2013'de 70 gazeteci görev başında öldü

2013'de 70 gazeteci görev başında öldü
Gazetecileri Koruma Komitesi raporunda, 2013 yılında Suriye'de 28, Irak'ta 10 ve Mısır'da 6 gazetecinin öldüğü vurgulandı.

ANKARA -Merkezi New York'ta bulunan komitenin internet sitesinde yayımlanan raporda, 2013 yılında gazeteciler için en tehlikeli ülkeler Suriye, Irak ve Mısır olarak sıralandı.

Raporda, iki yıldır devam eden iç savaşın binlerce kişinin yaşamına mal olduğu Suriye'de 28, Irak'ta 10 ve Mısır'da 6 gazetecinin öldüğü belirtildi.

Örgüt, Pakistan, Somali, Hindistan, Brezilya, Filipinler, Mali ve Rusya'da da çok sayıda gazetecinin görev başında yaşamını yitirdiğine dikkati çekti. Bu yıl ölen gazetecilerden yüzde 36'sının çatışmalarda ya da çapraz ateşte, yüzde 20'sinin ise tehlikeli görevleri yerine getirirken hayatını kaybettiği ifade edildi.

Komite, 2013'de 211 gazetecinin ise hapsedildiğini kaydetti. 

Gazetecileri Koruma KomitesiMüdür Yardımcısı Robert Mahoney, Ortadoğu'nun gazeteciler için bir "ölüm bölgesi" haline geldiğine işaret ederek, "Uluslararası toplum, bütün hükümetlere ve silahlı gruplara gazetecilerin sivil statüsüne saygı göstermeleri ve gazetecilerin katillerini adalet karşısına çıkarmaları için baskı yapmalıdır" ifadelerini kullandı.

Komitenin gazeteciölümlerini izlediği 1992 yılından bu yana bin 40 gazeteciyaşamını yitirirken, 2012 yılında ise 74 gazeteciöldürülmüştü.

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.