1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. YAŞAR KEMAL SEMPOZYUMUNA BÜYÜK İLGİ
YAŞAR KEMAL SEMPOZYUMUNA BÜYÜK İLGİ

YAŞAR KEMAL SEMPOZYUMUNA BÜYÜK İLGİ

YAŞAR KEMAL SEMPOZYUMUNA BÜYÜK İLGİ

A+A-

 

Sarıyer Belediyesi, Torosların İnce Memed’i, Türkiye ve Dünya edebiyatının önde gelen isimlerinden Koca Çınar Yaşar KEMAL’i ölümünün ikinci yılında,...

Sarıyer Belediyesi, Torosların İnce Memed’i, Türkiye ve Dünya edebiyatının önde gelen isimlerinden Koca Çınar Yaşar KEMAL’i ölümünün ikinci yılında, bir sempozyumla andı.

 

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ndeki sempozyum, Yaşar Kemal Belgeseli’nin ardından, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç açılış konuşmasında, Büyük Ustayı barışın simgesi ve Anadolu bilgesi olarak tanımladı.

 

Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde Türk edebiyatının mihenk taşı Yaşar Kemal için yapılan sempozyum, Mehmet Ali Birand’ın, “Yaşar Kemal” belgeselinin ardından, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in açılış konuşması ile başladı. Ardından, “Değişimin romancısı Yaşar KEMAL” temalı bir oturum gerçekleştirildi.

 

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Koca Çınar Yaşar Kemal’i, usta röportajcı, büyük edebiyatçı, barışın sözcüsü sıfatlarıyla tanımladı. Başkan Genç, bir sohbetinde Yaşar Kemal’in kendini anlatmak için kullandığı, “…Kendimi biIdim biIeIi zuIüm görenIerIe, hakkı yenenIerIe, sömürüIenIerIe, acı çekenIerIe, yoksuIIarIa birIikteyim…” sözlerinin binlerce süslü cümleden anlamlı olduğunu belirterek, “Koca Çınar’ı anlatmak için yazılacak binlerce süslü cümlenin, belki de kitabın çok daha üzerinde ve deyim yerindeyse tam da ‘Yaşar Kemal’ce bir tanımlama değil mi?” diye sordu.

 

Sempozyum, üç ayrı başlık altında ve üç oturum olarak gerçekleşti. İkinci oturumda Yaşar Kemal’in akademisyen eşi Ayşe Semiha Baban’ın, korkmadan gerçeğin üstüne yürürken yargılanan gazetecileri kastederek ve Büyük Usta’ya atıfta bulunarak söylediği, “İnsan soyu tükenirken, en kutsanacak olan onlardı” sözü oturuma damga vurdu.