• Diyarbakır7 °C
 • Batman8 °C
 • Mardin9 °C
 • Bingöl9 °C
 • Bitlis3 °C
 • Elazığ6 °C
 • Erzincan12 °C
 • Şanlıurfa15 °C
 • Erzurum0 °C
 • Ağrı3 °C
 • Gaziantep15 °C
 • Hakkari2 °C
 • Muş8 °C
 • Siirt7 °C
 • Van3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakırlı kadınlar: Güvende hissedeceğimiz bir kent istiyoruz
30 Ocak 2014 Perşembe 13:25

Diyarbakırlı kadınlar: Güvende hissedeceğimiz bir kent istiyoruz

Son zamanlarda birçok yerden gelen kadın katliamı haberleri kadınları bir yandan tedirgin ediyor, öte yandan ise öfkelendiriyor.

Diyarbakırlı kadınlar, sokakta yürüyemez hale geldiklerini belirtirken, yetkililere kendilerini güvende hissedecekleri bir kent istediklerini belirtiyor.

DİYARBAKIR - Türkiye'de ve bölgede son zamanlar da yaşanan kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve katliamların ardı arkası kesilmezken, kadınlar her sokak başında, adım attığı her alanda cinsel ve sözlü tacize maruz kalıyor. Özellikle son bir hafta içerisinde Türkiye ve Diyarbakır'da işlenen kadın cinayetlerinde devlet tarafından uygulanan "tahrik" indirimi nedeniyle birçok gerekçeyi sıralayan erkekler için "akli dengesi bozuk" ve "cinnet geçirdi" gibi gerekçelerin gündeme gelmesi dikkat çekiyor. Sokak ve bir bireyin kendini en güvende hissettiği evde işlenen kadın cinayetleri kendilerini hiçbir yerde güvende hissetmeyen Diyarbakırlı kadınları kaygılandırıyor.

'Diyarbakır sokaklarında yürürken korkuyorum'

Attıkları her adımda korku duyduklarını ve her an bir erkeğin şiddet, taciz, tecavüz ile katliamına maruz kalma korkusuyla yaşadıklarını belirten ve soyadını vermek istemeyen Feleknaz (50), "22 yaşında Diyarbakır'da olduğum o zamanlar korkmuyordum. Şimdi 50 yaşındayım Diyarbakır'da korkuyorum. Yolda yürürken sürekli dönüp arkama bakıyorum. Acaba bir erkek sırtımdan vuracak mı? diye. Her zaman bu korkuyla yaşıyoruz" diye belirtti.

'Yerel yöneticilerden daha güvenli kent istiyoruz'

İclal Sürer (46) ise son zamanlarda yaşanan kadın katliamlarını hatırlatarak, bu katliamlarla birlikte Diyarbakır'da yaşamın kadınlar için bir tehdit haline geldiğinin altını çizdi. Diyarbakır'da kadınlar olarak rahat gezemediklerine dikkat çeken Sürer, "Diyarbakır'da kadın olarak gezemiyoruz. Hayatımız güvencede değil. Her an biri çıkıp sizi öldürebilir ya da taciz, tecavüz girişiminde bulunabilir. Rahat değiliz, kendi topraklarımızda mahkûm gibi yaşıyoruz" diye belirtti. 

Erkek şiddetinin devlet sisteminden güç aldığını ve beslendiğine işaret eden Sürer şöyle devam etti:  "Kadınlar öldürülmeyi hak etmiyor. Kadına bir canavar gözüyle bakan erkek aslında ölümü hak ediyor. Ama biz kadınlar şiddete karşı olduğumuz için erkeği öldürmeyeceğiz. Duruşumuzla, kadınlığımızla, el birliği ile erkeklerin o zihniyetini bitirmemiz gerekiyor. Kadın eğer isterse erkeğin egemenliğini bitirir. Erkeğin zihniyeti kadını öldürmek, kadını doğurtmak, kadını ezmektir. Biz bunlara artık yeter diyoruz." Yeni belediye yönetimi için kadın adayların olduğuna dikkat çeken Sürer, "Yeni belediye başkan adaylarından da daha güvenli bir kent istediğimizi belirtmek istiyoruz. Kadınlara sahip çıkılmalı, kadınların elinden tutulmalı. Böyle olursa daha güzel olacağına inanıyorum" dedi.

'Bu ülkede hiçbir kadının hayatı güvencede değil'

Gözleme yaparak geçimini sağlayan Halime Yazar'da, esnaflık yaptığı Mervani Park'ında güvende olmadığını belirtti. Karanlık çökmeden dükkânını kapatmak zorunda kaldığını ifade eden Yazar, "Burada geç saatlere kadar çalışamıyorum. Belli bir saatten sonra kilidi vurup gitmek zorunda kalıyorum. Çünkü hayat güvencem yok. Bu ülkede hiçbir kadının hayatı güvende değil. Çünkü kadınlar ayaklarının üzerinde durdukça erkekler bu durumu kaldıramıyorlar. O yüzden kadınlar bu kadar eziliyor, katliamlara uğruyor" diye belirtti.

 

'Her gün her yerden ölüm haberi geliyor'

 

Süreyya Akba ise, kadınlara yönelik yaşanan katliamları bir vahşet olarak değerlendirerek,  şöyle devam etti: "İnsan olan bunu yapamaz. Kadınlar her zaman savunmasız ve korunmasızdırlar. Devletin bu konuda bir şeyler yapması gerekiyor. Kadınlar koruma talebinde bulundukları halde yine öldürülüyorlar. Her gün her yerden ölüm haberi geliyor. Bunlar doğal şeyler değildir. Erkekler bu zihniyetini yıkmadığı sürece her zaman her şey yapabilir. Kadınlar olarak güvende değiliz. Güvende olabileceğimiz bir kent istiyoruz."  Kadınların kendi haklarını savunması gerektiğine dikkat çeken Halise Kayra adlı kadın da,  "Kadınlar büyük baskı altındalar. Kadınlar olarak kendi haklarımızı savunabilmeliyiz. Özgür olalım haksızlık şiddet görmeyelim. Kadınların hepsi bir olmalıdır ve başını kaldırabilmelidir. Kadınlar özgür olana kadar mücadele edeceğiz" dedi

dyb.-kadinlar-(2).jpg

dyb.-kadinlar-(3).jpg

dyb.-kadinlar-(4).jpg

dyb.-kadinlar-(5).jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SEÇTİKLERİMİZ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tigris Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 412 229 20 03-0538 334 53 75 | Haber Yazılımı: CM Bilişim