1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadınlar tecrübeyi eyleme dönüştürecek
Kadınlar tecrübeyi eyleme dönüştürecek

Kadınlar tecrübeyi eyleme dönüştürecek

Türkiye’de siyahi, Kürt, Türk, Alevi , Roman ve benzeri farklı kimliklerdeki ve meslek gruplarındaki kadınlar, hem kadın hem de etnik kimliklerinden dolayı yaşadıkları çifte ezilmişliğe dikkat çekti.

A+A-

DİYARBAKIR -  Eşitlikçi ve barışçı bir toplumun kurulabilmesi için kadınların özgür ve eşit bireyler olması gerektiğine dikkat çeken kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, günlük hayatlarını şekillendiren erkek egemen zihniyetinin yazılı ve sözlü yasalarına karşı, edindikleri tecrübeleri eyleme ve örgütlenmeye dönüştürme çağrısında bulunuyor.

“Toplum kadınla özgür olur”

Hediye Tekin: Kadınlar kölelik zincirini kırdığında, köleliği geride bıraktığında ve özgür kadına doğru adım attığında toplum da onlarla birlikte özgürlüğe doğru gidecektir. Kadınlar özgür olmadan, demokrasi, eşitlik olmaz. Toplum kadınla özgür olur.

Yasemin Elvan: Kürt kadınları hem kadın olduğu hem de Kürt olduğu için eziliyor. Ancak Kürt kadınlar her alanda ilerledi. Siyasette de var Kürt kadınları. 8 Mart emekçi kadınların başkaldırdığı tarihtir. Bizler de artık her yerde kendimizi ifade edebiliyoruz. Gelecekte kadınlarımız fikirleriyle daha çok ilerlemelidirler. Erkek egemen zihniyetine karşı mücadelemizi sürdürmeliyiz.

kadinlar-tecrubeyi-eyleme-donusturecek---yasemin-elvan.jpg

Hatice Günel: Türkiye'de kadın olmak çok zor. Ten rengimiz siyah olduğu için çocukluğumdan beri hep aşağılandım. Çocukken sokaklarda arkamızdan 'köle' diye bağırırlardı. Öğretmenlerim bile 'kara böceğim, kara kızım' derdi. Üniversite öğrenimimde ve iş hayatımda da benzer şeylerle karşılaştım. Ben tenimin renginden dolayı hep öteki oldum. Ancak geleceğe dair umutlarımı yitirmek istemiyorum. Ama kadınlar Türkiye'de hep öteki. Kadınların artık ölmemesini istiyorum.

kadinlar-tecrubeyi-eyleme-donusturecek-hatice-gunel.jpg

Serpil Özkasap: İzmir Roman Kadınlar Dayanışma Başkanıyım. 8 Mart'ı geçen yıla kadar bilmiyordum. Kadınlar zulme başkaldırmanın onuruyla canlarını yanarak kaybeden ve asırlarca sürecek, anılacak bir eylem başlatmışlar. Roman kadınları hala sigortasız 11 saat çalışıyor. Hakların gasp edilmediği, sömürünün ve zulmün olmadığı, barışın olduğu bir dünya dileğiyle 8 Mart kutlu olsun.

“Kadınsız hayat asla olmaz”

kadinlar-tecrubeyi-eyleme-donusturecek---serpil-ozkasap.jpg

Suzan Filiz Varol: Kadınlar beş bin yıl öncesinden gelen bir ezme-ezilme kültürü ile toplum içinde yer almaya devam ediyor. Kadın sorunu sadece 8 Mart ile sınırlı kalmamalı. Kadınlar, eğitim ve sağlık hizmetlerine ulaşmada ve iş hayatında ayrımcılığa maruz kalmaya devam ediyor. Devletin en büyük ayıbıdır.

kadinlar-tecrubeyi-eyleme-donusturecek---suzan-filiz-varol.jpg

Nevroz Canpolat: Kadın erkek eşitliği yok. Eşitlik talebi için 8 Mart etkinliklerine katılım güçlü olmalı. Kadın deyince aklıma Paris'te katledilen Kürt siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez geliyor. Kadın hayattır. Kadınsız hayat asla olmaz. Kadın topraktır, kadın sudur, kadın çiçektir, kadın renktir, hayatın tüm canlılığı aslında kadındır.

kadinlar-tecrubeyi-eyleme-donusturecek---nevroz-canpolat-001.jpg

Gülsinem Tantekin: Kadın olduğumuz için sistem tarafından eziliyoruz. Kadınlar 8 Mart etkinliklerinde sorunlarını dile getirmeli. 8 Mart etkinliklerine katılımın güçlü ve yoğun olacağını düşünüyorum.

kadinlar-tecrubeyi-eyleme-donusturecek-gulsinem-tantekin.jpg

 

Bu haber toplam 6246 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.