1. HABERLER

  2. KADIN

  3. 25 Kasım Kadına karşı şiddetle mücadele haftası programı açıklandı
25 Kasım Kadına karşı şiddetle mücadele haftası programı açıklandı

25 Kasım Kadına karşı şiddetle mücadele haftası programı açıklandı

Diyarbakır'da bulunan Dicle Amed Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına karşı şiddetle uluslararası mücadele haftasının programını açıkladı.

A+A-

Tigris Haber- Diyarbakır'da bulunan Dicle Amed Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına karşı şiddetle uluslararası mücadele haftasının programını açıkladı. Diyarbakır'da yapılan açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. platform sözcüsü Bahar Karakaş Uluğ, 25 Kasım haftasında yapılacak etkinliklere katılım çağrısı yaptı. 

 

Platform tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bugün 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Uluslararası Mücadele haftasının Dicle Amed Kadın Platformu olarak startını verdiğimizin ilanını sizlerle paylaşmak üzere burada toplandık. Biz kadınlar olarak, kadın ve devlet tarihinden çok iyi biliyoruz ki; her türlü baskı, yok sayma ve eşitsizlik ilk kadın üzerinde başladı ve dünyanın her yerinde sistemli bir şekilde erkekliği var etme ve  kutsama  adına  kadın cinsiyetinin varlığı ve hakları yok sayıldı. 

Bu yok sayma tavrı tarihin tüm zaman ve mekan delhizlerinde kadın direnişleri ile karşılaştı. Kimi zaman bu direniş erkeğin kutsadığı ve gücünü en hoyratça kullandığı ailede, kimi zaman sınıf mücadelesinde, kimi zaman siyasi arenada ortaya çıktı. Uzun yıllar lokal alanlarda direnişlerini küçük örgütlenmeler ile sınırlı tutmak zorunda bırakılan kadınlar artık bu direniş pratiklerini uluslararası arenada eş zamanlı olarak gösterebilecek bir örgütlülüğe sahiptir. 

Uluslararası kadın dayanışmasından ve kendi özümüzden aldığımız güç ile buradan haykırarak söylüyoruz ki; toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, militarizme, heteroseksizme, ırkçılığa, ataekilliğe karşı sesimize ses çığlığımıza çığlık isyanımıza isyan katıp hep beraber kızkardeşlik ve direniş ruhu ile sistemin erilliğine karşı duruyoruz. 

Bu örgütlülük bilinci ve gücü ile önümüzdeki bir hafta boyunca kadına yönelik şiddetin farkındalığını artırma adına gerçekleştireceğimiz bir dizi eylem planımızı sizlere açıklıyoruz.
19 Kasım saat 13 te eş zamanlı olarak merkez 4 ilçede 6284 sayılı kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun ve nafaka hakkı ile ilgili baro tarafından kadınlara bilgi verilecektir.
20 Kasım saat 18 de N-City sinemasında kurtuluş son durak adlı film gösterimi yapılacaktır.

21 Kasım saat 18 de Amed Şehir Tiyatrosundab KOZİK isimli oyun gösterilecektir.

22 Kasım saat 11 deb Ofis Postahanesinden tutsak kadınlaa kart gönderme etkeinliği yapılacaktır.
23 Kasım 14-18 saatleri arasında sanat sokağında fotoğraf sergisi düzenlenecektir.
24 Kasım saat 12 de İHD de barış anneleri ziyaret edilecektir

25 Kasım saat 18 de Balıkçılar bölgesinden başlayarak sanat sokağına kadar yöresel kıyafetlerimiz ile  arbaneli meşaleli yürüyüş gerçekleştirilecektir. 

Haber: Bekir Güneş

Bu haber toplam 11627 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.