1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Dünyada kadınların yüzde 36’sı şiddet görüyor
Dünyada kadınların yüzde 36’sı şiddet görüyor

Dünyada kadınların yüzde 36’sı şiddet görüyor

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun son raporuna göre kadına yönelik şiddet ‘korku verici” boyutlara ulaşmış durumda. Dünyada her üç kadından biri fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor.

A+A-

BM raporunun bir yıllık araştırması doğrultusunda dünyada kadınların yüzde 36’sına şiddet uygulanıyor. Raporun özellikle Asya Pasifik’ten çıkan verileri dikkat çekiyor. Asya Pasifik’te 10 bin erkek üzerinde yapılan araştırmada, bu erkeklerin yarısının kadınlara fiziksel veya cinsel şiddet uyguladığını gösteriyor. Söz konusu erkeklerin yüzde 25’i de hayatlarında en az bir kez bir kadına tecavüz ettiklerini ve herhangi bir ceza almadıklarını itiraf ediyor. Raporda kadına yönelik şiddet nedeniyle birçok kadın da sağlık sorunları yaşandığı belirtiliyor. Özellikle şiddete maruz kalmış hamile kadınlarda erken doğuma sıkça rastlanıyor.  Rapora göre ayrıca kadına yönelik şiddet, hem uzun hem kısa vadede sosyal ve ekonomik zorluklara neden oluyor.

Kadına yönelik şiddette devlet desteği

Rapor, sosyal ve ekonomik koşulların devletler tarafından sağlanmasıyla cinsiyete yönelik şiddetin engellenebileceğini vurguluyor. Özellikle kadınların ekonomik haklarını öne çıkaracak girişimlerin faydalı olacağı belirtiliyor. Rapor ülkelerin yüzde 73’ünde  kadına yönelik şiddeti caydıran yasaların uygulandığına dikkat çekiyor. Bu yasaların dünyada en fazla uygulandığı yer ise Amerika kıtası. Kadına yönelik şiddete neden olarak sıralanan bir başka madde de, uzun yıllar savaşın yaşandığı  ülkelerde erkeklerin içinde bulunduğu psikolojik durumu. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ni  örnek veren raporda 10 yıl boyunca savaşan erkeklerin yarısının kadınlara şiddet uygulandığı gözlemleniyor.

 14 kadından biri cinsel şiddete maruz kalıyor

Dünyadaki kadına yönelik cinsel şiddet ile ilgili rapor hazırlayan bir başka kurum da Londra Üniversitesi, Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu.  The Lancet Dergisi’nde yayınlanan araştırma dünyada her 14 kadından birinin cinsel şiddet yaşadığını ortaya çıkarıyor. 56 ülkede 3 yıl süren araştırmaya göre, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki kadınların yüzde 21’ine cinsel şiddet uygulanıyor. Cinsel şiddet oranının en az olduğu yerler, yüzde 6.9 ile  doğu Avrupa ülkelerinden Litvanya, Ukrayna ve Azerbaycan.

Cinsel şiddetin en çok uygulandığı ülkeler:

Demokratik Kongo Cumhuriyeti: %21

Sahra altı Afrika ülkeleri: %17.4

Avustralya ülkeleri: %16.4

 

Bu haber toplam 3567 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.