1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Yorgun uyanıyorsanız sebebi iskelet sisteminiz olabilir
Yorgun uyanıyorsanız sebebi iskelet sisteminiz olabilir

Yorgun uyanıyorsanız sebebi iskelet sisteminiz olabilir

Diyarbakır Özel Bağlar Hastanesi’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr.Samet Karabulut, fibromiyalji ile ilgili merak edilenleri anlattı.

A+A-

 

DR.SAMET KARABULUT,, FİBROMİYALJİNİN BELİRTİLERİNİ İSE ŞÖYLE AÇIKLADI:

  “3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı vardır. Ağrı ana belirtidir. Kaslarda ve eklemlerde hissedilen ağrı günden güne, haftadan haftaya değişebilir. Ağrının yeri vücudun farklı yerlerinde dolaşma eğilimi gösterse de en sık boyun, bel, kollar, göğüs, kalça ve bacaklarda hissedilir. Ağrı özellikle kötü uyku, soğuk ve nemli havalar ve psikolojik stresle, mekanik yüklenmelerle artabilir. Boyun, omuz, diz, dirsek veya kalçalarda, uylukta duyarlılık olabilir. Dinlendirmeyen uyku çok sık görülür. Sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde yorgunluk, gerilim veya migren tipi baş ağrısı, başta sersemlik hissi olabilir. Konsantrasyon güçlüğü, eller, kollar, ayaklar, bacaklar veya yüzde hissizlik veya karıncalanma hissedilebilir. Karın ağrısı, şişlik, kabızlık, ishal gibi mide-bağırsak sistemiyle ilgili şikayetler olabilir. Adet öncesi gerginlik, ağrılı adet dönemleri idrara sık çıkma. Bu şikayetlerin hepsi aynı anda görülmeyebilir, belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak kas ve eklem ağrıları, dinlendirmeyen uyku ve yorgunluk en sık görülen şikayetlerdir.”

  “STRES, KAYGI, DEPRESYON ROMATİZMAL HASTALIKLARIN EN BÜYÜK TETİKLEYİCİSİDİR”

  Fibromiyaljinin nedeninin ise kesin olarak bilinmediğine dikkat çeken Dr.Samet Karabulut,, şunları dedi:

  “Stres, kaygı, depresyon, dinlendirmeyen uyku ve bazı romatizmal ve hormonal hastalıklarla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Aşırı egzersiz veya ağır sporlar yapmak, hareketsizlik, soğuk ve nemli havalar, psikolojik stresler ağrıları arttırır. 3 aydan daha uzun süren vücutta yaygın ağrı ve 18 hassas noktadan en az 11’ de üzerine bastırmakla aşırı hassasiyetin meydana gelişi fibromiyalji tanısının olmazsa olmaz ilk şartıdır. Fibromiyaljide sık rastlanılan bulgulardan en az 3’ ü ve eşlik eden diğer bulgulardan herhangi birinin birlikte bulunması tanıyı destekleyecektir. Bu yakınmalar sabahları hareketsiz kalmada, soğukta, nemde, kasvetli kapalı havalarda ve aşırı aktivitelerde, mutsuzluk hallerinde artar, sıcak havalarda, masaj veya sıcak uygulamalarda hatta tatilde azalır. Aslında bu tip belirtilerin başka hastalıklarda bulunanlarla yakın benzerlikler göstermesinden dolayı fibromiyalji tanısı oldukça zordur. Bu yüzden doktor hastanın tıbbi gelişmesini tam olarak sorgulamak zorundadır. Eğer bu şikayetler 3 aydan fazla sürüyorsa fibromiyaljiden şüphelenilmesi gerekir. Fibromiyaljide laboratuvar, röntgen gibi herhangi bir kesin tanı yöntemi yoktur. Bunlar, ancak ayırıcı tanıda değer taşıyabilir. Bu amaçla tam kan sayımı, idrar tahlili, tiroit hormon testleri veya romatizma testleri istenebilir. Özetle doktor tanısını sadece hastanın tahliline ve filmine dayanarak değil tersine hastayı dinleyerek ve detaylı muayene ettikten sonra koymalıdır. Hastalarda hassas nokta tespiti ve bazı standart soruları içeren fibromiyalji risk testi mutlaka yapılmalıdır.  Sizde bu testi yaparak kendinizde fibromiyalji olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.”

Haber: Dilek Sezer

Bu haber toplam 838 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.