1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Cari açık beklentileri aştı
Cari açık beklentileri aştı

Cari açık beklentileri aştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Haziran ayına ilişkin cari işlemler dengesi rakamlarını açıkladı.

A+A-

 

 Haziran'da cari açık 4.94 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde geldi.

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Haziran ayına göre 1 milyar 726 milyon ABD doları artarak 4 milyar 942 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Ekonomistlerin beklentisi beklenti açığın 4,15 milyar dolar olacağı yönündeydi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, bunun sonucunda, oniki aylık cari işlemler açığı 29.416 milyon ABD doları olmuştur.

Açıklamada şu bilgiler verildi: "Söz konusu gelişmede, hizmetler dengesi fazlasının bir önceki yılın aynı ayına göre 1.233 milyon ABD doları azalarak 1.194 milyon ABD dolarına düşmesi ve ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 326 milyon ABD doları artarak 5.228 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur. Ayrıca, birincil gelir dengesi açığı 165 milyon ABD doları artarak 997 milyon ABD doları olmuştur.

Parasal olmayan altın kaleminde, bir önceki yılın Haziran ayında 196 milyon ABD doları net ithalat gerçekleşmişken, bu yılın aynı ayında 269 milyon ABD doları net ihracat kaydedilmiştir. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 1.122 milyon ABD doları tutarında azalarak 1.068 milyon ABD dolarına düşmüştür. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 143 milyon ABD doları artarak 940 milyon ABD doları olmuştur. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı), bir önceki yılın aynı ayına göre 267 milyon ABD doları azalarak 271 milyon ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 996 milyon ABD doları tutarında net giriş (net yükümlülük artışı) kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri piyasalarında, sırasıyla 59 milyon ABD doları ve 68 milyon ABD doları net satım yaptığı görülmektedir. Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak, genel hükümet ve bankalar sırasıyla 1.000 milyon ABD doları ve 235 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirmiştir.

Diğer yatırımlar kaleminde 8.889 milyon ABD doları tutarında net giriş gerçekleşmiştir. Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 4.820 milyon ABD doları,  yurtdışı bankaların yurtiçi bankalardaki mevduatları da 1.958 milyon ABD doları tutarında net azalış kaydetmiştir. Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 1.789 milyon ABD doları ve 2.129 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir. Resmi rezervler 3.681 milyon ABD doları artmıştır."

 

Bu haber toplam 658 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.