1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP’li Oluç: Adında ‘Adalet’ geçen iktidar partisinde toplumun en büyük eksikliğini hissettiği şey ‘Adalet’
HDP’li Oluç: Adında ‘Adalet’ geçen iktidar partisinde toplumun en büyük eksikliğini hissettiği şey ‘Adalet’

HDP’li Oluç: Adında ‘Adalet’ geçen iktidar partisinde toplumun en büyük eksikliğini hissettiği şey ‘Adalet’

HDP'li Oluç, dün HDP’nin 19. gününde olan ‘Adalet Yürüyüşü’ne katılmalarını eleştirenlere “Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Erdoğan’ın HDP’yi kriminalize etme çabalarına gülerek bakıyoruz.

A+A-

 

 Bizim katılımımız adında ‘Adalet’ geçen bir iktidar partisinde toplumun en büyük eksikliğini hissettiği şey olan ‘Adalet’e destek içindi” cevabını verdi.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay eşliğindeki HDP'li milletvekilleri, Adalet Yürüyüşü'ne katıldı. HDP'li heyet ellerinde 'Herkes için adalet' yazılı döviz ve çiçekleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verdi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Zafer Arapkirli ile Seyr-ü Sabah'ta ‘Adalet Yürüyüşü'ne katılmaları ile ilgili eleştirilere cevap verdi:

‘HDP'Yİ KRİMİNALİZE ETME ÇABALARINA GÜLEREK BAKIYORUZ'

"Özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın HDP'yi kriminalize etme çabalarına gülerek bakıyoruz. Çünkü bizim desteğimiz ‘Adalet Yürüyüşü' içindi. Türkiye'de çok ciddi bir adalet arayışı var. Son aylardaki kamuoyu yoklamalarına bakın. Bunlarda toplumun en fazla eksikliğini hissettiği nedir, diye baktığımızda ilk sırada adalet yer alıyor. ‘Nasıl bir toplum arzu ediyorsunuz?' sorusuna verilen cevabın ilk sırasında yine ‘Adaletli bir toplum' oluyor. Yüzde 70'in üzerinde bir oranda bu cevap veriliyor. Bu çok ironik bir durum.

Adında ‘Adalet' geçen bir iktidar partisinde toplumun en büyük eksikliğini hissettiği şey ‘Adalet'. Adalet dendiği zaman bizim toplumumuzda sadece yargı anlaşılmaz. Adalet demek hakkaniyet, eşitlik demektir. Dolaysıyla bu toplumdaki adalet arayışı sadece yargı sistemindeki çürümeyi, tuz kokma halini ifade etmiyor. Aynı zamanda eşitsizlikleri, haksızlıkları ifade ediyor. Dolayısıyla başlatılmış olan adalet yürüyüşüne dayanışma göstermek aslında toplumda var olan bir arayışa destek vermek demektir."

"HDP kurulduğundan beri eş genel başkanları ve milletvekilleriyle demokratik siyaset alanında çalışma yapmış olan ve Türkiye'de barışın sağlanabilmesi için bütün toplumsal sorunların müzakere edilerek, diyalog yoluyla demokratik siyaset alanında çözülmesine çaba gösteren bir partidir" diyen Saruhan Oluç şöyle devam etti:

‘SİYASET FARKLILIKLARIN İFADE EDİLMESİ ANLAMINA GELİYOR'

"Bu her zaman böyle oldu ve her zaman şiddet karşısında aldığımız tutum çok net oldu. Şimdi Türkiye'de hem iktidar partisi hem devletin çeşitli kurumları 30 küsür yıldır bir lafı tekrarlayarak tairhsel olan toplumsal bir sorunu çözebileceklerini iddia ediyorlar. Böyle bir kanaate hiçbri zaman varmadık. Dolayısıyla biz hiçbir zaman onların dilini kullanmak zorunda değiliz. Siyaset zaten farklılıkların ifade edilmesi anlamına geliyor."

Saruhan Oluç, "Türkiye'de bugün kriminal siyasetten söz edilecek olursa önce iktidar partisine bakmak gerekiyor. İktidar partisinin gerçekten bütün alanlarda icraatleri evrensel hukuk çerçevesinden ve Türkiye'nin imzalamış olduğu uluslararası demokratik sözleşmeler çerçevesinden baktığınızda kriminaldir" şeklinde konuştu. (Kaynak: sputniknews)

Bu haber toplam 527 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.