1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Tepkinin nedeni bu mu?
Tepkinin nedeni bu mu?

Tepkinin nedeni bu mu?

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş ile İş-Kur İl Müdürü İsmail Koç’un arasında yaşanan polemiğin perde arkasını araştırdık işte polemiğin nedeni...

A+A-

Son günlerde İş-Kur Diyarbakır İl Müdürü İsmail Koç’un aleyhindeki açıklamalarıyla gündeme gelen Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş’in babası F.M’nin TYP kapsamında çalışmak için bu yıl üç kez İşkur’a başvuruda bulunduğu ancak yerleşemediği ortaya çıktı. Bu durum “Acaba Memiş babası işe yerleşemediği için mi bu çıkışı yaptı?” şeklinde yorumların yapılmasına neden oluyor.

Eğitim Bir-Sen Diyarbakır  Şube Başkanı Yunus Memiş,İş-Kur tarafından TYP kapsamında çeşitli kurumlara yerleştirilen ancak yapılan denetimlerde çeşitli nedenlerle işten çıkarılan işçilerden dolayı bu işten sorumlu tuttuğu İş-Kur İl Müdürü İsmail Koç aleyhinde açıklamalarda bulunmuştu. Memiş, eğitim kurumları ve işçilerin mağdur olduğunu iddia ederek İl Müdürü Koç’un görevden alınmasını istemiş, İş-Kur Müdürlüğü de bu durumu yalanlayarak işten çıkarmaların yapılan denetimler sonucu çeşitli ihmallerden kaynaklandığını dile getirerek gerçekleri saptırarak kurum müdürünü ve kurumu hedef haline getirdiği gerekçesiyle Memiş hakkında yasal yollara başvurulacağını açıklamıştı.

Babası işe yerleşemediği için mi?

Bu tartışmalar devam ederken Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş’le ilgili önemli bir iddia gündeme geldi. Memiş’in babası F.M’nin 2013-2016 yılları arasında Yenişehir Kaymakamlığı’nda iki ve Bağlar Müftülüğü’nde iki yıl olmak üzere TYP kapsamında dört yıl işe yerleştirildiği, 2017 yılı için ise İl Müftülüğü’ne iki ve Bağlar Kaymakamlığı’na bir olmak üzere üç kez başvurduğu ancak her hangi bir kuruma yerleştirilmediği ortaya çıktı. Memiş’in babasının yerleşmemesi nedeniyle İş-Kur İl Müdürü ile daha önce birkaç kez tartıştığı iddia edilirken, son günlerdeki çıkışı “Acaba Yunus Memiş babası işe yerleşemediği için mi bu çıkışı yaptı?” şeklinde yorumların yapılmasına neden oluyor.

İş-Kur denetimler sonucu 500 kişiyi işten çıkardı

İş-Kur Diyarbakır İl Müdürlüğü’nün son dönemlerdeki işten çıkarma işlemlerinin bilançosu da ortaya çıktı. Yapılan denetimler sonucunda çeşitli gerekçelerle 500’e yakın kişi TYP kapsamında yerleştikleri kurumlardan çıkarılırken, bunlar arasında işe gitmeyip kendi yerlerine başkalarını işe gönderenlerin de yer aldığı kaydedildi. İş-Kur’un denetimler sonucu işten çıkardığı kişilerin yerine yeni alımlar yaparak kurumlardaki mağduriyetin önüne geçmeye çalıştığı ifade edildi.

Olay müdür kendisini denetlemesi için müfettiş istedi

Son günlerde Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş’in açıklamalarına ve tepkilerine hedef olan İş-Kur İl Müdürü İsmail Koç’un Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından denetlendiği bildirildi. Bakanlık müfettişlerinin Müdür Koç’un talebi üzerine kente gelerek 6 ay boyunca inceleme ve denetim yaptığı, daha sonra yasalara aykırı işlemlere rastlamayarak kentten ayrıldıkları belirtildi.

Dilek AKIN-ÖZE
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.