1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadının öldürülme biçimine saplandıkça cinayetleri besleyeceğiz'
Kadının öldürülme biçimine saplandıkça cinayetleri besleyeceğiz'

Kadının öldürülme biçimine saplandıkça cinayetleri besleyeceğiz'

Kadınların katledilmesinde sayılarla ilgilenilmemesi gerektiğini belirten Amida Kadın Danışmanlık Merkezi sosyologu Evin Güleker, "Katledilen, yaşamı elinden alınan, hak ihlaline uğrayan her kadının yaşamı çok değerlidir. Kadının öldürülme biçimine, kadın

A+A-

      

DİYARBAKIR -2014 yılının ilk 4 ayında 62 kadın katledilirken, bu katliamlar istatistikî bilgi olarak kayıtlara geçmekle birlikte yetkili kurumlar sorunun önüne geçmek için adım atmıyor. Katledilen kadınların daha çok devlete koruma talebinde bulunan ve "korunmasına" rağmen katledilen yada korunamayan kadınlar olması dikkat çekiyor. Bununla birlikte, istismara maruz kalan çocuk sayısında ve "intihar" eden kadınların sayısında da ciddi artış söz konusu. Kadın katliamlarına sessizlik sürerken, Diyarbakır'da bulunan kadın kurumları yaşanan kadın katliamlarını kınayarak, toplumun şiddetten arındırılmasıyla bu sorunun çözüleceğini vurguladı. Her gün artmakta olan kadın cinayetlerinin farklı noktalardan ele alınarak değerlendirilmesi gerektiğini ancak öncelikli olarak katledilen, şiddete maruz kalan kadınların birçoğunun hakkında tedbir kararı çıkmasına rağmen kararın uygulanmamasından kaynaklı katledilmesinin önemli bir nokta olduğunu belirten Ekin Ceren Kadın Merkezi sosyologu Ayşe Çaçan, bununla devletin kadınları koruyamadığı sonucunun ortaya çıktığını söyledi. Devlet politikalarının kadına dönük yasalarında yetersiz kaldığına vurgu yapan Çaçan, aslında kadını korumaya dönük değil de erkeği güçlendirmeye yönelik bir çabasının olduğunu görmeye başladıklarını kaydetti. Çaçan, erkeğin gücünü devletten aldığını ve yasalar boyutuyla cezaya yönelik emsal olmadığı için bir diğer erkeğin de katliamı işlerken sonuçlarının ne olacağını iyi bildiği için, şiddeti yada katliamı tereddüt etmeden gerçekleştirdiğine dikkat çekti. 


Eril zihniyetin kendini her geçen gün daha da var ettiğini belirten Çaçan, buna dönük mücadelenin olmasına rağmen yetersiz kalındığını ve kadın mücadelesi yürüten kurum veya kuruluşların çok daha ciddi olarak bu konuya eğilmesi gerektiğini dile getirdi. Özeleştirel bir pozisyona girmeleri gerektiğinin altını çizen Çaçan, "Var olan yetersizlikleri çok daha net görebilmek ve buna dönük çözümler ve çabalar vermemiz gerekiyor. Kastımız; kadın mücadelesi hiç verilmiyor, yürütülmüyor değil elbette. Birçok noktada ciddi kazanımlar elde edildi. Ama bunun yetersiz olduğunu bir kez daha görmekteyiz.Meltem Oktay(Diha) 

 

Bu haber toplam 905 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.