2 Milyon Nerede ?

2 Milyon Nerede ?

Taşımalı eğitim ihalesinde kamuyu 2 milyon 317 bin lira zarara uğrattığı müfettiş raporlarıyla belirlenen Diyarbakır merkez Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Elaltuntaş, halen görevinin başında.

TİGRİS HABER - Edinilen bilgiye göre, 2015 yılında 4 bin 263 ilkokul ve ortaokul öğrencinin 333 araçla 180 gün, Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı taşıma merkezine taşınması için ihale düzenlendi. Taşıma Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Elaltuntaş’ın oluru ile 25 Mayıs 2015’te ihale komisyonu oluşturuldu. Komisyon, 15 Temmuz 2015’te güncellendi. Komisyon, merkez okullara taşınacak öğrenci sayısı, mesafe, araç sayısı ve kapasiteleri gibi bilgileri belirledi. Milli Eğitim Bakanlığı, “2015-2016 Yılı Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Taşımalı İlköğretim Hesap Cetveli” ile ihale maliyetinin yaklaşık olarak 5 milyon 332 bin 237 lira 73 kuruş olarak (5.332.237.75) olarak belirledi. 

3 firma katıldı

İhale için 3 firma teklif zarfı verdi. Firmalardan biri “iş bitirme belgesi” ile diğeri de “geçici teminatının” yetersiz olduğu gerekçesi ile devre dışı bırakıldı. İhale, 7 milyon 650 bin lira teklif veren taşıma firmasına bırakıldı. Süreç tamamlandıktan sonra, ihaleyi alan firmanın yetkilisi ile Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Elaltuntaş arasında 18 Ağustos 2015 tarihinde sözleşme imzalandı. İhalenin maliyetinin fazla olduğu düşünülerek, 2017 yılında Elaltuntaş hakkında soruşturma başlatıldı. İl Maarif Müfettişleri Erol Altunbay ile Müslüm Kantar tarafından yürütülen soruşturmada rapor hazırlandı. Hazırlanan rapor, 7 Temmuz 2017 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edildi. Ancak rapor tozlu raflara terk edildi, 5 yıl boyunca Fikret Elatuntaş hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.

5 yıl sonra ikinci soruşturma

5 yıl geçtikten sonra, 13 Ocak 2021 tarihinde Diyarbakır Valiliği’nin emriyle yeni bir soruşturma başlatıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturmayı yürütmesi için, Maarif Müfettişi Orhan Mızrak ile İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şirine Eronat’ı görevlendirdi.  Yürütülen soruşturma, tam 10 ay sonra yani 21 Ekim 2021’te sonuçlandı.

Kamuyu zarara uğrattı

Tigris Haber’e ulaşan rapora göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği ortalama ihale maliyeti, 5 milyon 332 bin 237 lira 73 kuruş iken, Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Alaltuntaş, ihaleyi 7 milyon 650 lira teklif veren firmaya verdi. Maarif Müfettişi Orhan Mızrak ile Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şirine Eronat’ın hazırladığı rapora göre, Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Elaltuntaş, kamuyu 2 milyon 317 bin 762 bin 27 kuruş zarara uğrattı. Raporda, zararın ve yasal faizinin Fikret Elaltuntaş’tan tahsil edilmesi talep edildi. Ayrıca ilk raporun hazırlandığı, 2017 yılından 2021 yılına kadar Elaltuntaş hakkında herhangi bir işlem yapmayan Dönemin Hukuk Hizmetlerinden Sorumlu Şube Müdürü Mehmet Girgin Uçar ile Hukuk Hizmetlerinden Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve halen Araştırmacı olan Adnan Hurata’nın da kamuyu zarara uğrattığı kaydedildi. Raporda, Elaltuntaş’ın yanı sıra, dosyayı sumen altı ettikleri iddia edilen Hurata ve Uçar’dan da zarar ve 5 yıllık yasal faiz talep edildi. Fikret Eltaltuntaş, müfettiş raporlarına rağmen halen Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görevine devam ediyor.

Müdür: Hukuki süreç devam ediyor

Konu ile ilgili görüştüğümüz İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, “Fikret Elaltuntaş neden halen görevde” sorusuna “Konu ile ilgili hukuki süreç devam ediyor”  dedi.

Arslan, süreç devam ettiği için başka bir açıklama yapmayacağını ifade etti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum