriyor. Emin olun hepimizin temennisi bu topraklarda kalıcı barışı sağlamak ve getirmektir. Bir gün bu kalıcı barışı getireceğiz. İşte bunların çözümü için aydınların bu duruma el koyması lazım. Bütün sorunlar vicdanın kirlendiği yerde sorunlar yaşanıyor. Artık vicdanların uyanması lazım. Bu fuar bütün farklılıkları bir arada barındırıyor. Burada yeşeren bu anlayışın diğer yerlerde de yaşam bulmasını diliyorum. Musa Anter ve Mehmet Uzun gibi, yeni yetişen genç yazarlarımız da güçlü kalemleri ile bu geleneği sürdüreceklerdir. Bunun için herkesin destek vermesi lazım. Herkes stantlarda iki kitap alsın ama biri kadın kitabı olsun” dedi.

Kısa bir konuşma yapan Diyarbakır Vali Vekili Mehmet Demir ise, “Kalem ve kelamın olduğu yerde silah ve kavga yoktur. Ancak bunların olmadığı yerde ise kan ve silah olur. Neye söyleyeceksek fikirlerimizle söyleyelim. Silahla vurma dönemi bitmiştir. Artık bu kentin kitaplarla gündeme gelmesi gerekir” diye konuştu.

Girişin ücretsiz olduğu fuar 20-24 Mayıs 2014 tarihleri arasında 10.30-19.30 saatlerinde, kapanış günü olan 25 Mayıs 2014 tarihinde ise 10.30-19.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

 

Bu haber toplam 867 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.