1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. ‘Bi Küçük Eylül Meselesi’
‘Bi Küçük Eylül Meselesi’

‘Bi Küçük Eylül Meselesi’

Küçük ekranın fenomenlerinden 'Ezel'in senaristi Kerem Deren'in ilk beyazperde deneyimi 'Bi Küçük Eylül Meselesi', başarıyı ısrarla aradığımız ama bulamadığımız bir çalışma.

A+A-

YILDIZ: 2

Bİ KÜÇÜK EYLÜL MESELESİ
Yönetmen: Kerem Deren
Oyuncular: Farah Zeynep Abdullah, Engin Akyürek, Ceren Moray, Onur Tuna, Serra Keskin
Süre: 106 dk.

Haber Merkezi -Televizyon dünyasından beyazperdeye bir transfer daha... Kerem Deren, özellikle ‘Ezel’ dizisiyle nam salmış bir senaristimiz. Onun sinemayla ilk randevusuna vesile olan ‘Bi Küçük Eylül Meselesi’ ise belli bir noktaya kadar derdini anlamamızı sağlayan, ancak sonrasında toparlanamayacak biçimde parçalanan bir senaryoya sahip. Hikâyenin ‘masal gibi’ atmosferi de bir aşamadan sonra aynı akıbetle yüzleşiyor ve anlatılan ‘aşk gibi şey ’in dipsiz kuyularında kaybolup gidiyor. Bu söylediklerimizden ‘yüzüne bakılmaz’ bir film olduğu anlaşılmasın, aksine fırsat kaçtığı için yaşadığımız düş kırıklığıdır bize bunları söyleten!
‘Sosyete güzeli’ Eylül’ün Bozcaada’da ‘gerçek aşk’ı keşfetmesi temeline oturtulmuş görünen senaryo, ‘Güzel ve Çirkin’ masalının izlerini takip edip bir sonuç almaya çalışıyor. Ama işin sınıfsal köklerinin yeterince deşilmemesi nedeniyle, Eylül’ün Tek adlı ‘çirkin karikatürist’le (çirkin de değil ayrıca) birlikte geçirdiği dönüşümün anlam kazanması zorlaşıyor. Yaşadığı ‘hızlı’ hayatın neredeyse durma noktasına geldiği bu aşkın dehlizlerinde gezinirken ‘mutlu’ görünen kızımız, keşif yolculuğundan alnının akıyla çıkacak mı diye merak etmiyor değiliz. ‘Mutluluk’un resmini yapabilen Tek’le ilişkisi, ‘güzel ve çirkin’den ziyade ‘zengin ve yoksul’ motifi üzerinde yükselme derdinde. Bu hikâyede sınıfsal uçurumu anlayabiliyoruz az çok, ancak bunun yarattığı ‘elektrik’in bize geçmediğini söylemek gerek. Bir masalı sonuna kadar yaşayıp kerevetine çıkamayacak kadar ‘iradesiz’ çizilen Eylül’ün karşısındaki Tek’in de benzer bir durumla baş başa kalması, aralarındaki aşkın yüceliğine dair bir inanca sahip olmamızın da önüne geçiyor.
‘Bi Küçük Eylül Meselesi’nde bir de ‘gizem’ ve ‘sürpriz’ meselesi var ki, orada durumu iyi idare ediyor Kerem Deren. Açıklama anı gelinceye kadar sürprizi açık etmemeyi başarıyor, bu uğurda hikâyeyi iyice yormasına karşın. Eylül’ün hafıza kaybının tetiklediği bir gizem bu ve Tek’le ilişkisinin gerçekliğinin sorgulandığı bir noktaya taşıyor hikâyeyi. Ancak filmin bu kıvraklığı göstermesinin sonuca büyük bir etki yaptığını söylemek zor. Zaman zaman tırmanan duygusal trafik ya da Farah Zeynep Abdullah’ın yeteneğinden beslenen ‘doğallık’ da bir yere kadar taşıyabiliyor hikâyeyi. Sürprizin açık edilip edilmemesi pek de önem kazanmıyor en nihayetinde.
Gazeteniz Radikal’in de ‘önemli’ rollerden birini üstlendiği ‘Bi Küçük Eylül Meselesi’, Kerem Deren isminin beyazperdede nasıl yankılandığını görmek açısından değerliydi. Şimdilik gözü ve kulağı layıkıyla doldurduğunu söyleyemeyiz, ama gelecekte daha iyi kurgulanmış hikâyelerle kapımızı çalacağından eminiz (emin olamasak da umutluyuz).
Vizyonu devam eden yerliler
Daire (2 yıldız)
Eyyvah Eyvah 3 (2 yıldız)
Çılgın Dersane 3 (1 yıldız)
Kadın İşi Banka Soygunu (2 yıldız)
Yunus Emre: Aşkın Sesi (1 yıldız)
Sağ Salim 2: Sil Baştan (1 yıldız)
Patron Mutlu Son İstiyor (2 yıldız)
Halam Geldi (2 yıldız)
Düğün Dernek (1 yıldız)

Bu haber toplam 1548 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.