1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. İshak Karakaş'ın kitabı 'Barışa 100 Adım' yayımlandı
İshak Karakaş'ın kitabı 'Barışa 100 Adım' yayımlandı

İshak Karakaş'ın kitabı 'Barışa 100 Adım' yayımlandı

İshak Karakaş'ın kitabı 'Barışa 100 Adım' yayımlandı

A+A-

Barışa 100 Adım Türkiye'nin en yakıcı sorunu olan Kürt meselesindeki en kritik dönemi adım adım katediyor. Gazeteci, yazar, televizyoncu İshak Karakaş'ın 2010 ile 2016 yılları arasında kaleme aldığı makalelerden oluşan kitapta Karakaş, Kürt sorununu irdeler ve çözümler önerirken uluslararası ve ulusal boyuttan ailesinin tarihine ve bugününe aynı derinlikte hareket ediyor. Barışa 100 Adım'da bazen heyecanı dinmeyen bir halk çocuğu, bazen akılcı bir analist, bazen müşfik bir baba, bazen de olayların birinci dereceden tanığının sesini duyacaksınız.

 

Yazar Şeyhmus Diken, Barışa 100 Adım'a yazdığı önsözde şöyle diyor: "Ağırlıklı olarak dönemsel siyaset, barış, çözüm süreci, kimlik, şahsiyetler, coğrafya üzerinden okumaların gündelik hayata değen yüzü var İshak’ın metinlerinde.

İstanbul’u çoğu kişi 'En büyük Kürt şehri' olarak dillendirir. Haksız değiller. Türkiye Kürdistanı’nın adeta diasporası anlamında en büyük Kürt şehridir İstanbul. Bu sebeple orada “suyun başında” durup da yazmak farklı bir perspektif."

Yazar Nurcan Baysal, ise yazdığı önsözde şöyle diyor: "Bu kitabın içinde öfkeli, kırgın, umudunu halkların ortak mücadelesine bağlamış bir Şehitlik çocuğu dolaşıyor! Kaybettiklerini geri isteyen, onu duymanızı isteyen, yaşadıklarını kabul etmenizi isteyen, ve evet artık barış isteyen bir çocuk!"

İshak Karakaş'ın Kürtler'in özgürlük ve eşitlik mücadelesi içinde yakın akrabalarından verdiği kayıpları anlattığı yazılarındaki duygusallıkla özerklik, müzakere gibi konulardaki akılcı önerileri Barışa 100 Adım'ın dengesini sağlarken, yazar zor zamanlarda yazmanın değerini de ortaya koyuyor.

Gazetemiz köşe yazarlarından İshak Karakaş'ın "Barışa 100 Adım" kitabı imza günü  26 Ağustos 2016  saat 18.00 - 20.00  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yapılacaktır.

 

Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.