1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Boşanmadan duramıyoruz!
Boşanmadan duramıyoruz!

Boşanmadan duramıyoruz!

Ankara, Kocaeli ve Antalya'da sokaklara dökülen kadınlar, Boşanma Komisyonu'nun raporunu protesto ederek, "Boşanmadan duramıyoruz" dedi.

A+A-


Ankara Kadın Platformu, TBMM'de AKP'nin çoğunluğu ile hazırlanan Boşanma Komisyonu Raporu'nu protesto etmek amacıyla "Boşanmadan duramıyoruz" formu düzenledi. Platformum birleşenleri ilk olarak Orlando'da yapılan nefret katliamını kınadı.

Sakarya Caddesi'nde bir araya gelen kadınlar, "Bu hayat bizim boşanma komisyonunu raporu meclisten geçmeyecek" pankartı açarak, "Boşanmadan duramıyoruz", "Kadın kadındır yarım aklındır" sloganlarını attı. Kadın Platform Üyesi Pelin Kalkan, her gün öldürülen, istismar edilen yüzlerce kadının adeta bir savaş içinde olduğunu, devletin mağduriyetten bahsetmesine anlam veremediklerini belirtti.

Dolamışsınız dilinize

Devletin kendini var etmeyi mesele yapan kadınları özellikle hedef aldığını belirten Kalkan, "Sur'da, Cizre'de, Nusaybin'de, Roboski'de yaptığınız katliamların üzerini örtmek için, Kölelik Yasasıyla özellikle kadınları eve hapsetmek, daha çok kadınların emeğini sömürmek için o yarım aklınızla bize saldırdığınızı biliyoruz! Dolamışsınız dilinize bir aile bütünlüğü lafını, kadınların katledilmesi yerine boşanmalarıyla kafayı bozmuşsunuz! Erkek şiddeti yetmiyormuş gibi bir de devlet olarak nasıl kadınların hayatını kuşatırız misyonu edinmişsiniz! Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın sorumluluğu, kadınları evlendirmek değil, kadınların yaşamaları için erkek şiddetine karşı önlem almaktır!" diye konuştu.

Her yıl öldürülen, tecavüz edilen yüzlerce kadın olduğunu söyleyen Kalkan, "Kadınlara karşı açılmış adeta bir savaş var! Siz kimin mağduriyetinden bahsediyorsunuz! Tacize, tecavüze uğrayan kadınları, mahkeme salonlarında, karakollarda bir kez daha mağdur eden, katil tecavüzcü erkeklere iyi hal indirimi veren siz değil misiniz?" sorusunu yönelti ve "Bizler, öncekilerde olduğu gibi, boşanma komisyonu yoluyla yapmaya çalıştığınızın da farkındayız. Komisyonu tanımıyoruz!" diye konuştu.

Açıklamanın ardından platform pandomim gösterisi yaptı.

Eylemde pankartlara slogan yazan kadınlar daha sonra pankartlarını astı.

Kocaeli Kadın Platformu ise İnsan Hakları Parkı'nda açıklama yaparak, forum düzenledi. "Hayatlarımız bizim boşanma komisyonunun raporunu tanımıyoruz" pankartını açan kadınlar adına konuşan Gizem Güzel, "Yıllarca kadınlar adına konuştular, konuşuyorlar. Biz duymaktan bıktık onlar ne yapacağımızı söylemekten bıkmadılar" dedi. Hükümetin kadınları sosyal ve iş alanından çıkarmaya çalıştığına vurgu yapan Güzel, "Şiddet yuvası olan evlere bizi mahkum etmeye çalışıyorlar. Ama bir şey unutuyorlar, biz canımızı sokakta bulmadık, eğer halen yaşıyorsak verdiğimiz mücadelelerdendir" diye konuştuk.

'Şiddete son'

Antalya Kadın Platformu'nun çağrısı ile Atalos Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar, Meclis Boşanma Komisyonu'nun raporuna tepki gösterdi. Turist kadınların da destek verdiği eylemde kadınlar, "Kızımı tecavüzcüsüyle evlendirmeyeceğim" ve "Kadın kadındır yarım aklındır" dövizlerini taşıyarak, yanlarında getirdikleri beyaz çarşafı yere serdi. Sloganlar eşliğinde boyalarla çarşafa "Boşanma komisyonu raporunu tanımıyoruz" yazarak, ellerine sürdükleri renkli boyalarla çarşafa "şiddete son" işaretleri çizdi.

Kadınlar daha sonra teker teker komisyon kararlarını okuyarak, neden karşı çıktıklarını açıkladı.

Yapılan açıklama ardından kadınlar sloganlar eşliğinde dağıldı. (DİHA)

Bu haber toplam 2331 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.