1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Cinayetleri önlemek için özel birimler kurulmalı
Cinayetleri önlemek için özel birimler kurulmalı

Cinayetleri önlemek için özel birimler kurulmalı

Yasaların kadına karşı şiddeti önlemede yetersiz kaldığına dikkat çeken avukat Hülya Gülbahar, kadın cinayetlerini önlemek için özel bir birim oluşturulması gerektiğini vurguladı.

A+A-

Gülbahar, bu birimin içinde adli tıpçıların, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, Adalet Bakanlığı'nın, tabip odalarının, kadın örgütlerinin temsilcilerinin olması gerektiğine de dikkat çekti.

 

İSTANBUL - Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in 260 kadın örgütünün görüş ve önerileri alarak çıkardığı 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Yasası da kadınları korumaya yetmiyor. Yasada şiddete uğrayan kadınlar için "Mülkî amir tarafından verilecek koruyucu tedbir kararları", "Barınma yerinin sağlanması", "Geçici maddi yardım yapılması", "Kreş imkânı sağlanması", "Hâkim tarafından verilecek koruyucu tedbir kararları" gibi maddeler olmasına rağmen kadın katliamları artarak devam ediyor. Kadın katliamlarında 6284 sayılı Yasa'nın eksik ve yetersizliklerini değerlendiren avukat Hülya Gülbahar, katliamların önlenmesi konusunda yasada ne gibi değişiklikler yapılması gerektiğini anlattı.

“Kadınlar için özel bilimler oluşturulmalı”

Türkiye'deki kadın hareketinin bütün mücadelesine rağmen gerek Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yapılan değişikliklerin uygulanmama iradesini görüldüğüne dikkat çeken Gülbahar, "Yasada olumlu olan maddeler uygulanmıyor, olumsuz olan maddelerde ise kuvvetle uygulama iradesi gösteriliyor. Bu yüzden eğer bu konuda hukuk sistemince ne yapılması gerektiği tartışması yapacaksak ilk olarak bu yasanın eksikliklerini tamamlamalıyız" dedi. Gülbahar, kadın cinayetlerini önlemek için özel bir birim oluşturulması gerektiğini ifade ederek, "Bu birimin içinde Adli Tıpçıların, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, Adalet Bakanlığı'nın, Tabip Odaları'nın, kadın örgütlerinin temsilcileri olması gerekir. Bu birim, cinayetleri araştırmalı, nasıl önleneceği konusunda politikalar geliştirmeli, ama aynı zamanda can güvenliği tehdidi yaşayan bir kadının başvurusu olması durumunda o kadının durumunu özel olarak alıp onun can güvenliğini sağlayacak şekilde gerekli her türlü önlemi almak üzere kurumsallaşması gerekiyor" diye konuştu.

“Bakanlığın bütçesi kadınlara dönmüyor”

Gülbahar, ikinci olarak, kadına karşı şiddetin önlenmesi için devlet tarafından 14 ilde kurulan ve 81 ilde daha kurulması düşünülen Şiddet İzleme ve Önleme Merkezleri'ni (ŞÖNİM) eleştirerek, "ŞÖNİM'lerin hem şiddet uygulanan kadına hem de şiddet uygulayan erkeğe hizmet vermesi yani şiddete maruz kalan kadınla şiddet uygulayan erkeğin aynı kapıdan girip aynı hizmeti alacağı bir merkez statüsünden çıkarılması gerekiyor. Kadın ve erkeği bir araya getirerek şiddeti daha da körükleyecek adımlar atmaktan çekinilmeli" dedi. 6284 sayılı Yasa'da kadının ekonomik olarak güçlendirilmesine ilişkin hükümlerin yer aldığını ama bu hükümlerin uygulanmadığına dikkat çeken Gülbahar, "Kadınlara yapılacak geçici yardım gibi, kreş yardımı gibi yardımlar yasada olmakla beraber uygulanması kesinlikle yok. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na verilen dev bir bütçe var ama bu bütçe şiddete maruz kalan kadınlara dönmüyor. Yasayı tartışırken kadınların ekonomik olarak daha da güçlendirileceği şeklinde tekrar tanzim edilmesi gerekiyor" diye konuştu. 

Bu haber toplam 1172 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.