1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Tarihteki öncü heykeller
Tarihteki öncü heykeller

Tarihteki öncü heykeller

Tarihöncesi çağlardan itibaren sanat tarihinin bir disiplini olarak değerlendirilen heykeller ortaya çıktı.

A+A-

24.000 yıl önce yapılan Willendorf Venüsü, heykel sanatının başlangıcı olarak ele alınabilir. Estetik kaygılar güdülmeden yapılan bu heykelde insan ve doğa mücadelesi bugün bize dönemin anlayışını ve kültürünü yansıtan bir sanat eseri olarak görünür. Sadece estetik değerlerin hâkim olmadığı, dönemin anlayışını, geçmişi kavramamıza yarayan üç boyutlu objeler sanat tarihi açısından önemli bir alandır. Kullanılan malzeme, heykele verilen boyutlar, renkler, yapım teknikleri bize hem sanat açısından hem de uygarlığın tarihi açısından ipuçları verir. Heykellerin büyük bir kısmı toplumların ilahi anlamlar yüklediği varlıkların tasvirleridir. Topluma yararı olan hükümdar aileleri, bilim, spor, sanat dallarında meşhur olan kahramanlar, büyük anlam yükledikleri hayvanların heykelleri yapılmıştır.

WILLENDORF VENÜSÜ

Heykel sanatına ilk örneklerden biri Willendorf Venüsü, günümüze ulaşan en eski tarihli heykellerden. Avusturyalı arkeolog Josef Szombathly tarafından 1908 yılında Avusturya’nın Willendorf Köyü’nde bulunduğu için adını buradan alır. 10.000 ile 25.000 yıllık kireç taşından oyulan heykel 11 cm boyutlarındadır. Kırmızı toprak boyasıyla renklendirilen figürün boyutları orantısız, göğüsleri ve kalçaları abartılı bir iriliktedir. Bu orantısız irilik, dönemi içinde berekete, verimliliğe ve doğurganlığa işaret eder. MÖ 22.000 yılına tarihlenen bir başka adı da Willendorflu Kadın olarak bilinen eser bugün Viyana Doğal Tarih Müzesi’ndedir.

 

NEFERTİTİ BÜSTÜ

Nefertiti, Eski Mısır’da MÖ 14. yüzyılda yaşayan, Firavun Akhenaton’un eşidir. Thutmose, 18. Hanedan’ın firavunlarından olan MÖ 1351-1334 yılları arasında hüküm süren Akhenaton’un resmi heykeltraşı. 1912 yılında Amarna’da yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Thutmose’un atölyesi bulundu. Heykeltraş Thutmose, hanedanın önemli isimlerinin masklarını, büstlerini bu atölyede yapmıştır. Atölyesinin en ünlü eseri Nefertiti’ye aittir. Kireçtaşından yapılan büst 47 cm boyutlarında. Amarna’daki arkeolojik kazıyı Alman arkeolog Ludwig Borchardt yürütüyordu. Almanya’ya kaçırılan Nefertiti Büstü,1924 yılından beri burada sergileniyor. Mısır’ın iadeyi talep teklifini reddeden Almanya arasında Nefertiti büstü çekişmelere sebep olmuştur. Hitler’in büstü çok sevdiği bilinir. Hatta sırf bu büst için müze inşa etmeyi planlasa da İkinci Dünya Savaşı koşullarında isteği gerçekleşmemiştir. Eser bugün hala Berlin’deki Neues Museum’da sergilenir.

DELPHI ARABACISI

Yunan heykelleri, sanat tarihi açısından oldukça önemlidir. Eski Yunan heykellerinde yaygın malzeme bronzdur. Maden kıtlıkları sebebiyle bronz heykeller eritildiği için günümüze çok azı ulaşmış. Delphi Arabacısı günümüze ulaşabilen önemli bronz heykellerden. M.Ö 470 yılına tarihlenen eserin sanatçısı bilinmiyor. Arkaik Dönem’den Klasik Dönem’e geçiş heykellerinden biri olan eser, 1896 yılında Delphi’deki Apollon Tapınağı’nda bulundu. Eski Yunan kültüründe sık sık görülen atlı yarış arabalarını betimleyen bir kompozisyonun parçası olduğu düşünülür. Yüz ifadesi gerçekçi olan heykelin, geometrik desenlerle stilize edilmiş elbisesi geçiş döneminin özellikleridir.180 cm boyutlarındaki eser, bugün Yunanistan’da Delphi Müzesi’nde sergileniyor.

DİSK ATICISI

Sporcu heykelleriyle ön plana çıkan heykeltıraş Myron, Yunan sanatı için yenilik sayılabilecek disk atma pozisyonunu yorumlamıştır. MÖ 460-450 yıllarına tarihlenen eser Yunan kültürünü yansıtan bir içeriğe de sahip. Disk Atıcısı olarak bilinen Disbolous adlı eserin orijinal hali bronzdan yapılmıştır. Ancak orijinali kayıp olduğu için Roma dönemine ait mermer kopyaları günümüze ulaşabilmiştir. Orijinal heykel 195 cm boyutlarında, mermerden yapılmıştır. Roma döneminde yapılan kopyaları Roma Ulusal Müzesi, Vatikan Müzeleri, British Museum’da sergileniyor.

Bu haber toplam 1185 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.