1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. HRRK 5'inci kongresini gerçekleştiriyor
HRRK 5'inci kongresini gerçekleştiriyor

HRRK 5'inci kongresini gerçekleştiriyor

HRRK yıllardır Kürt kültürü, edebiyatı ve müziği üzerine çalışmalar yürüten aydınları bir araya getirmek için konferanslar düzenliyor.

A+A-

 Kürt kültürü, sanatı, edebiyatı ve müziğinin daha iyi yerlere gelmesi için konferanslar düzenlediklerini söyleyen HRRK Konferans Hazırlık Komitesi üyesi Yazar Munîr Şêxe, ilk dördü Avrupa'da yapılmak zorunda kalınan kongrelerinin 5'incisini Qamişlo'da gerçekleştirecekleri belirtti.

 

DİYARBAKIR - Maruz kaldıkları baskı ve zulüm nedeniyle farklı ülkelere gitmek zorunda kalan ve sürgün hayatı yaşayan birçok Kürt aydın, yazar, sanatçı memleket hasretiyle yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, yaşadıklarını karşısında ayakta durmak için de kurmuş oldukları farklı çatılar altında bir araya gelmeye çalışıyor. Sürgünde bir araya gelerek oluşturulan Rojava Kürdistanı Aydınlar Birliği (HRRK) de bunlardan sadece bir tanesi. HRRK çatısında 10 yıl önce bir araya gelen aydınlar, o günden bu yana çalışmalarına devam ediyor. Birinci kongresini 2004 yılında Baas rejimi tarafından gerçekleştirilen Qamişlo katliamının yıldönümünde İsveç'te gerçekleştiren HRRK, ilk üç kongrelerini 2004, 2005, 2007 yıllarında İsveç'te, dördüncü kongresini ise 2014 yılında da Almanya'da gerçekleştirirken, şimdi de Türkiye ve Federal Kürdistan Bölgesinde konferans çalışmalarını sürdürüyor. 
1 Haziran'da Diyarbakır'da yapılan konferans, 1 Haziran 2005 yılında Baas rejimi tarafından katledilen din alimi Şêx Maşûqê Xeznewî'ye adandı. Çok sayıda Rojavalı aydının katılımıyla gerçekleştirilen konferansın ikinci de önümüzdeki haftalarda Federal Kürdistan Bölgesi'nin Hewler kentinde yapılması planlanıyor .
HRRK kurumsallaşmayı hedefleyecek
Gerçekleştirilecek bu konferansın ardından da HRRK 5'inci kongresini Qamişlo'da gerçekleştirecek.  Bu güne kadar Avrupa'nın farklı ülkelerinde Rojava için çalışmalarını yürüten HRRK tüm Rojavalı aydınları kolektif bir biçimde bir araya getirerek çalışmalarını sürdürüyor.  HRRK Diyarbakır Hazırlık Komitesi üyesi Yazar Munîr Şêxe, hangi düşüncede olursa olsun aydınları konferansa çağırdıklarını ve düzenlenen konferansla Kürt kültürü, sanat, edebiyat ve müziğin daha iyi yerlere gelmesi için bir çaba içerisinde olduklarını dile getirdi. Birliğin kurumsallaşmaya doğru gittiğini dile getiren Şexê, kültür ve sanat çalışmaları her ne kadar bireysel olsa da bu dünya da bireysel çabanın çoğu zaman sonuçsuz kaldığını vurguladı. Şexê, "Herkes kendi sanatını geliştirebilir ama biz istiyoruz ki bu bir çatı altında gelişsin. Bu şekilde ürünlerin kaybolmasının önüne geçelim" dedi. (diha)  

 

Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.