1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Doğu Guta'da trajedinin fotoğrafı!
Doğu Guta'da trajedinin fotoğrafı!

Doğu Guta'da trajedinin fotoğrafı!

Sivil ölümlerin sürdürüldüğü Doğu Guta’da cenazeler için kefen bile kalmadı. Bebek cenazeleri kefen yerine poşetlere sarılıyor.

A+A-

Doğu Guta 2012'den beri Esad rejimi ve Rusya'nın bölgedeki muhaliflere karşı yürüttüğü savaş ile sürekli bombardıman altında.

2012'den beri bombardımana maruz kalan Doğu Guta'dan gelen son görüntüler, trajedinin geldiği noktayı gözler önüne serdi. Bölgede her türlü insani yardım malzemesi sıkıntısı yaşanırken, gelinen aşamada cenazeleri defnetmek için kefen dahi bulunamıyor. Bebek cenazeleri yardım malzemelerinin poşetlerine sarılmaya başlandı.

Öte yandan bu akşam üstü Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, basın mensuplarına konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Guta’ya 46 kamyon (insani yardım) göndermeye çalıştık, ancak militanlar koridora ateş açmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

2017'ye kadar Doğu Guta'ya tünellerden gıdanın yanı sıra silahlar da sokuluyordu. Ancak 2017'de tünellerin Suriye ordusu tarafından bulunmasının ardından bölgenin gıdaya erişimi iyice azaldı.

‘İnsani ateşkes’ kararına rağmen çatışmalar devam ediyor

Esed rejimi ve destekçileri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) "insani ateşkes" kararına rağmen, ablukadaki Doğu Guta'yı ele geçirmek için harekete geçti. Rejim ve Rusya tüm güçleriyle yüklenerek Doğu Guta'yı ortadan ayırmayı hedefliyor.

Daha önce BM içerdeki 500 hasta ve yaralının dışarı çıkarılması için girişimlerde bulunmuş fakat hükümet buna izin vermemişti.

Öte yandan Suriye'de Esed rejimi, 6 yıldır abluka altında tuttukları Doğu Guta'ya Rusya'nın hava desteğiyle kara harekâtı başlattı.

Hafta sonu BM'nin yaptığı ateşkes çağrısının bölgedeki çatışmaları 30 günlüğüne durdurabileceği umuluyordu. Fakat o günden beri çatışmalar azalmış değil.

17 günde en az 346 sivil öldü, 878 sivil de yaralandı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'nın hazırladığı 21 Ocak 2018 tarihli rapor, Doğu Guta'daki durumu şöyle tarif ediyor:

"Kuşatma altındaki Doğu Guta'da çatışmanın artmasıyla birlikte pek çok hanenin gıdaya erişimi azaldı. Bazı mahallelerde sürekli bombardıman nedeniyle insanlar sığındıkları bodrum katlarından çıkamıyorlar. Çoğu hanenin alım gücü azaldı, tarım alanlarına erişim de zorlaştı. Aynı anda gıda ve yakıt fiyatları da arttı.

Bölgeden özellikle yoksul haneler ve aile reisi kadın olan hanelerin gıda stoklarının tükendiği bilgisi geliyor. Yaralananların çoğunun erkek olması yüzünden mevcut işlerde çocuklar çalıştırılıyor ve çocuk işçiliği artıyor. Doğu Guta'da gıdanın fiyatı ülke ortalamasının yedi katından daha fazla. 4-21 Şubat arasındaki çatışmalarda en az 346 sivil öldü, 878 sivil de yaralandı. Doğu Guta'dan Şam'a atılan roketler ise en az 13 kişiyi öldürdü, 50 kişiyi de yaraladı. Çatışmanın devam etmesi durumunda bölgedeki sivil kayıpların ve kıtlığın artmasından endişeleniliyor.”

Araştırma kuruluşu Reach Resource Center'ın raporuna göre fiyat farkı ekmekte 165, yakıt ve unda 21 katı aşıyor.

Doğu Guta’da kimler var?

Bölgede dört silahlı grup etkin ve bunların dördü de İslamcı.

1.İslam Ordusu (Ceyş-ül İslam)

Bu örgüt Doğu Guta'daki en güçlü grup. Başlangıçta Liva el-İslam adıyla bilinen örgüt, 2013 yılında birkaç örgütün daha kendilerine katılmasıyla İslam Ordusu (Ceyş-ül İslam) adını almıştı.

Güneydeki El Marj semti de örgütün elinde bulunuyor.

21 Şubat'ta yaptıkları açıklamada bölgede akan kanın sorumlusu olarak Rusya'yı gördüklerini belirttiler.

2. Feylak el-Rahman

Doğu Guta'daki en büyük ikinci grup olarak görülen bu örgüt 2013 yılında, merkezinde yer alan Baraa Tugayı'na yeni birliklerin katılmasıyla oluştu.

Örgüt Doğu Guta'nın batısındaki Kafr Batna, Eyn Tarma, Arbin, Hamuriya ve Madira gibi semtlerde güçlü varlığa sahip, Doğu Guta'ya batıdan açılan kapı olan stratejik Cobar'da da etkili.

Feylak el-Rahman'ın Doğu Guta'nın üçte birini kontrol ettiği belirtiliyor.

3. Heyet Tahrir el Şam

Heyet Tahrir el Şam (HTŞ), 2017'de muhtelif örgütlerin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bu örgütler arasında en güçlüsü ise eskiden El Kaide ile ilişkili olan Nusra Cephesi'ydi.

Genel olarak Suriye'nin kuzeyinde etkin olan örgüt ülke çapında muhaliflerin kontrolünde bulunan yerlerde de varlığa sahip.

Suriye hükümeti, Doğu Guta'yı tekrar kontrolü altına alma istediğinin tamamen bu örgütten kaynaklandığını belirtiyor.

4. Ahrar el Şam

Ülkenin kuzeyindeki bölgelerde daha etkili olan Ahrar el Şam, Doğu Guta'da da Harasta semtini kontrol ediyor.

Örgüt kısa süre önce yeni bir saldırıyla Harasta'da Suriye ordusuna ait bir üssü kuşatma altına aldı. Fakat hükümet güçleri üsse giden küçük bir koridoru tekrar kontrol etmeyi başardı.

Ahrar el Şam'ın bu operasyonuna Feylak el Rahman ve HTŞ de destek verdi.

Bu haber toplam 853 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.