1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Ensarioğlu: PKK, savaşmazsa savaş yok zaten
Ensarioğlu: PKK, savaşmazsa savaş yok zaten

Ensarioğlu: PKK, savaşmazsa savaş yok zaten

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A+A-

Habercilerden Faruk Balıkçı’ya konuşan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz gün ‘Eşit Koşullarda Bir Arada Yaşamak’ başlıklı panele katılmak için Diyarbakır’a gelen  CHP’nin Samsun, Edirne ve Konya il başkanları ve Diyarbakır’da bir araya gelen çeşitli sivil toplum kuruluşlarının aralarında bulunduğu ‘Barış ağı’ toplantısı gibi etkinliklerde yapılan Barış çağrılarının bir etkisinin olmadığını dile getirerek yapılan barış çağrıların tek taraflı olduğunu söylen  Ensarioğlu, şu ifadeleri kullandı;

‘Eski derin, çukur o ceburrut Devlet yok’

“Tek taraflı konuşmalar sadece Devleti ve Hükümeti suçlayan sözleri kimse artık ciddiyetle dinlemiyor maalesef. Eğer gerçekten sorunun çözümünü istiyorsak o zaman yüksek sesle söyleyelim. ‘PKK savaşmazsa, bu ülkede savaş yok’ Çünkü eski derin, çukur o ceburrut Devlet yok artık. Bugün birileri barış istiyorsa yüksek sesle söylesin. PKK artık silahlı varlığına son verse bu ülkede savaş yok ve olmayacaktır.”

Kürt sorunun çözümüne dair açıklamalarda bulunan Ensarioğlu, şöyle devam etti; “PKK’nin Türkiye’deki silahlı varlığına son vermesi lazım. Kürt, alevi, demokrasi sorunu hepimizin ortak sorunudur. Siyaseten bunun mücadelesini verilecek siyasi zemin vardır. bu siyasi zeminde gelsinler mücadeleyi birlikte verelim.”

‘Ordunun girdiği yerdeki Kürtlere yardım yapılıyor’

Afrin’e yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda Kürtlere yardım yapıldığını ileri süren Ensarioğlu, Afrin’de Kürtler diye bir şeyin olmadığını dile getirip şunları söyledi; “Hayır orada Kürtler diye bir şey yok. Ordunun girdiği yerde yaşayan Kürtlere, oradaki köylere her türlü yardım yapılıyor. Türkiye’yi tehdit oluşturacak unsurları bertaraf etmek dışında Türkiye’nin bir hedefi olmaz. Yani orada Kürtler Türkiye’nin düşmanı değil, olmamalıdır, olmazda. Kimsede kabul etmez. Ama orada Türkiye ye tehdit unsuru oluşturacak bir başkasının planlarının aracına dönüşecek bir tehdidi Türkiye bertaraf etmek istiyorsa hassas şekilde yapılmalıdır.”

‘Gazetecilik faaliyetlerinden dolayı içerde değiller’

Türkiye hapishanelerinde tutuklu bulunan gazetecilerin gazetecilik faaliyetlerinden dolayı cezaevlerinde bulunmadığını belirten Ensarioğlu; “İnsanlar gazetecilik faaliyeti yürüttüğü için içeride değiller. Hiç bir meslek grubunun suç işleme imtiyazı yoktur. Bunların çoğunluğu FETÖ’den içeride. Bununla birlikte ajanlık faaliyetinde tutunda bir sürü farklı nedenlerden içeride olanlar var. Bunlar Devleti, Hükümeti eleştirdi, farklı düşünüyor diye Devlet bunlara baskı uyguluyor algısı olmamalıdır.”

‘Bu sistemin mecbur kıldığı ittifaktır’

‘AK Parti ve MHP’in ittifak yapması Kürtleri uzaklaştırır’ yorumlarını yapanları eleştiren Ensarioğlu şöyle konuştu;  “Birileri 1991 deki MHP-RP ittifakının doğu güneydoğudaki yarattığı hezimeti referans alarak bugün böyle bir ittifakı böyle değerlendirmek iyi niyetli bir değerlendirme değildir. Ne kürtler 1991’deki gibidir. Ne de MHP 1991’deki MHP’dir. MHP katı milliyetçilik ve kürt düşmanlığı yapan ir MHP vardı karşımızda. Bu sistemin mecbur kıldığı ittifaktır”

‘Alipaşa yıkılmasın diyenler gitsinler o evlerde yaşasınlar…’

Son olarak Ali Paşa’daki kentsel dönüşüme değinen Ensarioğlu, “Alipaşa yıkılıyor, bırakmayın yıkılsın diyenler gitsinler o evlere yerleşsinler de bir görelim onları. Sur içindeki her insanımıza evinin metrekaresi neyse o kadar metrekare TOKİ’den veya istediği yerden yer veriyoruz” diyerek eski stadyumun yerine yapılacak yapıya ilişkin şunları söyledi; “Stadyumun yeri özel mülkiyete verildi. İki yüksek blok yapacak. Bildiğimiz büyük AVM olmayacak. TOKİ orayı 100 milyon civarında bir paraya sattı. Ama onun karşılığında yapılan yeni stadın maliyeti neredeyse 200 milyon. TOKİ Diyarbakır’daki bütün projelerinden neredeyse zarar ediyor. Hem surda hem dışarıda yaptıkları sosyal sorumluluk projeleri gibi değerlendiriliyor.”

Bu haber toplam 1268 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.