Dolar/TL güne yukarı yönlü başladı

Dolar / TL dün Kore'de esen barış rüzgarları nedeniyle gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumlu etkilemişti.

Trump'ın gümrük vergisi kaynaklı küresel ticaret savaşı kaygıları da azalınca dolar dün 3.80 altına gerilemişti. 7 Mart sabahı ise dolar kurunun grafiği yukarı gösteriyor ve 3.80 eşiğini zorluyor.

Kuzey ve Güney Kore'nin Nisan'da 10 yıldan uzun süredir ilk kez görüşeceklerini açıklamasının küresel risk iştahının artmasına neden olmasıyla gelişmekte olan ülke para birimlerindeki olumlu havaya paralel dolar/TL de 3.80 seviyesinin altına geriledi.

Güney Kore cumhurbaşkanlığı, Kuzey ve Güney Kore'nin Nisan ayı sonunda 10 yıldan uzun süredir ilk kez bir zirve görüşmesi yapacaklarını açıkladı.

Öte yandan piyasalarda "küresel ticaret savaşlarına" ilişkin endişelerin azalması da dolar endeksindeki değer kaybını tetikliyor. Dolar risk iştahındaki artış paralelinde yüzde 0.5 gerileyerek 15 Şubat'tan beri en büyük günlük düşüşünü kaydetti.

Trump'ın gümrük vergilerini uygulama planlarını geri çekmeye yönelik baskılar artarken, piyasa katılımcıları gümrük vergilerini, sert bir politika önerisinden çok bir müzakere taktiği olarak görmeye başladı.

Dolar / TL dün 3.79 düzeyine indikten sonra sabah 07:15 sularında güne yüzde 0.1 yükselişle, 3.7990 - 3.80 bandında başladı. Euro fiyatı ise aynı saatlerde 4.7198 TL oldu. (kaynak:milliyet)