1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Diyarbakır'da Roboski dayanışma konseri
Diyarbakır'da Roboski dayanışma konseri

Diyarbakır'da Roboski dayanışma konseri

-Diyarbakır'da Roboski Müzesi Girişimi tarafından düzenlenen "Bir Tuğla da Sen Koy" konserine binlerce kişi katıldı.

A+A-

DİYARBAKIR Lice direnişinin de selamlandığı konserde konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Roboski'de vicdanı olan herkesin ağladığını sadece sahte konuşarak koltuklarını sağlamlaştıranların ağlamadığını söyledi. 


Diyarbakır'da Roboski Müzesi Girişimi, tarafından Roboski'de yapılmak istenen müzeye destek olmak amacıyla binlerce kişinin katıldığı dayanışma konseri düzenlendi. Batıkent Meydanı'nda düzenlenen konserde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gültan Kışanak, akademisyen Mithat Sancar, katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, STÖ temsilcileri de yerini aldı. Meydanda hazırlanan sahneye dev boyutta "Roboski müzesini kuruyor bir tuğla da sen koy", "Dê Lıcê berxwedan biserkeve, Lice'de direniş kazanacak" yazılı pankartlar asıldı. Yine meydanda müzeye destek olmak için kumbaralar dolaştırıldı. Ayrıca hasta tutsakların özgürlüklerine kavuşmaları için İHD tarafından başlatılan imza kampanyası kapsamında imza standı kuruldu. Konser boyunca 2 bin 500'e yakın imza toplandı. Sahne alan konuşmacı ve konukların tümü Roboski'nde Lice'ye Kürt halkına dayatılan katliamlara karşı birlik ve mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı. 
aynur-2.jpg
Konserin sunuculuğunu sanatçı Pınar Aydınlar yaptı. Kısa bir açılış konuşması yapan Aydınlar, "34 canımızı unutmak ihanettir" diyerek, Ceylan Önkol'dan Medeni Yıldırım'a Lice'yi, Rojava'da Soma'da, Gezi'de yaşamını yitirenleri andı. Aydınlar'ın konuşmasının ardından binlerce kişi hep bir ağızdan "Çerxa şoreşê" marşı eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Dicle-Fırat Kültür Merkezi Çocuk Korosu ve sanatçı Bülent Turan sahne aldı. 

Roboskili aileler: Mücadelemizi yükselteceğiz 

Ardından Roboskili aileler konuştu. İlk olarak konuşan Zeki Tosun, Roboski'yi unutturmadıklar için halklara teşekkür ederek, "Devlet bu katliamın üstünü örtmeye çalışıyor. Ancak buna izin vermeyeceğiz, halklara güveniyoruz. Bu adalet direnişini yükselteceğiz. Lice halkına dönük gerçekleştirilen katliamı da kınıyoruz. Karakolların yapılmaması için bir değil bin canda versek vazgeçmeyeceğiz" dedi. Daha sonra Ubeydullah Encü ve Mehmet Encü de teşekkür mahiyetinde birer konuşma yaptı. Katliamda yaşamını yitiren Selman Encü'nün annesi Semire Encü ise, "Ben sadece Selman'ın annesi değilim tüm Kürdistan şehitlerinin annesiyim. El ele verelim bu kanı yerde bırakmayalım" diye konuştu. Ferhat Encü de, 898 gün önce Roboski'de 100 yıldır Kürt halkına yapılan katliamlardan birinin gerçekleştiğini ifade ederek, "Bu katliamın hesabını sormak için 898 gündür mücadele veriyoruz. Eğer katliamlara sessiz kalırsak, Türk devleti ve desteklediği çetelere bizlere karşı katliamlar yaşatmaya devam edecektir. Roboski'den sonra Gever'de bir hafta önce de Lice'de bir katliam gerçekleştirildi. Bizler birlik olup bu katliamlara karşı mücadelemizi yükselteceğiz" diye konuştu. Roboskili ailelerin konuşmasının ardından dakikalarca "Katil devlet hesap verecek" sloganları atıldı. 

Kışanak: Roboski'de vicdanı olan herkes ağladı, sahte konuşanlar ağlamadı

Ailelerin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak mikrofonu aldı. Kışanak, Roboski katliamının hesabının sorulacağı bir insanlık suçu olduğunu belirterek, insanlığını yitirmiş kişiler eliyle katliamın gerçekleştirildiğini ifade etti. "Roboski'de 34 canımızı bombalarla parça parça ettiler" diyen Kışanak, şunları söyledi: "Bir özrü bile çok gördüler. Birilerinin 'analar ağlamasın' sözünün ne kadar sahte olduğu katliam karşısındaki duruşlarıdır. Roboski'de analar ağladı bütün halkımız, insanlık, vicdanı olan herkes ağladı. Sadece sahte yaşayanlar, sahte konuşanlar anaların gözyaşları üzerinde siyaset yapan koltuklarını sağlamlaştırmak için konuşanlar ağlamadı. Şimdi de bizden Roboski'yi unutmamızı istediler Roboski'yi unutursak insanlığımızı unutacağımızı biliyoruz, bu yüzden asla unutmayacağız. Bu katliamcı zihniyet aynı acıyı Lice'de de yaşattı. Halkımız Kürdistan'ın her yerinde Lice'de, Mesken'de Silvan'da Varto'da bu zihniyete karşı direniyor. Analarımızın yaşadığı travmayı hiç kimse geriye çeviremez. Başka hiçbir çocuğun üzerine bombalar yağmazsa o zaman anaların acıları diner. Bu acı dinsin diye 'Bir tuğla da sen koy' diyeceği ve Roboski'yi sonsuza dek yaşayacağız. Roboski bir insanlık sınavıdır. Bu sınavı geçemeyenler insanlık dersinden sınıfta kalacak ve halkımıza er ya da geç hesap verecektir." 

Sancar: İnsanları bölen sınırlar kalkmadıkça acılar dinmeyecek

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi de, Roboski'nin bir insanlık suçu olduğunu ifade ederek, buna karşı Roboskili ailelerin adalet arayışında yanlarında olacaklarını belirtti. Daha sonra konuşan Roboski Müzesi Dayanışma Kurulu üyesi ve akademisyen Mithat Sancar ise, "Roboski'de ki canları bombalar almadı. Onları Kürdistan'ı bölen sınırlar bizden aldı" dedi. Toprak parçalarından çok halkları parçalayan sınırlar ortadan kalkmadıkça katliamların sol bulmayacağına belirten Sancar, "Rojava'da, Roboski'de, Halepçe'de, 33 Kurşun da halkları bölen sınırlar yüzünden gerçekleşti, Kürdistan'daki katliamı Türkiye'nin batısında de hissetmeyenler o tel örgüleri zihinlerine beyinlerine kalplerine taşıdığı için hissetmedi. Bu sınırlar kalkmadıkça bu acılar bitmez" dedi. 

Konuşmaların ardından dayanışma konseri sanatçılar Aynur Doğan ve Mem Ararat'ın seslendirdiği parçalar eşliğinde geç saatlere kadar sürdü. 

Bu haber toplam 1186 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.