ABD’NİN TÜRKİYE’YE YÖNELİK S-400 YAPTIRIMLARI VE IMF RAPORU

Amerikan yönetiminin savunma sanayi başkanlığına Rusya ile kurulan ilişkileri gerekçe göstererek yaptırım uygulama kararı 7 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girecek…

Yaptırıma göre Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı; Amerika Birleşik Devletleri’nden ihracat lisansı alamayacak, ABD’nin ve bağlantılı olduğu uluslararası finans kuruluşlarının kredilerinden faydalanamayacaktır..(En az bir yıl boyunca 10 milyon dolardan fazla kredi sağlanmayacak)

Bu yaptırımların yarın yürürlüğe girecek olması ile piyasalara etkisi nasıl olacak?

Şimdiden hissetmeye başladık.. Borsada satışlar başladı ve düşüşe geçti... ABD Dolar endeksi düşüşe geçmesine rağmen normalde 7,90 ‘lara gelmesi gereken dolar yükseliş eğilimine devam ederken 8,18 ‘lerde… Yani küçük te olsa sinyaller mevcut…

Piyasa bu kararı daha önce fiyatlamıştı aslında.. Ve kararlar 3 ay öncesinde verilmişti… Yarın yürürlüğe girecek..  yarın yine hareketlenmeler olur.. Ve yorumlarımızı yapacağız..

Gelelim diğer konumuza IMF’in açıkladığı büyüme tahminleri…

Uluslararası Para Fonu (IMF), bu yıla ilişkin küresel büyüme tahminini yüzde 5,5'ten yüzde 6'ya çıkardı…

Dünya Ekonomisi 2020’de beklenenden az küçüldü…

Gelir eşitsizliği Covid-19 salgın nedeniyle önemli ölçüde artmaya devam edebilir…

IMF’in raporunu yorumladığımızda;

Türkiye’den para çıkışı olur.. Basılan paralar ekonomiyi canlandırmaya çalışıyor.. Aşılamalarla salgın düzeldiği zaman, ekonomi rayına oturduğu zaman bu sefer de ciddi anlamda basılan para enflasyon riskini getirecektir.. Enflasyon tehlikesiyle faizler yukarıya doğru gidecek.. Çıkarılan duyurulan reformlar tam anlamıyla yapısal reformlar olmadığı sürece, ülkemizin ekonomisi sıkıntılı sürece girmiş olacaktır.. Ülkemizde rezervler -53 milyar dolara çıkan bir rezervimiz var.. ABD Merkez Bankası (FED) fiziken paralarını geri çektiğinde ve faizleri arttığında bizden çıkacak para 2-3 misli olacaktır.. Ve durduğumuz yerde rezerv kayıplarına devam edeceğiz..

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1828 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar