1. YAZARLAR

  2. Uzm. Kl. Psk. Büşra Akgün

  3. Aile ve çocuk bakış açısından internet
Uzm. Kl. Psk. Büşra Akgün

Uzm. Kl. Psk. Büşra Akgün

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Aile ve çocuk bakış açısından internet

A+A-

Yeni medya çağıyla birlikte çocuklar internetle çok erken yaşlarda tanışmakta ve bu teknolojiye yetişkinlerden çok daha hızlı adapte olmaktadırlar. İnternet yaratıcılık ve eleştirel düşünme potansiyelini arttırsa da olumsuz birçok yönü mevcuttur.

İnternete bağımlılık ve çocuğun sürekli sanal ortamda bulunmak istemesi aileleri çoğu zaman endişelendirmektedir. Kendini yalnız hisseden, ifade etmekte zorlanan çocuklar için internet kaçış ortamı yaratmakta ve gerçeklikten kopmaktadırlar. Sosyal paylaşım ağları ve sohbet odaları çocukların yoğun ilgisini çekmektedir. Sohbet odaları, e-posta grupları ve sosyal paylaşım ağları ebeveyn tarafından kontrol edilemediği için çocuklar için beklenmedik tehlikelerle karşılaşabilir. Çocukların kişisel bilgileri ele geçirilmesi ya da buluşmaya ikna edici olumsuz sonuçlara yol açabilir. Çocuklar reklamlar aracılığıyla yanlış yönlendirilebilmekte ve zararlı (şiddet- pornografi) içeriklere maruz kalabilir. Ödül, oyun, hediye vb. nedenlerle çocuklar sanal ortamda kandırılabilmektedir. Çocukları gelişimsel olarak olumsuz etkileyecek bu gibi durumlarda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken şeyler vardır.

uzman-klinik-psikolog-busra-akgun.jpg

Ebeveynler, çocuklara özgüven aşılaması ve olumsuzluk teşkil edecek davranışların önüne geçebilmesi adına çocuklarını eğitmelidir. Çocuklarla sürekli iletişim halinde olunmalı ve internette neler yaptığı öğrenilmelidir. Çocuklara kişisel bilgilerin önemi anlatılmalı ve bu bilgilerin kimseye paylaşılmaması gerektiği önemi belirtilmelidir. Çocuklarla birlikte bilgisayara başına oturmalı sanal ortamın kötü ve iyi yönleri çocuğa aktarılmalıdır. Olumsuz olacağını düşündüğünüz tüm olgular için uzman görüşüne muhakkak başvurunuz. Çocuklara internet ile reel dünyanın benzer olduğunu ve sanal dünyanın gerçeklikle uyuşmayabileceğini öğretmeliyiz. Koruyucu ve takip edici programlar kullanılmalı, çocuğa gelişimsel iyiliği için gerekli olduğu bilgisini aktarılmalı ve çocuğun aktivitelerinden haberdar olunmalıdır. İnternet ortamında yanlış bilgilerin olabileceği belirtilmeli, çocuklar sanal arkadaşlıklar yerine gerçek arkadaşlığa teşvik edilmelidir.

Özel Genesis Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Büşra Akgün

 

 

 

 

Bu yazı toplam 4839 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.