1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Lice’de öldürülen Taşkın’a tazminat reddi
Lice’de öldürülen Taşkın’a tazminat reddi

Lice’de öldürülen Taşkın’a tazminat reddi

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Yolçatı köyündeki mezarlıkta vurularak öldürülen Mehdin Taşkın’ın ailesinin İçişleri Bakanlığı aleyhine açtığı 221 bin liralık tazminat davası reddedildi.

A+A-

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Yolçatı köyündeki mezarlıkta bulunan PKK'li Mahsum Korkmaz heykelinin kaldırılması için düzenlenen operasyon sırasında öldürülen Mehdin Taşkın'ın ailesi tarafından İçişleri Bakanlığı aleyhine açtığı 221 bin liralık tazminat davası, mahkeme tarafından reddedildi.

Diyarbakır 2'nci İdare Mahkemesi, olayın meydana geliş şekli ve faili belirsiz olayın açıklığa kavuşturulamadığını belirtti. Mahkeme ayrıca, Mehdi Taşkın'a ait sağ el svabında atış artıkları tespit edildiği, güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya katılan örgüt mensupları içerisinde olup olmadığının kesin olarak tespit edilemediğini kaydetti.

Lice'nin Yolçatı köyü kırsalında, çatışmalarda ölen örgüt üyeleri için, 2013 yılında mezarlık yapıldı. Bir yıl sonra, PKK'nin 15 Ağustos 1984 tarihinde Eruh ve Şemdinli'ye düzenlediği saldırıların yıldönümünde, bu saldırılara katılan Mahsum Korkmaz'ın heykeli, mezarlığa dikildi. Savcılık tarafından örgüt propagandası yapılıyor gerekçesiyle heykelin kaldırılması yönünde başlatılan soruşturma kapsamında mezarlığın bulunduğu bölgeye güvenlik güçleri sevk edildi. Olaylar esnasında vurularak yaşamını yitiren Mehdi Taşkın’ın ailesi, İçişleri Bakanlığı'ndan tazminat talebinde bulundu.

Bakanlığın talebi reddetmesi üzerine Taşkın ailesinin avukatı İmran Gökdere, bakanlık aleyhine 221 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Diyarbakır 2'nci İdare Mahkemesi'ne savunma gönderen İçişleri Bakanlığı, zararın 'terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması' kanunu kapsamında kaldığını, muhatabın Diyarbakır Valiliği olması nedeniyle bakanlığın hasım durumundan çıkarılması gerektiğini belirterek, davanın reddedilmesini istedi.

Aile yargılama giderini verecek

2'nci İdare Mahkemesi, Taşkın ailesinin 221 bin liralık tazminat talebinin reddedilmesine karar verdi. Mahkeme, 2 bin 184 liralık yargılama giderinin de Taşkın ailesinden alınarak İçişleri Bakanlığı avukatına verilmesine hükmetti.

Taşkın ailesinin avukatı İmran Gökdere, kararın yasaya aykırı olduğunu belirterek Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi'ne istinaf başvurusu yaptı.

2 kobra helikopter ve 38 zırhlı araç isabet aldı

2'nci İdare Mahkemesi'nce açıklanan gerekçeli kararda, olayla ilgili Lice Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Dosyadaki tutanaklarda, ormanlık ve mezarlık alanında bulunan binaların arkasındaki örgüt üyelerinin  yaptığı saldırıda çok sayıda askeri aracın zarar gördüğü ifade edildi. Bingöl İl Jandarma Komutanlığı'nca hazırlanan olay yeri inceleme raporunda ise 10649 ve 12086 kuyruk nolu 2 Kobra tipi helikopter üzerinde çok sayıda mermi giriş deliği bulunduğu belirtilerek, mermi istikametlerinin yerden havaya doğru olduğu kaydedildi. Çok sayıda zırhlı araçta mermi girişlerinin bulunduğu belirtilen kararda, "Operasyon birliklerinin intikal esnasından başlayarak teröristlerin uçaksavar, mayın, roketatar, el yapımı patlayıcı ve molotof bombalı saldırılarına maruz kaldığı, 38 zırhlı araç, 2 taarruz helikopterinin isabet aldığı, heykelin indirilmesi sırasında müzahir şahısların canlı kalkan olarak kullanıldığının bildirildiği anlaşılmıştır" denildi.

“İdarenin hizmet kusuru bulunmamaktadır”

Otopsi tutanağına göre, Mehdin Taşkın'ın uzak ateş mesafesinden ve başından vurularak öldürüldüğü ve ölümüne neden olan mermi çekirdeğinin elde edilemediği belirtilen kararda, maktulün vücudundan mermi çekirdeği çıkmadığından, hangi silahtan vurulduğuna dair kriminal inceleme yapılamadığı belirtildi. Ölüm olayının meydana geliş şeklinin ve failinin belirsiz olduğu kaydedilen kararda, olayın açıklığa kavuşturulamadığı ifade edildi. Taşkın'ın silahlı çatışmaya katılan örgüt mensupları içerisinde olup olmadığının kesin olarak ifade edilememesi nedeniyle, olayın terör eylemi veya terörle mücadele kapsamında bir faaliyetten kaynaklanıp kaynaklanmadığının açık olmadığı kaydedilen kararda, "Mezarlıkta toplanan göstericilerin en geç saat 04.45'te çatışmanın yaşandığı alanda bulunduğunun kabulü gerekmektedir. Mehdi Taşkın'ın böyle bir saatte çatışmanın yaşandığı mezarlığa çok yakın bir alanda yaralı olarak bulunması, hayatın olağan akışına uygun değildir. Mehdi Taşkın'a ait sağ el svabında atış artıkları tespit edilmiştir. İdarenin hizmet kusuru veya kusursuz sorumluluğuna dayalı olarak zararın tazminini gerektiren, yol açan nedenlerin somut olayda oluşmaması sebebiyle, tazminat isteminin kabulüne olanak bulunmamaktadır" denildi.

‘Olayları önlemeyen idarenin zararı tazmini gerekir’

İdarenin önlemekle yükümlü olduğu halde önleyemediği bazı zararları nedensellik bağı aramadan tazmin etmesi gerektiği belirtilen kararda, "Terör olayları denilen bu eylemlerin, devlete yönelik olduğu, anayasal düzeni yıkmayı amaçladığı, olaylarda zarar gören kişi ve kuruluşlara karşı kişisel husumetten kaynaklanmadığı bilinmekte ve gözlenmektedir. Sözü edilen olaylar nedeniyle zarara uğrayan kişiler, kendi kusur ve eylemleri sonucu değil, toplum içinde ortaya çıkan olaylardan zarar görmektedir. Başka bir deyişle, zararın nedeni toplumun bireyi olmaktır. Belirtilen şekilde ortaya çıkan zararların özel ve olağandışı nitelikleri dikkate alınıp, terör olaylarını önlemekle yükümlü olduğu halde önleyemeyen idarece, yukarıda açıklanan sosyal risk ilkesine göre tazmini gerekir. Terör olayları sonucu ortaya çıkan zararların idarece tazmini suretiyle topluma pay edilmesi hakkaniyet gereği olup, sosyal devlet ilkesine de uygun düşecektir" denildi.

Bu haber toplam 2313 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.