1. HABERLER

  2. KADIN

  3. “Özgürlük için kadınlar birlik olmalı”
“Özgürlük için kadınlar birlik olmalı”

“Özgürlük için kadınlar birlik olmalı”

Diyarbakırlı kadınlar, kadın özgürlüğünün tam anlamıyla sağlanabilmesi için tüm kadınların özgürlükleri çerçevesinde mücadele etmeleri gerektiğini söyledi.

A+A-

DİYARBAKIR - Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) öncülüğünde, "Özgür kadınla demokratik ulusa" şiarıyla startı verilen kampanya çerçevesinde çalışmalar sürerken, Diyarbakırlı kadınlar kampanyayı değerlendirdi. "Özgür kadınla demokratik ulusa" sloganıyla akıllarına kadın özgürlüğünün geldiğini ifade eden Naciye Tanrıverdi, “Kadınlar özgürlükleri için verdikleri mücadele ile de alanlara çıkarak özgürlükleri adına elinden geleni yapıyor. Artık en büyük söz hakkı kadınlardadır. Kadın özgürleşirse toplumda özgürleşir. Kürt kadını verilen mücadele ile özgür hissediyor ve tam anlamıyla özgür olana kadar mücadele vermeye devam edeceğiz. Kadınlar olarak haklarımız var. Bizler bunların bilincine vardık ve bugüne geldik. Daha da ilerleyeceğiz. Çünkü kadınlar özgürleşirse, demokratik bir ülke olur" dedi.

 

“Kadınlar feodal yapıyı artık yıkmalıdır”

Kadın özgürlüğüyle ülke ve halkında özgürleşeceğine inandığını vurgulayan Sıdıka Kalkan, günümüzdeki kadınların özgürlüklerini tam anlamıyla elde edemediklerini belirterek, kadının özgürlüğüne giden yolun önlerinde durduğunu ancak, kadınların halen bunun farkına varamadığını kaydetti. Kadın özgürlüğü denilince, kimsenin etkisi altında kalmadan, kendi iradesi ile düşüncelerini dile getirebilmesinin aklına geldiğini söyleyen Meral Sarı (23) adlı yurttaş ise, "Kürt toplumunda kadınlar yeterince özgür değildir. Kadınlar hala baskı altında. Bu baskı hem aile tarafından hem de devlet tarafından yapılıyor. Kadınlar artık feodal yapıyı kırarak özgürlüklerinin önüne tam anlamıyla açmalılar. Çünkü bir toplumun özgürlüğü de kadının özgürlüğünden geçer" diye konuştu.

ozgurluk-icin-sidika-kalkan.jpg

“Kadın özgürlüğü çok yüce ve devasadır”

Kadınların 5 bin yıl boyunca ezildiğini ve erkek egemen zihniyete karşı mücadele verdiğini aktaran Gülistan Dereli (32) ise, kadınların yıllarca katledilemeye ve yok sayılmaya rağmen ayakta durmayı başardığını ifade ederek, artık bu zihniyetin mahkum edilmesinin zamanı geldiğini dile getirdi. Bir kadın olarak yaşamı boyunca kadın üzerindeki baskı ve zulmü birebir yaşadığını dile getirerek Dereli, "Yıllarca ailemin baskılarına karşı mücadele ettim. Zorla evlendirildim. Eşimin feodal zihniyetine karşı da büyük bir mücadele verdin. Hayatım hep bu şekilde mücadele ederek geçti. Yaşadığım bu kadar geriliğe karşı mücadele verdikten sonra özgür kimliğimle var olabildim. Kadın isterse yapamayacağı hiçbir şey kalmaz. Kadının özgürleşmesi çok yüce ve devasadır. Ama kadın öncelikle kendi özgürlüğünü kazanmalıdır ve düşüncesini özgür bir şekilde dile getirebilmelidir. Buradan sonra özgür kadın var olabilir ve yayılabilir" dedi.

ozgurluk-icin-gulistan-demirel.jpg

“Kadınlar bir günde özgürleşmez”

Kürt özgürlük mücadelesiyle beraber Kürt kadınının da özgürleşmeye başladığını dile getiren Nejla Eskin (43), toplum özgürlüğünün kadın özgürlüğünden geçtiğini vurgulayarak, "Özgür kadınla demokratik ulusa" sloganını da bu temelde ele aldığını ifade etti. Kadınların sadece bir söylem ve günde de özgürleşemeyeceğinin altını çizen Eskin, kadın özgürlüğünün verilecek mücadele ile gerçekleşebileceğini dile getirdi.

ozgurluk-icin-nejla-eskin.jpg

Yaşamı boyunca kadınların ezildiği bir sistemde yetiştiğini belirten Hazal Tunç ise, kadının özgürleşmediği bir ülkede, o ülkenin topraklarının da özgürleşmeyeceğine dikkat çekti. Başta Kürt kadınları olmak üzere tüm kadınların özgürlük yoluna girmesi gerektiğini ifade eden Tunç, "Biz kadınlar birbirimizi tutmalı ve birbirimizi koruyabilmeliyiz" diye konuştu.

ozgurluk-icin-hazal-tunc.jpg

Bu haber toplam 4772 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.