1. HABERLER

  2. KADIN

  3. 'Başına bir şey gelirse bu telefonu ara!'
'Başına bir şey gelirse bu telefonu ara!'

'Başına bir şey gelirse bu telefonu ara!'

Kadın cinayetlerini gün gün artarak devam ettiğine dikkat çeken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatı Perihan Kayadelen, 8 Mart 2011 tarihinde yürürlüğe konulan Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu'nun uygulanmadığını i

A+A-

İZMİR -Kanunun içeriğine bakıldığı zaman kadınların gerçek anlamda korunabilineceğini kaydeden Kayadelen, "Koruma memuru olarak görevlendirilen bir şahıs kadına bir telefon numarası vererek 'başına bir şey gelirse bu telefonu ara' diyor" dedi. 


Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin gün geçtikçe artarak devam ettiği Türkiye'de, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu'nun varlığına rağmen her günde ortalama 3 kadın yaşamını yitirmeye devam ediyor. 8 Mart 2011 tarihinde çıkarılan kanuna rağmen kadın katliamlarında günden güne artış görülüyor. 2005 ve 2011 yılı arasında toplam 4 bin 190 kadın erkekler tarafından katledilirken, cinayetlerin en çok 2009 yılında meydana geldiği görülüyor. 2007 yılında 1011 ve 2009 yılında 1126 kadın katledilirken, bu rakam ilerleyen yıllarda da değişmiyor. 2013 yılında katledilen 237 kadından sadece 25'i koruma talebinde bulunurken bu başvuru sonucunda kadınlardan 18'i koruma altına alınabildi. Mevcut tablonun kadın hakları konusundaki yetersizliği gözler önüne serdiği görülürken, 2014 yılının son 2 ayında ise toplam 27 kadın erkekler tarafında katledildi. Katledilen kadınların 25'i koruma talebinde bulunurken sadece 18'inin talebi karşılanıyor ve 7 kadın ise öldürüldükten sonra talepleri dikkate alınıyor. 

'Koruma kanunu var ama...'

Tablonun vahametine dikkat çeken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatı Perihan Kayadelen, çeşitli koruma tedbirlerinin uygulandığını; ancak bu tedbirlerin yeterli olmadığını belirtti. Kayadelen, "Şiddet uygulayan şahsı evden uzaklaştırma, yaklaşmama, iletişim araçlarıyla rahatsız etmeme. Şiddete uğrayan kişi açısından iş yerinin değiştirilmesi ve kimlik bilgilerinin değiştirmesine kadar çeşitli koruma yöntemleri var" diyerek, kanunun etkili bir şekilde uygulanmadığını dikkat çekti. Koruma memuru olarak görevlendirilen polislerin tavrının koruma altındaki kadınlara ciddi sıkıntılar yaşattığını dile getiren Kayadelen, "Kolluk birimi iş yükü olarak baktığı için koruma kanunu uygulanmasında çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Bunları aşmak için mücadele veriyoruz" diye konuştu. 

'Polis kadınlara 'Ölsen de senden kurtulsak' diyor'

Şikayete için emniyete giden kadınların, "Sende her gün buraya geliyorsun, ölsen de kurtulsak, bu işten bir şey çıkmaz, uğraşma şikayetçi olma, kocandır döverde severde" gibi sözlerle karşı karşıya kaldığını belirten Kayadelen, "Ferdane Çöl davasında bu tarz bir eylemde bulunan polise ceza verildi. Koruma ile ilgili bir işlem yapmak istediğinizde yanınızda birini götürün. Çünkü orada polisin tavrını kanıtlayabilecek bir şahit olması gerek. İdare kendi hatalarını hep kapatma yönünde ilerliyor. İdare kusursuzdur gözüyle bakıldığı için bu tarz şeyleri hep biz kanıtlamak zorunda kalıyoruz. Kolluğu zorlayıcı bir şeyler yapmak lazım. Çünkü hep evrak işi olarak görülüyor" şeklinde konuştu. 

'Korumakla görevli polis telefon bekliyor!'

Kanunun içeriğine bakıldığı zaman kadınların gerçek anlamda korunabilineceğini söyleyen Kayadelen, "Herhangi bir etkinlikte binlerce polisi karşımıza diken adalet kadınlar için çok yavaş ilerliyor. Koruma memuru olarak görevlendirilen bir şahıs kadına bir telefon numarası vererek 'başına bir şey gelirse bu telefonu ara' deniliyor. Kadın ölmek üzereyken nasıl arayacak. Korumak kadının nasıl olduğunu takip polisin görevidir. Kadınlar haklarını aramadıkları müddetçe polis hiç bir zaman bu işin üzerine gitmiyor" diyerek, tüm kadınların ortak bir mücadeleye çağırdı.Handan Tufan(Diha)

 

Bu haber toplam 1232 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.