1. YAZARLAR

  2. Mehmet Veysi MALKOÇ

  3. Adaletin keskin kılıcı
Mehmet Veysi MALKOÇ

Mehmet Veysi MALKOÇ

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Adaletin keskin kılıcı

A+A-

İlahi dinlere ve insanlık âlemine gönderilen bütün ilahi elçilere baktığınızda tamamı iman, ibadet, salih amel ve adalet üzerinde durmuştur. Yüce Allah birçok ayette Müslümanlara ve insanlık alemine  her şartta adaletle hükmetmeyi emretmiş ve bu yönde istisnasız davranmayı salık vermiştir.

Yeryüzünde insanlık tarihi boyunca hüküm sürmüş birçok kavme ve imparatorluklara baktığınızda adaletle hüküm sürenler yüzlerce yıl ayakta kalmış, adaleti pas geçenler ise çok güçlü olmalarına rağmen kısa sürede yıkılmış ve tarihin karanlık ve tozlu saflarında yerini almıştır.

Ömer’i Hz. Ömer yapan sınırsız ve tavizsiz adalet anlayışıdır. Pers İmparatoru ve aynı zamanda ateşperest bir Mecusi olan “Nuşirevan” adaletiyle binlerce yıldır dünyaya nam salmıştır.  Nuşirevan bir soygun olayına karıştığı için oğlunu ülkesinin başkentinin girişinde adalet adına astırdığı bilinmektedir.

Bu bağlamda; uzak geçmişte ülkemize baktığımızda Osmanlı İmparatorluğu yaklaşık 650 yıl hüküm sürmüş ve bu kadar uzun süre hüküm sürmesinin asıl nedenlerinden biri  hatta önde gelen nedeni maiyetinde bulunan toplumlara karşı adaletle hükmetmesidir. Birçok Osmanlı Padişahı çok güçlü olmalarına karşın yönetimlerinde bulunan ve adaleti sağlayan kadılar (Hâkimler)  karşısında boynunu bükmüş ve adaletin verdiği kararlara daima istisnasız uymuştur.

“Adalet karşısında boynum kıldan incedir” sözü rivayetlere göre buradan gelmektedir.

Oysa yakın geçmişe baktığımızda Cumhuriyet döneminden günümüze kadar adalet noktasında çokta iyi bir sınav vermediğimiz görülmektedir. Bazı istisnalar olmakla beraber kim gücü ve iktidarı eline geçirmişse önce adaleti kendisine göre dizayn etmeye çalışmış ve hep kendilerine yönelik kararların çıkması için  adaleti adeta gücünün devamının bir sopası olarak görmüştür.

Cumhuriyetin ilk yıllarındaki İstiklal mahkemelerinin “Önce idamına, bilahare şahitlerin dinlenmesine” ve Yassıada yargılamalarındaki  “Sizi buraya getiren kuvvet böyle istiyor” şeklindeki sözler, Türkiye’deki hukuk sisteminin kara bir lekesi olarak tarihteki yerini almıştır.

Son 25-30 yıl içerisinde ülkeyi içten yıkmaya odaklanmış bir terör örgütü adalet mekanizmasını eline geçirerek birçok ocağı söndürmüş ve yıllarca suçsuz insanların hapislerde yatmasına sebebiyet vermiştir. Bunun en somut örneği geçmişteki Balyoz, Ergenekon ve Darbe davalarıdır.

Bugün ise maalesef aralıklı da olsa bu yönde bazı sıkıntıların devam ettiği görülmektedir. Zaman zaman adaletin verdiği bazı kararlar baskı altına alınmaktadır. Yıllarca iddianame hazırlanmadan insanların hapislerde tutulması bariz örneklerin başında gelmektedir. Mutlaka adaletle hükmeden sağduyulu bir çok Hâkim ve Savcımız bulunmasına rağmen bazen vicdanları yaralayıcı kararlarda çıkabilmektedir.

Kendisinden olanın her türlü hukuk dışı eylemini görmezden gelmek ve kendisinden olmayanın ve muhalif olanın  her türlü eylemini cezalandırma yoluna gitmek maalesef ülkemizin değişmez bir klasik anlayışı olmuştur. Halbuki adalet; Kişinin babası, annesi, evladı ve kardeşi de olsa yasalar karşısında onları başkasıyla bir tutmaktır.

Peygamberimizin (A.S) bir hırsızlık olayına karışan varlıklı ve ileri gelen bir ilenin kızı için istisna talebinde bulunanlara söylediği söz ortadadır. “Sizler benden nasıl bu olayı örtbas etmemi beklersiniz. Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, bunu yapan kızım Fatma’da olsa yine aynı cezayı veririm” demiştir.

Bana göre Adalet; her konuşmasında Hz. Ömer’in adını kullanmak değil, adalet onun gibi davranmaktır.

Bu nedenle; hukukun evrensel ilkeleri tüm toplumlar ve tüm sistemler için geçerlidir. Hukuk ve adaletini tam olarak sağlamayan yönetimlerin uzun süre ayakta kalma şansı bulunmamaktadır. Hukukun ve adaletin bir gün herkese lazım olacağını akıldan çıkarmamak gerekir. Unutmamak gerekir ki, güç ve iktidarlar geçici adaletin şaşmaz ilkeleri daima kalıcı olacaktır.

Adaletin eşit oranda hüküm sürdüğü bir dünyada ve toplumda yaşamak dileğiyle…

Selam ve Saygılarımla

Mehmet Veysi MALKOÇ

İnşaat Mühendisi-Yazar

 

Bu yazı toplam 4024 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.