HDP’li Önder: Devlet eskiden daha ince çalışırdı

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, kongre öncesi parti ve bileşenlerine yönelik süren operasyonlara ilişkin konuştu. Önder, "Gittiğimiz her kuruma ve HDP’nin bütün bileşenlerine dönük amansız bir tutuklama furyası başladı.

Bir kurultayı engelleme hiç bu kadar hoyratça yapılmamıştır. Devlet de eskiden daha ince çalışırdı. Artık bu kaygıyı gütmüyor bile. Bu bizi bir parça üzer ama öte yandan kararlılığımız çoğaltır ve ne kadar doğru yolda olduğumuzun kanıtı olur” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve HDP Ankara İl Örgütü yöneticileri, Pazar günü yapılacak 3. Olağan Büyük Kongre hazırlıklarına dair basın toplantısı düzenledi.

 Toplantıda konuşan HDP İl Eş Başkanı Nur Aytemur, kongre hazırlıklarında sona geldiklerini ifade etti. Aytemur, kongreye 17 bin kişinin katılımın hedeflendiği ve güvenlik konusunda da 500 kişilik bir güvenlik ekibinin oluşturulduğu bilgisini verdi. Aytemur, “Kongre startını konferanslarla vermiştik. Ayrıca STK ziyaretleri yapıldı. Pek çok konuda ortak çalışma yürütüldü. Aynı heyecanla kongre çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm halkımızı renkleriyle birlikte kongreye bekliyoruz” dedi.

 Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise, “Savaş koşullarındayız, bu savaşı başka başka adlarla ve dünyanın her yerinde bilindik basit propaganda yöntemleriyle meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Mutlak bir Kürt düşmanlığı etrafında örgütlüyorlar. Bunu yapınca savaşın vahşetini gözlerden uzak tutmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

 ÖNDER: KİTLESEL KATILIMI ÖNEMSİYORUZ

 Kongrenin savaşa karşı barışı, zulme karşı özgürlüğü, hoyratlığa karşı vicdanı yükseltme noktasında bir dönüm noktası olacağını ifade eden Önder, “Salon 20 bin kişilik ama bizim çıkardığımız sonuç, bu sayının 30 bine yaklaşacağını gösteriyor. Her zorluğumuz böyle olsun. Bunun kitlesel ve coşkulu geçmesi, bu şartlar altında bu kurultayı gerçekleştirmek, geleceğe dair umut olacak bir yol haritası etrafında birleşmek, mutabakata varmak gibi bir gündemimiz ve sorumluluğumuz var. Bu anlamda kitlesel katılımı biz önemsiyoruz” diye belirtti.

 ‘ANLAMIYORLAR, AMA ANLATACAĞIZ’

 Önder, kongre öncesi HDP ve bileşenlerine dönük gözaltı ve tutuklama operasyonlarına da tepki gösterdi.

 Önder şunları söyledi: “Anlaşılan o ki hükümet de önemsiyor. 15 gündür bütün vekillerimiz ve il ilçe eş başkanlarımız fiilen STK, ev ziyaretlerine başladılar. Gittiğimiz her kuruma ve HDP’nin bütün bileşenlerine dönük amansız bir tutuklama furyası başladı. Bir kurultayı engelleme hiç bu kadar hoyratça yapılmamıştır. Devlet de eskiden daha ince çalışırdı. Artık bu kaygıyı gütmüyor bile. Bu bizi bir parça üzer ama öte yandan kararlılığımız çoğaltır ve ne kadar doğru yolda olduğumuzun kanıtı olur. Özellikle bu sabah HDK bileşenlerine dönük bu sabah yapılan operasyonun son bulmasını istiyoruz. Bununla diz çökmeyeceğimizi artık anlamış olmalılar. Anlamıyorlar ama anlatacağız.”

 Bu sözlerinin devamında Önder, “Savaşın bir yol olmadığını, toplumsal maliyet üretmekten başka sonuç üretmeyeceğini düşünen herkesi şenlik havası içindeki kurultayımızda yan yana durmaya davet ediyorum” diyerek, kongreye katılım çağrısı yaptı.

 ‘BU ÜLKEDE TÜRKLÜK HACİR ALTINDA’

Önder, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TTB ve Türkiye Barolar Birliği’nin isimlerindeki “Türk” ve “Türkiye” kelimelerinin çıkartılması konusundaki sözleri sorulan Önder, şu yanıtı verdi:

  “En son TTB’ye dönük geliştirdiği şeyde görüyoruz. Buradan çıkacak sonuç tahammülsüzlüğünün göstergesidir. Milliyetçiliği ırkçılık tekeline oturtup kendi tekellerine almak istiyorlar. TTB ve Barolar Birliğini selamlıyoruz. Fakat Barolar Birliği başkanının itiraz metnini okumanızı öneririm. Demokratik şuurdan uzak. Bu yapılanın Türklüğe değil, demokrasi alanına yapılan müdahale olduğunu fark edememiş. İçindeki Kürt nefretini konuşturuyor. Matruşka gibi açıyorsun içinden her şey çıkıyor. Bu ülkede Türklük hacir altında. Kürt direnmeyi, özgürleşmeyi çok ağır bedeller ödeyerek gerçekleştirdi. Baskı bugünün meselesi değil. Ama Türklük öyle bir kuşatılmış ki, ırkçı anlayış tarafından önünde sadece Kürtlüğe düşmanlık var.”