1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Mardin UNESCO'ya adım adım ilerliyor
Mardin UNESCO'ya adım adım ilerliyor

Mardin UNESCO'ya adım adım ilerliyor

Mardin'de Tarihi Dönüşüm ve Sürdürülebilir Turizm projeleriyle beton yapıların yıkılması, iş yerlerinin dış cephelerinin tek tip hale getirilmesi planlanıyor. Vali Ahmet Cengiz, "Bu çalışmalar bittikten sonra UNESCO'ya adaylık konusunda ciddi mesafe kate

A+A-

MARDİN - Farklı medeniyetleri bünyesinde barındıran ve binlerce yıllık geçmişe sahip Mardin'in, Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) Dünya Mirası Listesi'ne alınması için çalışmalar devam ediyor. Mardin'de Tarihi Dönüşüm Projesi ile beton yapıların yıkımı, Sürdürülebilir Turizm Projesiyle de iş yerlerinin cepheleri tek tip hale getirilerek kentin eski görünüme kavuşturulması planlanıyor. İki proje kapsamında şu ana kadar tespit edilen 655 betonarme binadan 150'si yıkıldı. Kent merkezinde 640 iş yerinin de tek tip cephe çalışmaları sürüyor.

“Turizmi bir bütün olarak ele alıyoruz”

Vali Ahmet Cengiz, Mardin'in kültür varlıkları açısından dünyada nadir kentlerinden biri olduğunu, ilin soyut ve somut kültürel varlıklarıyla paha biçilmez bir konumda bulunduğunu söyledi. Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında kent merkezinde bulunan esnafların karşılık almadan iş yerlerinin cephelerini sağlıklaştırdığını dile getiren Cengiz, şöyle dedi:

"Mardin'de turizmi bir bütün olarak ele alıyoruz. Hem kültür turizmi açısından hem kongre turizmi açısından hem de inanç turizmi olarak. Tabi inanç turizminin çok sayıda destinasyonu var. Kiliseler, medreseler, camiler, biraz daha tanıtılabilir anlamında çalışmalar yapıyoruz. Sürdürülebilir Turizm Projesi'nde mesafe katettik. Kent merkezinde 640 dükkanı proje kapsamında tek tip cephe haline getiriyoruz. Bütün giderler, yapılan çalışmalar proje tarafından karşılanıyor."

“Markalaştırma çalışmaları sürüyor”

Cengiz, bu çalışmaların dışında kenti markalaştırma çalışmalarının da devam ettiğini, yeni bir turizm logosu, slogan, reklam ve tanıtım çalışmalarının yapılacağını belirterek "Bu çalışmaların sonunda Mardin'in UNESCO'ya adaylığı noktasında epey bir mesafe katedilmiş olacak" diye konuştu.

Hedeflerinin Mardin'i özüne dönüştürmek olduğunu kaydeden Cengiz, bunun çok yönlü kollektif çalışmayla olacağını belirtti. Projelerde bakanlığın ciddi katkılarının bulunduğunu ifade eden Cengiz, projeleri Mardin'in özüne döndürülmesi çalışmaları olarak adlandırdığını vurguladı.

"Bu çalışmalar bittikten sonra UNESCO'ya adaylık konusunda ilimiz ilçeleriyle beraber ciddi bir mesafe katetmiş olacak. Umarım sınavı geçeceğiz" diyen Cengiz, tarihi Mardin'de binaların yıkılması için TOKİ konutlarının bitmesinin beklendiğini, binaların daha sonra peyderpey yıkılacağını bildirdi. (aa)

 

Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.