1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Öcalan: 'Bizim devrimimiz kadın devrimidir'
Öcalan: 'Bizim devrimimiz kadın devrimidir'

Öcalan: 'Bizim devrimimiz kadın devrimidir'

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne ilişkin mesajı yayınlandı.

A+A-

DİYARBAKIR -  BDP-HDP heyeti ile yaptığı son görüşmede kaleme aldığı mesajda Öcalan kadınlara duygu dolu satırlarla seslenirken aynı zamanda kadınla kurduğu yoldaşlığın temelini anlatıyor. Mesajına, "Sevgili kadın yoldaşlarım" diye başlayan Öcalan, "Benim için kadın özgürlüğü topraktan, kültürden daha önemlidir. Kadın özgürlükçüsü olmak lazım. Kadınlar özgürleşmelidir. Kendinizi özgürleştirmelisiniz" dedi. 

'Kadını özgürleştiremeyen bir devrim, devrim değildir'

Kadınların özgürleşmesi için büyük çaba harcaması gerektiğine vurgu yapan Öcalan, "Çünkü kadını özgür olmayan bir halk özgür olamaz. Çünkü kadını özgürleştiremeyen bir devrim devrim değildir. Çünkü; kadını örgütleyemeyen bir örgüt örgüt değildir" dedi. 


'Hiçbir öykü kadının kölelik ve özgürlük öyküsü kadar…'

"Kadının kölelik tarihi elbette Ortadoğu kültüründe gizlidir. Çıkışı da bu nedenle bu topraklarda olacaktır. Ama erkek tarzında olmayacağı açıktır. Hiçbir öykü kadının kölelik ve özgürlük öyküsü kadar beni hem esefle, öfkeyle hem kıvançla ve coşkuyla etkilemiyor" diyen Öcalan, "Bana öyle geliyor ki toplumsal yaşamda yapılan en temel hata, yanlışlık ve çirkinlik kadın konusunda yapılmakta ve yaşamı peşinen kaybetmeye götürmektedir. Bunun başlıca nedeni kapitalizmi kültürüdür. Tarihin hiçbir döneminde kadın kapitalizmde olduğu kadar istismar edilmemiş ve sistemin hizmetinde kullanılmamıştır. Dolayısıyla kadın özgürleşmesinde özgün bir öz savunma yaşamın temel ilkesi yapılmak durumundadır. Bunu zihnen oluşturacaksınız" diye kaydetti. 

'Kadınlar giderek ekonomik kominler oluşturmalıdır'

Her gün onlarca kadın öldürüldüğüne vurgu yapan Öcalan şunları belirtti: "Bu ölümler savaştan daha da beterdir. Küçük kız çocuklarını gelin adı altında eş olarak alıyorlar. Aldığında eş, tecavüz ettiğinde leş olur. Sonra yüzüne nasıl bakılır. Kadınların en büyük sorunlarından biri de işsizliktir. Kadını da ekonomisizleştirdiler. Ekonomi kadınlar için önemlidir. Kadın yaşam dışı bırakılmıştır. Kadın toplumda yerini bulmalıdır. Kadın toplumsal dönüşümün öncüsüdür. Kadınlar giderek ekonomik kominler oluşturmalıdır."

'Bizim devrimimiz kadın devrimidir'

"Büyük bir özgürlük devrimi anlamlı bir yaşamın olmazsa olmazıdır" diye Öcalan, "Bu nedenle Ortadoğu devrimi bir kadın özgürlük devrimi olarak geliştirilmek durumundadır. Eşitlik ve özgürlük kadın meselesi ile sağlanır. Bizim devrimimiz kadın devrimidir. Kadının köleliğini aştıracağız. Bizim ki, sınıf devrimi değil. Kadın devrimi öncü devrimdir. Gelinen aşama olsa olsa yolun yarısıdır. Ama unutmayalım ki önemli olan yolun sonu değil yolda coşkuyla, kolektif aşkla, güzelliklerle yürümektir, koşmaktır" diye kaydetti. 

'Kadın için sözümüz bitmedi'

"Özgürlük mücadelesinin sembol isimleri olan Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ı saygıyla anarken bu vahşi katliamın hesabını katillerinden mutlaka soracağımızı belirtmek isterim" diyen Öcalan, "Biz barışı ve demokratik çözümü bu yoldaşlarımızın şahsında bütün özgürlük şehitlerimize adayacağız. Soylu şehitlerimize ve onun jin-jiyan olma gerçekliğine saygı bağlılık kadar, emek gücümle sonuna kadar katkılarımı sunmaya devam edeceğim" dedi. 

Öcalan, "Kadın için sözümüz bitmedi" sözlerine yer vererek mesajını; "Bu minval üzere tüm alanlardaki ve anlardaki siz yoldaşları, dostları, bilgece, güzelce ve aşkla selamlıyor, kucaklıyor ve başarı diliyor, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nüzü kutluyorum" sözleriyle noktaladı. 

 

Bu haber toplam 1785 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.