1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Hasankeyf’te projenin yüzde 80’i tamamlandı
Hasankeyf’te projenin yüzde 80’i tamamlandı

Hasankeyf’te projenin yüzde 80’i tamamlandı

12.000 yıllık tarihe sahip Hasankeyf ömrü 50-60 yıl sürecek Ilısu Barajı’na kurban ediliyor. Yaklaşık yirmi uygarlığı bünyesinde barındıran Hasankeyf yapılan son araştırmalara göre Göbeklitepe ile çağdaş bir yerleşim.

A+A-

Batman’ın Hasankeyf ilçesi Raman dağlarının güneyinde, Dicle nehri kenarında, sarp kayalıklar üzerine kurulmuştur. Kayalara oyulmuş binlerce ev bölgeye adını vermiş. Bölge Arapça ve Süryanice Mağaralar Şehri ya da Kayalar Kenti anlamına gelen “Hısn-ı Keyfa” adıyla anılır. Hısn-ı Keyfa adı zamanla Hasankeyf’e dönüşmüş. Hasankeyf’in kimler tarafından ve tam olarak ne zaman kurulduğu belli değil. Farklı dönemlerde birçok yapı eklemeleri olmuş. Depremler, savaşlar ve ihmaller yüzünden yapıların çoğu günümüze ulaşamamış. Ulaşanlar da harabe halinde.  Hasankeyf, bugün bize yansıyan görüntüsünü Eyyubiler döneminde kazanmış.

2005 yılında keşfedilen, 2011 yılında kazılmaya başlanan Hasankeyf Höyüğü Mezopotamya’nın önemli inanç merkezlerinden biri. Bilindiği gibi Hasankeyf’te yapımı süren Ilısu Barajı bir yıl sonra tamamlanacak. 12.000 yıllık tarihi geçmişe sahip Hasankeyf ömrü 50-60 yıl sürecek Ilısu Barajı’na kurban ediliyor. Yaklaşık yirmi uygarlığı bünyesinde barındıran Hasankeyf yapılan son araştırmalara göre Göbeklitepe ile çağdaş bir yerleşim.

Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan bölge insanları, barajın yapımıyla faaliyetlerini sürdüremeyeceklerini söylüyor.  Hasankeyf halkının çoğunluğu baraj yapımına karşı olduklarını her alanda dile getiriyor. Barajın yapılmasıyla Hasankeyf’te bulunan tarihi eserlerin nasıl ve nereye taşınacağıysa hâlâ sorunlu. Açıklamalara göre, bölgedeki yapılar başka bir sergi alanına taşınacak. 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi taşınacak ilk eserlerden. Yeni yerleşim alanına 500 günde taşınacağı öngörülüyor.

Bölgede Pers, Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Hamdani, Mervani, Artuk, Eyyubi ve Osmanlı kültürlerinin izleri bulunuyor. Bu kültürlerden geriye Yamaç Külliyesi, Dicle Köprüsü, Sultan Süleyman Camii, Büyük Saray, Deriki Kilisesi, Zeynel Bey Külliyesi, Şab Camii, Artuklu Köşkü, Kasımiye Köşkleri, Kızlar Camii, Hasankeyf Kalesi ve daha birçok tarihi eser her yıl şehre bir milyondan fazla yerli ve yabancı turist kazandırıyor.

Avrupa’nın Büyük Tehlike Altındaki 14 Küresel Miras Alanı arasında değerlendirilen Hasankeyf’te baraj tamamlanınca 550 arkeolojik alan, doğal miras içinde yaşayan endemik bitki ve hayvan türleri de yok olacak.

Bilinen asıl hedefi bölgenin gelir düzeyini artıracağı ve gelişmişlik düzeyini yükselteceği öne sürülen projenin de yüzde 80’i tamamlandı.

Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.