Obama’nın Arjantin programına 'darbe' rötarı

Obama'nın önceden planlanmış Arjantin ziyareti, darbenin 40'ıncı yıldönümüne denk gelince ABD Başkanı programını değiştirmek zorunda kaldı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın 23-24 Mart tarihinde yapacağı Arjantin ziyareti, zamanında Washington yönetiminin de desteklediği askeri darbenin 40'ıncı yıldönümüne denk geldiği için değişikliğe uğradı. İnsan hakları savunucularının tepkisini çeken Obama'nın, 24 Mart darbesinin 40'ıncı yıldönümünde başkent Buenos Aires'te olmayacağı, onun yerine ülkenin güneyindeki tatil beldesi Patagonya'ya golf oynamaya gideceği açıklandı.

Değişiklik, Nobel Barış Ödülü sahibi Arjantinli aktivist Adolfo Perez Esquivel'in mektubunun ardından geldi. Esquivel, mektubunda "1976'da, siz henüz 14 yaşındayken, biz tarihimizin en trajik dönemine başlıyorduk. Size, ABD'nin desteklediği ve koordine ettiği korku rejiminden kurtulan biri olarak yazıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumcular, Obama'nın 24 Mart tarihinde başkent Buenos Aires'te gerçekleşecek büyük protesto gösterilerinden kaçınmak için böyle bir yol seçtiğini belirtti. Obama'nın programının detayları açıklanmadı, ancak Obama ailesinin Patagonya'da birkaç gün geçirebileceği söyleniyor.

1976'da başa geçen askeri yönetim 1983'e kadar görevde kalmıştı. Tahminlere göre cunta rejiminin öldürdüğü ve hapishanelerde 'kaybettiği' kişilerin sayısı 30 bin civarında.