1. HABERLER

  2. KADIN

  3. DÖKH: Kadınlara yüz yüze anlatacağız
DÖKH: Kadınlara yüz yüze anlatacağız

DÖKH: Kadınlara yüz yüze anlatacağız

DÖKH aktivisti Figen Aras, "Özgür kadınla demokratik ulusa" kampanyası ile "Neden özgür kadın olmadan demokratik ulus gerçekleşmez?" sorusunu irdeleyeceklerini belirterek, kadınlarla yüz yüze gelerek kampanyayı anlatacaklarını söyledi.

A+A-

DİYARBAKIR - Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in katledilmesinin yıl dönümü olan 9 Ocak'ta "Özgür kadınla demokratik ulusa" kampanyası başlatıldı. Çözüm süreciyle birlikte Kürt kadın hareketinin geldiği noktayı bir ön finale taşımayı hedeflediklerini söyleyen DÖKH aktivisti Diyarbakır Kadın Akademisi yöneticisi Figen Aras, "Öncelikle özgür toplum, özgür ulus nedir? Bu kavramlar üzerinde çok yoğun ciddi tartışmalar yoğunlaşmalar yaşayacağız. Çünkü ulus kavramı bizler açısından çok önemli yıllarca varlık mücadelesi veren bir halkız ve bununla birlikte ulus devletçi politikalar tarafından yok edilmeye çalışılan bir halkız. Bu temelde demokratik ulus nedir? Nasıl yaşam bulur? Komünal yaşam nedir? Demokratik ulusun ayakları nelerdir? Unsurları nelerdir? Bunları nasıl hayata geçirebiliriz? Özgürlük ve eşitlik kavramları nelerdir? Demokrasiyi nasıl işleteceğiz? Sorularını tartışacağız. Tüm bunlarla biz demokratik ulusun aslında farklılıkları zenginlik olarak gören özgürlük ve eşitliği ilke benimseyen doğaya duyarlı ve feminel bir yaşamı hedef alan bir toplumsal yapılanma olarak değerlendiriyoruz" dedi.

“Temelde kadın ezilmişliği vardır”

Kampanya ile birlikte "Neden özgür kadın olmadan demokratik ulus gerçekleşmez?" sorusunu da soracaklarını ifade eden Aras, şunları kaydetti:

“Bu noktada da biz kadın kimliğinin tanımlanması anlamında kadın kimdir? Kadın mücadelesinin amacı nedir? Kadınlar neden sömürülürler? Kadınlar neden mücadele ederler?' sorularına da yanıt aramaya devam edeceğiz" diye ifade etti. Ezilmişliklerin temelinde kadın ezilmişliği olduğuna dikkat çeken Aras, egemen güçlerin kadınların gücünden korktuğu için kapattığını söyledi. Aras, şunları ifade etti: "Biz şuna inanıyoruz egemenler ve kapitalist sistem kadınların gücünü çok iyi görüyor, kadından korkuyor ve bu yüzdende kadının iradesinin açığa çıkmasını istemiyor. Öyleyse kadını kapatması ve kadını iradesizleştirmesi gerekiyor. Bizlerde kendi tarihsel geçmişimizi ele alarak kendi cins bilincimizi değerlendirerek kadınların aslında yaşamın bir anlamı gücü olduğunu hem fiziki boyutta aynı anlamı teşkil ettiğini hem de anlam gücü olduğunu ortaya çıkarmak ve bu temelde öncelikli olarak kendi özgürlüğümüz, irademizin açığa çıkması temelinde bilinç yükseltme ve tartışmalar yaşamak istiyoruz."

Demokratik ulusa gidişin ancak kadın öncülüğünde olacağını vurgulayan Aras, özgürleşen, özgürleşmeyi ilke edinen kadınlar olarak ancak demokratik ulusu gerçekleştirebileceklerini ifade ederek, bu kampanya kapsamında Diyarbakır'da bir komisyon kurduklarını ve kadın mücadelesi yürüten her kurumdan bir katılımcının bu komisyon içinde yer aldığını belirtti.

“AKP cinayetleri meşrulaştırdı”

Yüz yılardır bu topraklarda kadın cinayetlerinin yaşandığını, ancak AK Parti sürecinde bunun meşrulaştığını savunan Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kadın cinayetleri ve katliamları bin yıllardır var fakat kadın mücadelesiyle daha da açığa çıkmaya başladı. Bugün kadın kurumunun kadın örgütünün olduğunu gören bilen inanan kadınlar oraya başvuruyorlar. Oradan destek istiyorlar ve çok ciddi ortak mücadeleye dahi katılabiliyorlar. Bir yandan AKP'nin politikaları devam etti. Hatta açık açık, davet ede ede devam etti ama bir yandan da kadın mücadelesinin yükselişiyle birlikte bu katliamlar daha fazla açığa çıktı. Eskiden yoktu şimdi arttı demekten ziyade AKP sürdürmeye devam etti. Kadının öz savunması, kadının meşru savunması dediğimiz noktada tam da saldırılar karşısında örgütlenebilmek, açıklamalar, eylemler yapmak tacizciyi tecavüzcüyü deşifre etmek ve kadınlarla şunu paylaşmak çok önemli. Bu beden bize ait, bu irade bize ait bu emek bize aitse bir erkeğin ya da devletin bizim bedenimiz, irademiz üzerine söz söyleme hakkı olamaz.”

Bu haber toplam 1919 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.