1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Şahiner: Otorite, alegoriyle baş edemez
Şahiner: Otorite, alegoriyle baş edemez

Şahiner: Otorite, alegoriyle baş edemez

Şahiner: Otorite, alegoriyle baş edemez

A+A-

Gazeteci Yazar Seray Şahiner'in yeni kitabı "Reklamı Atla" Can Yayınları tarafından okurların beğenisine sunuldu. 2013'ten bu yana Türkiye'de yaşanan sosyal ve politik gelişmeleri kendisine has üslubu ile okuyucuya aktaran Şahiner, düşünce ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskılara da dikkat çekerek, "Artık arkadaşlarımızı çay, kahve içerken değil, mahkeme kapılarında görüyoruz. Baskıların yıldırıcı olduğunu düşünmüyorum. Otorite, alegoriyle baş edemez" dedi.

Gazeteci Yazar Seray Şahiner'in 2013-2015 arasında BirGün gazetesi, Ot dergisi ve diğer mecralarda yayımlanmış yazılarından derlenen kitabı "Reklamı Atla" Can Yayınları tarafından raflardaki yerini aldı. Yazar kitabında kendine has üslubu ve mizahi dille okuru, Gezi Direnişi'nden Kürdistan'daki devlet kuşatmasına kadar mücadele alanlarında düşünsel bir yolculuğa çıkarıyor. Şahiner'in Gelin Başı, Hanımların Dikkatine, Antabus gibi ilgiyle okunan kitaplarının ardından bu kitabı da yoğun ilgi göreceğe benziyor. Yazılarını daha çok içinden geldiği gibi gündemin içeriğine göre yazdığını anlatan Şahiner, "Olanlara, gördüklerimize ve bize kasıtlı olarak gösterilmediğini bildiklerimize kayıtsız kalmak mümkün değil. Bunları dillendirme imkanı varken es geçmek de insani değil. Hepimiz birbirimizin sorumluluğunu taşıyoruz" vurgusu yapıyor.

 

'GEÇMİŞTE OLANLARIN PERSPEKTİFİYLE BUGÜNÜ OKUYABİLİYORUZ'

Şahiner'in kitabında Türkiye'de yaygın olarak görülen hak ihlallerine de tanık olmak mümkün. Okuyucu hem hak ihlallerini yazarın tanıklığı üzerinden okuyor hem de kendi tanıklığını da gözden geçirme fırsatı yakalıyor. 90'lardaki köy yakmalar sırasında takınılan, "Orda bir köy yanıyor uzakta, o köy bizim köyümüz değildir" tavrının bugün yaşanan hak ihlallerinde var olamayacağını anlatan Şahiner, "Basında verilmese de o dönemi yaşayanlar defalarca anlattılar. Raporlar yayınlandı, kitaplar yazıldı. Şimdi hem geçmişte yaşananları daha iyi biliyoruz, hem şu dönemde olanları öğrenebileceğimiz daha çok mecra var. Geçmişte olanların perspektifiyle de bugünü okuyabiliyoruz. Yaşadığımız şehir merkezlerinde de insanlara nasıl zulmedildiğini gördük. İnterneti, elektriği kestikleri yerlerde yapabileceklerinin vahametini ortaya seriyor" diyor.

 

"Birçok arkadaşım gibi, şimdi olanlara dair yazıyorum tabii ki. Tanık olmakla, tanık olanların sesini duyurmakla mükellefiz" diyen Şahiner, yaşananlara karşı baş kaldırmak gerektiğini söylüyor.

 

'BARIŞ DİYEN HERKES HEDEF HALİNDE'

Medyanın da bölgede  yaşananları yayımlamadığı için birçok kişinin haberlerde verilmeyeni yaymak için harekete geçtiğini belirten Şahiner, "barış" diyen herkesin hedef haline getirildiğine vurgu yaparak, toplumun hemen her kesimden insanın da barış için mücadele ettiğini söylüyor. Kuşatmaların kaldırılması için edebiyatçıların da ses vererek ve ses verenlerin sözünün daha da yayılmasına çalışarak katkı koyabileceğini söyleyen Şahiner, toplumu susturmak için yapılan baskının toplumu yıldırmadığını belirtiyor.

 

'OTORİTE, ALEGORİYE BAŞ EDEMEZ'

"Yazdığımız her yazıyla ilgili bir yargılanma riski var. Artık isimli cisimli eleştirmenize bile gerek yok. İma da etseniz ve dahi etmeseniz, 'Beni diyo beni' mantığıyla mahkemeye veriyorlar" diyen Şahiner, "Artık arkadaşlarımızı çay kahve içerken değil, mahkeme kapılarında görüyoruz daha sık. Baskıların yıldırıcı olduğunu düşünmüyorum. 'Köşeyi Dönen Adam' filmi, kanlı 1 Mayıs'tan hemen sonra çekildi, biz orda çözümü 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkmakta bulan bir emekçi gördük. Kibar Feyzo, baskıların en yoğun olduğu dönemlerde çekildi, duvarda 'Faşo ağa' yazıyordu. TV'lerde sansürlerken de, faşo'yu değil 'eşoleşşek' sözünü biplediler. Otorite, alegoriyle baş edemez" diyor.

 

SERAY ŞAHİNER KİMDİR?

1984'te Bursa'da doğdu. İstanbul'da büyüdü. İlköğrenimini Oruç Gazi İlköğretim Okulu'nda, ortaöğrenimini Pertevniyal Anadolu Lisesi'nde tamamladı. 2007'de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2011'de Marmara Üniversitesi, Sinema Anabilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı. Hayvan Dergisi ve BirGün gazetesinde çalıştı. Dönemsel olarak garsonluk, konfeksiyonda el işçiliği ve makinecilik yaptı. 2006'da yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri'nde "Gelin Başı" adlı öykü dosyası "dikkate değer" bulundu. 2007'de Gelin Başı, 2011'de Hanımların Dikkatine adlı öykü kitapları 2014'te Antabus romanı Can Yayınları'nda çıktı. Hanımların Dikkatine kitabıyla 2012 Yunus Nadi Öykü Ödülü'nü aldı. Gelin Başı kitabında yer alan öyküler İstanbul Şehir Tiyatroları ve Tiyatro Boyalı Kuş tarafından sahnelendi. Antabus, aynı adla Tatbikat Sahnesi'nde gösterilmektedir. Seray Şahiner OT dergisi ve BirGün gazetesinde yazmaya devam ediyor.

Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.