1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. 'Gözyaşların Hezil'e düşmesin'
'Gözyaşların Hezil'e düşmesin'

'Gözyaşların Hezil'e düşmesin'

Kürtlerin tarihinde isyan, ölüm, göç gibi önemli olaylara tanıklık eden Hezil çayı, kimi zaman ağıtlarla, kimi zaman acılarla anlatılır. Hezil çayı "Gözyaşların Hezil'e Akmasın" adıyla romanlaştırıldı.

A+A-

DİYARBAKIR -Yazar Nizar İmret, 1992'de başlayan, Kürtlerin yakın tarihinde 'brakuji' olarak anılan Güney savaşını "Gözyaşların Hezil'e Düşmesin" adlı yarı belgesel romanıyla okurlarına aktarıyor. Hezil Kürtlerin geçiş noktasıdır. Sınırları egemenler çizse de halkların gerçeği sınır tanımıyor. Dahası insanın gerçeği de sınır tanımıyor.

Yazarın buluştuğu Hezil, aynı zamanda kendi öz çocuklarını boğan hem de oturup ona ağlayan bir paradoksu taşır. Güney savaşı da Kürtlerin belleğinde hem acı hem yas, hem de kardeşlerin birbirine kıydığı bir nehir imgesiyle buluşur. Yazar İmret bu olaylarla yüzleştiriyor okuru. Ölen, öldüren ve ihanet ilişkisi üçlemesi gelecekte ders alınması gereken bir deneyim olarak sunuluyor okura. Bunu yaparken acı çekenlerin yine Kürtler olduğu gerçeğini bir yüzleşme bilgisi olarak hatırlatıyor.

Yazarın kendisi de bir gerilla olan ve savaşın bizzat tanığı olarak içinde bulunduğu bu savaş gerçeğini bir anlamda Hezil imgesiyle bütünleştiriyor. Çünkü Hezil Güney'e geçişin de imgesidir. Bir diğer anlamıyla Kürtlerin terminolojisinde 'özgür topraklar' Hezil'in öte yanıdır. Hezil bir diğer anlamıyla özgürleşmeye giden yolun bedeli olarak anlatılıyor.

Yazar, romanında bu geçişi anlatırken romanın kurgusunu da bu perspektiften yola çıkarak sunuyor bize. Roman kahramanları, yakılan evler, 'terör' gerekçesiyle topraklarında sürülen insanların hikayeleri içinde başlıyor. İstanbul'a gönderilmek zorunda bırakılan kız kardeşin izini süren abinin kurgusuyla başlıyor roman. İstanbul ve bıraktığı topraklar arasında geçen gerilim, Rojda sayesinde doğu-batı ikilemini ve bunun arasında sıkışıp kalan roman kahramanının bunalımlarına işaret ediyor. Roman kişisi Azad, para kazanıyor, aşık oluyor, evleniyor, Rojda'sını buluyor ama o Kürt coğrafyasında bıraktığı yıkımı unutamıyor. Azad'ı dağlara götüren süreç onun asıl gerçeğinin ne olduğu üzerine kurgulanıyor.

Romanın ikinci bölümü Güney savaşına ayrılmış. Bu bir anlamda hikayenin başında bu topraklarda süregelen Türk-Kürt çatışmasını Kürt-Kürt çatışmasıyla yüzleştiren imgesel bir geçiş olarak da anlaşılmalıdır. Yazarın bizzat tanık olduğu bu savaş, kaybedilen yoldaşlarına ödenmesi gereken bir borç olarak görülüyor. Kitabın önsözünde kaybettiği yoldaşlarının Kürt tarihinde yerini almaları gerektiğinin zorunluluğuna işaret ediyor. Roman kişisinin Güney savaşını anlatırken, sürekli yoldaşlarını öne çıkarması, onları kutsaması da romanın yazılış amacının gerekçesini oluşturuyor.

Goran Yayınları'ndan çıkan "Göz Yaşların Hezil"e Düşmesin yazarın ilk deneysel romanı. Roman 272 sayfadan oluşuyor. Romanın yazarı Nizar İmret, küçük yaşta gerillaya katılıyor ve 16 yaşında iken Uludere kırsalında yakalanıyor.Mahkemenin tayin etiği yalancı şahitlerin ifadesi üzerine yaşı büyük gösterilip müebet hapis cezasına çarptırılıyor. Halen Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan yazar İmret, bu yıl 21. yılını dolduruyor cezaevinde.

(ANF)

Bu haber toplam 2262 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.