1. HABERLER

  2. TOPLUM-YAŞAM

  3. Tatilde az ders bol oyun
Tatilde az ders bol oyun

Tatilde az ders bol oyun

Özel Doğa Kolejinde Rehberlik ve Binicilik öğretmeni olan Didem Aydemir, uzunca bir eğitim öğretim döneminin ardından çocukların iple çektikleri yaz tatilinde ailelerin çocuklara davranışları üzerine önemli uyarılarda bulundu.

A+A-

 

 

 

Karnesindeki başarı düşüklüğü olan çocuklara ailenin olumsuz yaklaşımının çocuk üzerinde kaygıya yol açacağını belirten Aydemir, çocukların aşırı ödüllendirilmesinin de doğru olmadığı konusunda ailelere uyarıda bulundu. Aydemir, şöyle konuştu: “Tabii ki, karne karşılığında çocuğa bir hediye almak olumlu anlamda bir pekiştireçtir ama bu hediyelerin fazlalaşması ve bir seremoni haline dönüşmesi, çocukta bir süre sonra doyumsuzluk yaratacaktır ve bu tür davranışlar bir süre sonra çocuğu tatmin etmeyecektir.”

Yaz tatili döneminde ailelerin çocuklara yaklaşımı üzerine konuşan Aydemir, “Karnesi kötü olan bir çocuğu tüm yaz boyunca eve kapatmak doğru değildir. Ya da karnesi iyi olan bir çocuğa yaz boyunca hiç ders çalışma demek de doğru bir davranış değildir. Okul temposundan daha hafif bir tempo ile çocuğun yaz dönemini geçirmesi çocuk açısından faydalı olacaktır” dedi.

Mevsimlik işçi ailelerinin çocuklarının yaz tatilinde aileleriyle birlikte farklı yerlere giderek çalışmak zorunda kalmaların çocuklar üzerindeki etkisini yaşadığı bir örnek üzerinden değerlendiren Aydemir, “Sur, Lale Bey mahallesinde konuştuğum mevsimlik işçi ailesi çocuklar yaz tatillerinde fındık toplamaya gittiklerinde bu değişikliğin çocuklara bir eğlence gibi geldiğine tanık oldum. Yaşadıkları somut mekândan çıkarak başka bir mekâna gitmek aslında çocuğa olumlu katkı sağlıyor. Evet, çocuklar bu durumda çalışıyorlar ve kendilerini çalışmakta zorunlu hissediyorlar ama konuştuğum çocukların çok mutlu olduğunu gördüm. Çocuklar fındık toplarken yoruluyorlar ama değişik bir ortam görmenin verdiği mutluluk daha baskın geliyor. Mesela yaz günü Diyarbakır sıcağından Karadeniz’in serinliğine gitmek çocukları çok mutlu ediyor. Bazen biz çocukların yerine çok düşünüyoruz. Aslında bizim çocukların yerine çokta düşünmememiz lazım” diye konuştu.

 

Doğa Kolejleri Rehberlik ve Binicilik Öğretmeni Didem Aydemir ile yaz tatiline çıkan çocuklara ailelerin davranışlarının nasıl olması gerektiği üzerine konuştuk.

Ders baskısı kaygı, aşırı hediye tatminsizlik yaratır

“Karne dönemi, sene sonunda çocuklar tarafından heyecanla olumlu ya da olumsuz anlamda beklenir. Karnenin olumlu olması noktasında, velinin beklentisinin karşıladığı durumda velide bir kaç tane tepki ortaya çıkıyor. Bir bu sene böyle yaptın seneye ne yapacaksın deyip çocuğun kaygı düzeyini arttırıcı yönde yaklaşımı kesinlikle olmamalıdır. İkincisi çocuğa istediği hediyeleri alarak çocuğun beklentisini daha yükseğe çıkararak çocukta bir doyumsuzluk durumu yaratabilir. Tabii ki, karne karşılığında çocuğa bir hediye almak olumlu anlamda bir pekiştireçtir ama bu hediyelerin fazlalaşması ve bir seremoni haline dönüşmesi, çocukta bir süre sonra doyumsuzluk yaratacaktır ve bu tür davranışlar bir süre sonra çocuğu tatmin etmeyecektir.