1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Fikret Başkaya’ya Saygı…
Fikret Başkaya’ya Saygı…

Fikret Başkaya’ya Saygı…

Doç. Dr. Fikret Başkaya’ya saygı amacıyla hazırlanan iki ciltlik, “Fikret Başkaya’ya Saygı” kitabı okuyucularla buluştu.

A+A-

 ANKARA - Kitapta, Samir Amin’den Eric Hobsbawn’a, Hüseyin Aykol’dan İsmail Beşikçi’ye 42 yazar, düşünür ve araştırmacının Başkaya’nın yanı sıra birçok konuya ilişkin yazılarına yer veriliyor. 


Doç. Dr. Fikret Başkaya’ya saygı amacıyla hazırlanan “Ulus, Devlet, Entelektüel - Fikret Başkaya’ya Saygı I” ve “Modern Zamanlar Bir Yokmuş Bir Varmış - Fikret Başkaya’ya Saygı II” adlı kitap Notabene Yayınları’ndan çıktı. İki ciltten oluşan kitap, giriş sayfasında “Anlamak Aşmaktır” cümleleriyle başlıyor. “Ulus, Devlet, Entelektüel - Fikret Başkaya’ya Saygı I” adlı birinci cildin ilk bölümünde, kitabın editörleri Hakan Mertcan ve Aydın Ördek’in Başkaya ile yaptıkları “Fikret Başkaya ile Yaşamı ve Yapıtı Üzerine” başlıklı uzun bir röportaja yer veriliyor. 

Birinci kitap 

Birinci kitapta, Fikret Başkaya’ya dair ve “ulus, devlet, entelektüel” konularında; Hüseyin Aykol, Oya Baydar, İsmail Beşikçi, Tanıl Bora, Temel Demirer, Tarık Ziya Ekinci, Işık Ergüden, Uğur Kara, Mete Kaan Kaynar, M. Naci Kutlay, Michael Löwy, Recep Maraşlı, Sırrı Süreyya Önder, Sibel Özbudun, Macit Rahnema, Jean Robert, Celal Sancar ve Gün Zileli’nin yazılarına yer veriliyor. Kitabın son bölümünde ise Başkaya’nın yaşamındaki kesitlerin yer aldığı fotoğraflar bulunuyor. 

İkinci kitap 

İkinci kitapta ise; Murat Akıncılar, Yüksel Akkaya, Michael Albert, Samir Amin, Serdal Bahçe, Hamit Bozarslan, Kadir Cangızbay, Duncan Karl Foley, Servet Gün, Faik Yücel Günaydın, Eric Hobsbawn, İbrahim Özden Kaboğlu, Onur Karahanoğulları, Ahmet Haşim Köse, Hakan Mertcan, Atasoy Müftüoğlu, İzzeddin Önder, Aydın Ördek, Şennur Özdemir, Alaeddin Şenel, Anwar Shaikh, Tolga Tören, Mehmet Türkay ve Filiz Zabçı’nın yazıları yer alıyor.(Diha)

 

Bu haber toplam 1385 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.