1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Ülkeye bir Başbakan aranıyor
Ülkeye bir Başbakan aranıyor

Ülkeye bir Başbakan aranıyor

AK Parti'de Erdoğan'ın Köşk'e çıkması halinde "Başbakan" olacak kişi için isimler telaffuz edilmeye başlandı.

A+A-

 Ak Parti üç dönem seçilebilme kuralına 'devam' dedi. Partinin Başbakan dahil, kıdemli ve güçlü  69 ismi 2015 sonrasında TBMM’de  koltuk bulamayacak. Başbakan Köşk'e aday olmazsa 2015'te partisinden milletvekili olamayacak. Bu durumda şayet Erdoğan bir emeklilik planı yapmıyorsa Cumhurbaşkanlığına adaylığı kesin gibi. Şimdilerde herkesi aklında aynı soru var: Erdoğan sonrası Başbakan kim olacak? Partiyi kime bırakacak?

4 isim ön plana çıkıyor

Al Jazeera'nin haberine göre; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin 21 Nisan'da katıldığı bir TV programında Erdoğan'ın Köşk'e çıkması durumunda başbakanlığı kimin üstleneceği sorusuna "Sayın Başbakan Köşk'e çıkarsa başbakan yardımcısı arkadaşlarımızdan birinin başbakanlık yapması mümkündür" demişti. Buna göre mevcut 4 Başbakan Yardımcısı, Başbakanlık potansiyeli taşıyor. Ancak bu isimlerden Emrullah İşler hariç Bülünt Arınç, Beşir Atalay ve Ali Babacan Başbakan olacaksa bile ancak 2015 Haziran'ına kadar görevde kalabiliyor. Zira üç isim de üç dönem kuralına takılıyor.

Bülent Arınç

Parti tabanında 'özgül ağırlığı' en çok hissedilen isimlerden biri olan Ak Parti’nin 'Bülent Abi'sinin 2015 Haziran'ına kadar genel başkan ve Başbakan olması ihtimal dahilinde. Ancak birkaç kez Erdoğan ile ters düşen, özellikle son dönemde Gülen Cemaati'ne karşı verilen 'istiklâl mücadelesi'nde yeterince önde durmadığı eleştirileri 'Bülent Abi'yi denklem dışına çıkarabilir.

Ali Babacan 

Genç yaşından itibaren Başbakan'ın ekibinde yer alan Ali Babacan’a ekonomi piyasaları da güven duyuyor. Siyasette hem genç ve birikimli, hem de yıpranmamış bir isim olarak öne çıkıyor. Bu haliyle kamuoyunun da takdirini kazanmış bir isim.  Ancak o da üç dönem kuralına takılacak isimlerden biri. Yani Başbakan olsa bile ancak 2015 Haziran'ına kadar bu görevde kalabilecek.

Beşir Atalay

'Çözüm Süreci'nin beyni olarak görülen Beşir Atalay 'paralel yapı' mücadelesinde de Başbakan'ın güvendiği isimlerden biri oldu.  Erdoğan'ın yakın çevresinde 'hoca' deyince akla gelen iki isimden biri. 'Beşir Hoca' 27 Nisan darbesi gibi bütün kritik süreçlerde karar mekanizmalarının içinde aktif olarak yer aldı. Erdoğan'ın mutemet isimlerinden biri. Partiyi ve kabineyi ona emanet edebilir ancak 2015 Haziran'ında o da 3 döneme takılıyor.

Emrullah İşler 

Arap Dili Edebiyatı profesörü olan İşler, Başbakan'ın uzun yıllar tercümanlığını ve danışmanlığını yaptı. 2011 seçimleriyle milletvekili oldu. 25 Aralık kabinesiyle de 4 aydır Bakan. Emrullah İşler özellikle son dönemdeki Cemaat'e yönelik 'paralel yapı' mücadelesinde en çok açıklama yapan, ön safta yer alan isimdi. Başbakan İşler'i işaret ederse üç dönem kuralına takılmayan İşler partiyi genel seçime de götürebilir.
Ancak onun zayıf noktası parti tabanında ötekiler kadar bir ağırlığa sahip olmaması.

Haziran seçimlerine kim hazırlayacak? 

Ak Partiyi seçimlerine taşıyacak isim partinin 2014 sonbaharında yapılması beklenen Genel Kongresi'nde belli olacak. Delegenin karşısına çıkacak aday Genel Başkan olarak 2015 Haziran'ındaki seçimlerin kadrosunu da kuracak isim olacak.

3 dönem kuralı engeli 

Peki temel soru Erdoğan'ın bugüne kadar ki en yakın mesai arkadaşları olanBülent Arınç Beşir Atalay, Binali Yıldırım, Ali Babacan, Bekir Bdozdağ, Cemil Çiçek, Hüseyin Çelik, Hayati Yazıcı, Taner Yıldız, M. Ali Şahin ve Nihat Ergün gibi isimlerin  üç dönem kuralına takıldığı senaryoda kim Genel Başkan olur?

Ahmet Davutoğlu 

'Hoca', Erdoğan'a en yakın üç-beş isimden biri. Parti geçmişi Bülent Arınç gibi uzun yıllara dayanmasa da 'özgül ağırlığı' tartışmasız isimlerden biri. Parti kongrelerinde MKYK seçimlerinde Arınç ile birlikte delegeden en yüksek oyu alan isim oydu. Gül ve Erdoğan hükümetlerinin izlediği dış politikanın mimarıydı. Ancak Erdoğan dönemi politikalarında  'Davutoğlu etkisinin sadece dış politikayla sınırlı olmadığı biliniyor. Davutoğlu 'nun avantajlarından biri üç dönem kuralına takılmıyor oluşu. Davutoğlu, 2011 seçimlerinde ilk kez milletvekili seçilmişti.  

Numan Kurtulmuş 

Ak Parti saflarında  en geç katılan, ancak teşkilatın âşina olduğu, Milli Görüş geleneğinden gelen HAS Parti'nin eski Genel başkanı, Ak Parti 'ye de 2014 sonbaharında Genel Başkan olabilir. Kurtulmuş, bir iktisat profesörü ve o da siyasetin yıpranmamış isimlerinden. Kurtulmuş'un şansını zayıflatan taraf Ak Parti  trenine binmekte geç kalmış olması. Partiye bundan önce iki kez çağrılmasına rağmen Saadet Partisi'ni tercih etmiş, dahası  rakip partinin liderliğini yaparken Ak Parti 'ye de sert eleştiriler yöneltmişti. Ak Parti 'deki rakipleri adaylık sürecinde kendisine o eleştirileri hatırlatacaktır. Ancak bu eleştiriler onu Erdoğan'ın gözünde çok yıpratmadı. Kurtulmuş'un avantajı ise her şeye rağmen Erdoğan'ın güvendiği isimler arasında yer alması.

Kurtulmuş Erdoğan'ın da onayı ile genel başkanlık için aday olabilir ancak milletvekili olmadığı için başbakanlık için 2015 Haziran'ındaki seçimleri beklemesi gerekecek.

Bir ihtimal daha var

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ağustos ayında Köşk'ü Erdoğan'a teslim edip sonbahardaki kongrede birlikte kurdukları Ak Parti 'nin genel başkanlığı için aday olabilir. Seçilirse 2015 Haziran'ına kadar Başbakanlık görevini başka bir isim yürütür. Daha önce gündeme gelen 'Bayburt Modeli' denilen Bayburt’taki tek vekilin istifa edip ara seçimle Gül'ün milletvekili olup hükümetin başına geçmesine  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sıcak bakmamıştı.

 

Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.