1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Tiyatroya dair tüm sorunlar dayanışma ile aşılıyor
Tiyatroya dair tüm sorunlar dayanışma ile aşılıyor

Tiyatroya dair tüm sorunlar dayanışma ile aşılıyor

Mersin'de 2013 yılında kurulan Tiyatro Derneği, tiyatroya gönül vermiş her gruba, ihtiyaçları olan her konuda destek için örnek bir çalışmayla gruplar arası dayanışma bağlarını kuruyor.

A+A-

 

Mersin'de, tiyatroya dair sorunlarını bir araya gelerek çözen Mersin Tiyatro Derneği, örnek bir çalışmayla gruplar arası dayanışma bağlarını kuruyor. Tiyatroya gönül vermiş her gruba, ihtiyaçları olan her konuda destek veren dernek, daha fazla tiyatro grubu ile daha fazla oyun üretmeyi amaçlıyor.

Tiyatroyla uğraşan her grubun en büyük kâbusunun dekor-kostüm, seyirci, salon ve oyuncu sıkıntısı olduğuna işaret eden Mersin Tiyatro Derneği Başkanı Salih Yıldırım, bunları çözmek için 2013 yılında, 4 tiyatro grubunun bir araya gelerek derneği kurduklarını anlattı. Yıldırım, kentte faaliyet yürüten 23 tiyatro grubundan 13 tanesinin çağrılarına olumlu cevap vererek derneğe üye olduğunu, 2 topluluğun ise gözlemci sıfatıyla dernek çatısı altında örgütlendiğini ifade etti.

OYUNCUDAN İZLEYİCİYE, DEKORDAN KOSTÜME

Dernek bünyesindeki ortaklaşmayı anlatan Yıldırım, "Örneğin, bir grubun oyuncu eksikliği varsa diğer gruplardan oyuncu takviyesi alabiliyor. Veya kendi seyirci kitlesini başka bir tiyatronun seyirci kitlesiyle birleştirerek, o tiyatro grubuna seyirci desteği sunuyor, oyunlarında dekor, kostüm, teknik eleman sıkıntısı çeken gruplara, diğer gruplardan bu konuda destekler sağlanıyor. Yeri olan gruplar, derneğe bağlı olan ya da olmayan gruplara atölyelerini açıyor. Kendi çalışma programını ona uygun yapıyor" dedi. Ciddi bir kostüm repertuarlarının ve oyun arşivlerinin olduğunu söyleyen Yıldırım, bunları lise topluluklarından, sendika ve sivil toplum örgütlerine ait tüm tiyatro gruplarına kadar, ihtiyaç duyan tüm kurumlarla paylaştıklarını dile getirdi.

'DAHA İYİ ŞARTLARDA TİYATRO YAPMAYI HEDEFLİYORUZ'

Hep aynı oyunların oynandığını, tiyatroyla uğraşan gençlere eğitim verilmeden sahneye fırlatıldığını vurgulayan Mersin Tiyatro Derneği Başkan Yardımcısı Melih Kayadelen ise bunun da insanları tiyatrodan soğuttuğunu belirtti. Dernek olarak daha iyi şartlarda tiyatro yapmayı hedeflediklerini ifade eden Kayadelen, daha iyi oyunlar, daha iyi oyuncular, daha iyi rejiyi amaçladıklarını, böylece hem tiyatronun, hem de seyircisinin kalitesini yükseltmeyi istediklerini söyledi. Kendi izleyici kitlelerini oluşturduklarını belirten Kayadelen, izleyicinin bir sonraki oyunlarını bekler olduğunu ve oyunlarının kapalı gişe oynadığını söyledi. En büyük sıkıntılarının salon sorunu olduğuna işaret eden Kayadelen, mevcut olan salonların ise fiyatlarının yüksekliğinden yakındı. Derneğin, 23-29 Kasım tarihlerinde Mersin 1. Uluslararası Tiyatro Festivali düzenlediğini söyleyen Kayadelen, oyunların ve atölyelerin dolu dolu geçtiğini belirtti.

ŞUBAT, MART VE NİSAN AYLARI TİYATRO İLE DOLU OLACAK

Kayadelen, derneğe bağlı grupların Şubat ve Mart programlarını şöyle sıraladı: "20 Şubat'ta Tiyatro Agon'un Mehmet Selam Çağlar'ın oynadığı 'Tek Kişilik Cinayet', 27 Şubat'ta Hayali Cinas Tiyatrosu'ndan Tevfik Dinç'in oynadığı 'Pembe Düşler Helası', 3 Mart'ta Tiyatro Agon'un sergileyeceği 'Köpekler', 5 Mart'ta Ekip Tiyatro'nun 'Jean D'arc'ın Öteki Ölümü', 8 Mart'ta Mulanbu Doğaçlama'nın Dünya Emekçi Kadınlar gününe özel 'Karım Kocam Oldum' isimli oyunlarını oynayacak. 21 Mart'ta İçel Sanat Kulübü'nün organize ettiği Çukurova Sanat Günleri için Mersin Tiyatro Derneği olarak, Demos ve Kratos isimli bir oyun hazırlıyoruz. 27 Mart'ta dernek kursiyerlerimizin hazırladığı skeçlerden oluşan bir gösterimiz ve Nisan ayında ise Hayvan Hakları Derneği'nin organize edeceği Barış Meydanı'ndaki festivalde güne özel bir oyun sergileyeceğiz."

Bu haber toplam 1109 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.