Devlet korumasında 18 yaş şartı kalkıyor

Koruma altında olan ve üniversite kazanamamış çocuklar, 18 yaşını doldurduktan sonra iş bulana kadar devlet kurumlarında kalmaya devam edecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, devlet koruması altında olan çocukların 18 yaşından sonra sokağa atılmasını engellemek için yeni bir düzenlemeye gitti. Buna göre, koruma altındaki, üniversite kazanamamış çocuklar 18 yaşını doldurduktan sonra iş bulana kadar devlet kurumlarında kalmaya devam edebilecek.

Kurum bakımından ayrılan gençler, uzun vadeli sigorta kollarına tabi bir işte istihdam edilene kadar geçen süreçteki barınma ihtiyaçları Aile Bakanlığı tarafından karşılanacak. Devlet koruması altında, yurtlarda kalan çocuklar, üniversite okudukları, yüksek lisans, doktora yaptıkları süre boyunca da yurtlarda kalmaya devam edebiliyor.

MEZUN OLDUKLARI ALAN DİKKATE ALINARAK İŞE YERLEŞTİRİLECEKLER

Sabah gazetesinden Betil Baş'ın haberine göre, bakanlık koruma altındaki çocukların istihdamı için yeni bir düzenleme daha getirdi.

Devlet koruması altında, yurtlarda kalan çocukların doğrudan atamaları yapılırken üniversiteden mezun oldukları alanlar dikkate alınmadan, memur hizmetli gibi unvanlarla düşük kadrolara atanıyorlardı. Artık yurtlarda kalan çocuklar mezun oldukları üniversiteler ve uzmanlık alanları dikkate alınarak işe yerleştirilecek.

KENDİ UNVANLARIYLA ATANACAKLAR

Mühendislik, sosyoloji, psikoloji gibi çeşitli alanlardan mezun çocuklar hizmetli ya da memur olarak değil, mühendis, sosyolog, psikolog gibi kendi unvanlarıyla atanacaklar.

Devlet kurumlarına yerleştirme için başvuru süresinde de düzenlemeye gidildi. Buna göre, yurtlarda kalan gençlerin, yerleştirme için Aile Bakanlığı'na başvuru süresi 18 yaşını doldurdukları ve korunma veya bakım tedbir kararının sona erdiği tarihten itibaren 2 yıl iken, bu süre 5 yıla çıkarıldı.(Kaynak:Sputnik)

GUNCEL Haberleri

"Fidanlar Fidanlarla Büyüyor" projesi
Termik Santraldeki İş Kazasında Ölen İşçi Toprağa Verildi
Şırnak'ta 2 bin fidan toprakla buluştu
Mardin'de kırsal mahallelere 242 çocuk oyun alanı
İdil Kaymakamı Sağ'dan, TÜGVA'ya ziyaret