1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD FETÖ'yü terör raporuna aldı, listeye koymadı
ABD FETÖ'yü terör raporuna aldı, listeye koymadı

ABD FETÖ'yü terör raporuna aldı, listeye koymadı

FETÖ, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk kez yer alırken raporda YPG’den de bahsedildi

A+A-

 

FETÖ ve YPG terör listesinde ise yer almadı.

Raporun Türkiye'yle ilgili bölümünde, Türkiye'nin, başta PKK ve IŞİD olmak üzere 'terör örgütleriyle' mücadelesini sürdürdüğüne dikkat çekilirken Türkiye'de 2016 yılında düzenlenen büyük çaplı terör saldırılarının listesine yer verildi.

Milli Güvenlik Kurulu'nun, FETÖ'yü 26 Mayıs 2016'da terör örgütü olarak tanımladığı belirtilen raporda, "Hükümet, 240‘tan fazla kişinin öldüğü, 2 bin 100‘den fazlasının yaralandığı 15 Temmuz'daki darbe girişiminden Gülen hareketini sorumlu tutuyor" ifadesine yer verildi.

Raporda ayrıca hükümet verilerine dayanılarak "22 Kasım itibariyle 86 binden fazla FETÖ bağlantılı kamu görevlisinin kamudan ihraç edildiği ve 8 Ekim itibariyle FETÖ bağlantıları bulunduğu gerekçesi ile 35 bine yakın kişinin tutuklandığı" bilgisi paylaşıldı.

TÜRKİYE'DE 2016 YILINDA BİN 2014 IŞİD BAĞLANTILI KİŞİ TUTUKLANDI

Türkiye'nin terör örgütleri ve yabancı terör savaşçılarıyla mücadelesini de sürdürdüğü vurgulanan raporda Ankara'nın terörle mücadele kapsamında attığı bazı adımlar sıralandı.

Raporda yer verilen İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türk güvenlik güçlerinin Ocak-23 Kasım 2016 arasında IŞİD bağlantılı bin 381'i yabancı 3 bin 89 kişiyi gözaltına aldığı ve bunların 618'i yabancı, bin 204'ünün tutuklandığı ifade edildi.

Ayrıca Türkiye'nin IŞİD'e karşı Ağustos ayında başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu, IŞİD ile Küresel Mücadele Koalisyonu'na aktif katılımı, raporun Türkiye kısmında öne çıkan başlıklar oldu.

Türkiye'nin yabancı savaşçılarla mücadelesine ilişkin kısımda şu ifadelere yer verildi:

"Türk hükümeti, ülkeye girişi yasaklı kişiler listesinin kapsamını genişleterek, havaalanlarında, limanlarda, otobüs terminallerinde ve sınır kapılarında terörist olduğundan şüphelenilen yabancıları belirlemek için Risk Analizi Birimleri oluşturarak, sınırlardaki askeri ve sivil güçlere ek personel atayarak ve teçhizat sevk ederek, yabancı teröristlerin belirlenmesi için çalışmalarını yoğunlaştırdı."

Türkiye'nin IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlara yaptığı katkıya da değinilen raporda ülkenin İncirlik ve bölgedeki diğer üslerini IŞİD karşıtı koalisyona açmasının önemine vurgu yapıldı.

Türkiye'nin Küresel Terörle Mücadele Forumu'nun kurucu üyesi olduğu ve Eylül 2011'den Nisan 2016'ya kadar forumun eş başkanlığını yürüttüğü hatırlatılan raporda Türkiye'nin Hollanda'yla birlikte koalisyonun yabancı teröristler üzerine yoğunlaşan çalışma grubunun da eş başkanı olduğu ve 26-27 Ekim'de söz konusu çalışma grubunun uluslararası toplantısına Antalya'nın ev sahipliği yaptığı yer aldı.

KÜRESEL TERÖR SALDIRILARINDA YÜZDE 9 AZALMA

Raporda dünya genelinde 2015-2016 yılları arasında terör eylemlerinin sayısında azalma olduğu kaydedilirken İran, halen terörü destekleyen ülkelerin başında gösterildi.

Bakanlığın raporunda teröre destek veren ülkeler listesinde İran'ın yanı sıra Sudan ve Suriye bulunurken İran'ın İsrail karşıtı gruplara destek vermeye devam ettiği, başta Irak, Suriye ve Yemen'de olmak üzere bölgede istikrarsızlığa yol açtığı ifade edildi.

Raporda, 2015'e kıyasla 2016 yılında terör saldırılarında yüzde 9 azalma olduğu kaydedildi.

Rapora göre dünya çapında 2015 yılında 11 bin 774 terör saldırısı olurken, 2016'da bu sayı 11 bin 72'ye düştü. Terör saldırılarında ölenlerin sayısı ise 28 bin 328'den 25 bin 621'e geriledi.

2016 yılında devlet dışı aktörler arasında en fazla terör saldırısının IŞİD tarafından gerçekleştirildiği ifade edilen raporda IŞİD'in Suriye ve Irak'ta büyük toprak kaybından sonra terör eylemlerini artırma yönünde eğilim gösterdiği belirtildi.(Kaynak:Sputnik)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.