• Diyarbakır4 °C
 • Batman4 °C
 • Mardin3 °C
 • Bingöl4 °C
 • Bitlis-2 °C
 • Elazığ4 °C
 • Erzincan3 °C
 • Şanlıurfa8 °C
 • Erzurum1 °C
 • Ağrı0 °C
 • Gaziantep9 °C
 • Hakkari-2 °C
 • Muş1 °C
 • Siirt3 °C
 • Van0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bjerregard: Gazetecilerin tutuklanması yüz karartıcı bir durum
02 Kasım 2013 Cumartesi 10:35

Bjerregard: Gazetecilerin tutuklanması yüz karartıcı bir durum

Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mogens Blicher Bjerregard, Türkiye'de gazetecilerin tutuklanmasını insan hakları ve basın özgürlüğü açısından "korkunç ve akıl almaz" bir durum olarak nitelendirdi.

Bjerregard, Türkiye'de gazetecilerin tutuklanmasını insan hakları ve basın özgürlüğü açısından "korkunç ve akıl almaz" bir durum olarak nitelendirerek, "Avrupa'da sadece bir gazetecinin bile tutuklu olması büyük bir problem yaratır. Gerçekten Türkiye için skandal bir durum. Türkiye demokrasisi için yüz karartıcı bir durum" dedi.

Türkiye son yıllarda artan gazeteci tutuklamaları ile uluslararası arenada "en büyük gazeteci hapishanelerinden" birisi olarak adlandırılıyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın verilerine göre 62 gazetecinin her ne kadar "örgüt üyesi" oldukları iddiasıyla yargılansalar da mesleki faaliyetlerinden ötürü cezaevlerinde olduğuna dikkat çekiliyor. Çoğunluğunu Kürt gazetecilerin oluşturduğu tutuklu gazetecilerin hakkında Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından hazırlanan raporlarda da gazetecilerin mesleki faaliyetlerinden ötürü tutuklu olduğu ve basın ve ifade özgürlüğü açısından durumun Türkiye açısından büyük bir problem oluşturduğu belirtiliyor. Gazetecilerin yargılandıkları davaları yakından takip etmek için Türkiye'ye gelen Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mogens Blicher Bjerregard, gazeteci tutuklanmasını insan hakları ve basın özgürlüğü açısından "korkunç ve akıl almaz" bir durum olarak nitelendirdi.

'Türkiye demokrasisi için yüz karartıcı bir durum'

Türkiye'de tutuklu gazetecilerin durumunu insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü açısından "korkunç ve akıl almaz" bir durum olarak nitelendiren Bjerregard, Avrupa'da bir gazetecinin dahi mesleki faaliyetinden ötürü tutuklanmasının büyük bir problem yaratacağını dile getirdi. Türkiye'de ise onlarca gazetecinin mesleki faaliyetlerinden dolayı tutuklu olduğunu dile getiren Bjerregard, durumun Türkiye açısından "skandal" olduğunu söyledi. Bjerregard, "Gördüğüm kadarıyla Türkiye'de gazetecilerle ilgili uzun süreli birçok dava var ve bu gazeteciler gazetecilik mesleğini yapamıyor. Gerçekten Türkiye için skandal bir durum. Türkiye demokrasisi için yüz karartıcı bir durum" dedi. Mesleki faaliyetlerinden ötürü gazetecilerin tutuklu bulunmasının kabul edilemez olduğunu belirten Bjerregard, hükümete de seslenerek, "Yetkililer tutuklu gazetecileri derhal serbest bırakmalıdır" dedi. 

'Hakimlerin gazetecileri terörist olarak görmesi büyük bir sorun'

Gazetecilerin iddianamelerinde yer alan "örgütü üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" gibi iddiaları da değerlendiren Bjerregard, "Hakimlerin gazetecileri terörist olarak görmesi büyük bir sorun ki hakimler onların gazeteci olduklarını görmeli. Gazeteciler, mesleklerini yaptıkları için yargılanıyor. Bununla ilgili birçok dava takip ettik ve iddia edildikleri suçlamaları kanıtlamak için herhangi bir delil görmek oldukça zor" dedi. Avrupa Gazeteciler Federasyonu olarak Türkiye'de gazeteci yargılamalarını yakından takip ettiklerini de dile getiren Bjerregard, ayrıca Avrupa'daki tüm hükümet yetkililerine de durum hakkında bilgilendirmelerde bulunduklarını söyledi. Bjerregard, "Türkiye'deki gazetecilerin, yazarların, çevirmenlerin serbest bırakılması için yöneticilere, sendikacılara, sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunarak Türkiye'deki hükümet yetkililerini uyarmaları ve anlatmaları için çalışmalar yapıyoruz. Burada, hükümet yetkililerinin gazetecilere tutumu insan hakları çerçevesi dışındadır. Türkiye, İnsan Hakları Evrensel Beyyanamesi'ni imzalamış. Sanırım Türkiye'nin bunu hatırlaması lazım" diye konuştu. Son olarak hükümet yetkililerine seslenen Bjerregard, "Türk hükümetinin konuşma özgürlüğünün demokrasinin gelişmesi için çok önemli bir parça olduğunu hatırlaması gerektiğini söylemek istiyorum. Ne kadar çok konuşma özgürlüğüne, yazara, yayıncıya, düşünce alışverişine sahipseniz o kadar çok demokrasinin gelişimi ve başarılı bir ülke olmak için iyidir" dedi. 

(diha)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SEÇTİKLERİMİZ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tigris Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 412 229 20 03-0538 334 53 75 | Haber Yazılımı: CM Bilişim