1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. 5 yıldır tadilatta!
5 yıldır tadilatta!

5 yıldır tadilatta!

Diyarbakır’da 5 yıl önce ‘yıkılma tehlikesi var’ denilerek boşaltılan ve tadilata alınan Nazmiye Tatlıcı İlkokulu, aradan geçen 5 yıla rağmen hala açılmadı.

A+A-
Dilek AKIN-ÖZEL

Bu tablonun sorumlusu kim?

Diyarbakır’da yarıyıl tatilini bitiren öğrenciler ikinci dönem için bugün ders başı yapacak. 462 bin 700 öğrencinin bulunduğu kentte, LYS başarımız Türkiye 70.’si iken, TEOG’ta ise Türkiye 79.’suyuz. 2 bin 617 ücretli öğretmenin görev yaptığı Diyarbakır’da, okuma yazma bilmeyen kentler arasında ise 6. sıradayız. Eğitimdeki karnemiz içler açısı bir durumdayken, 5 yıl önce tadilata giren okulun bir türlü bitirilmeyişi eğitimdeki durumumuzu özetliyor.

Diyarbakır’daki öğrenciler 15 günlük tatilin ardından bugün eğitime merhaba derken, 5 yıl önce okulda oluşan çatlaklardan dolayı Nazime Tatlıcı İlkokulu eğitim faaliyetlerine ara verdi. Okulun bir bölümünün, onarım amaçlı kapatılmasına karşın tadilat işleri bitmediği için okul eğitime açılamadı.

Velilerin girişimlerinden sonuç alınamadı

Kapatılan sınıflarda okuyan öğrenciler çevredeki okullara nakledildi. Ancak aradan 5 yıl geçmesine rağmen okul henüz eğitime açılamadı. Öğrenci velilerinin yaptıkları girişimlerden de her hangi bir sonuç alınamadı. Hala çevre düzenlemesi yapılmadığı, logar sorunun çözüme kavuşmadığından okulun tamamı öğrenime açılamıyor. Öğrencilerin daha uzak yerlerdeki okullara gitmek zorunda olmaları; hem velileri hem de öğrencileri sıkıntıya sokuyor.