1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Ailenin Geçimini tütünle sağlamaya çalışıyor
Ailenin Geçimini tütünle sağlamaya  çalışıyor

Ailenin Geçimini tütünle sağlamaya çalışıyor

Köylerinin 1990'lı yıllarda askerler tarafından yakılmasının ardından ailesiyle Diyarbakır'a göç eden ve yaklaşık 12 yıldır tütün doğramacılığı yapan Halis Çakıcı, 17 nüfuslu ailenin tümünün bu işte emek sarf ettiğini ve bu şekilde yaşamlarını idame ettir

A+A-

DİYARBAKIR - Tarladan toplandıktan sonra yöre halkı tarafından ince ince doğranıp sarılan ve ince kâğıtla içilen tütün, üreticisinden, doğrayıcısı ve satıcısına kadar yurttaşlara geçim kaynağı olmaya devam ediyor. Ekilen tütünlerin bir kısmı Tekel Müdürlükleri'ne satılırken, bir kısmı da yurttaşların kendi imkânlarıyla doğrayarak pazarda satmasıyla gelire dönüşüyordu. Geçtiğimiz yıllarda TEKEL'lerin kapatılmasıyla birlikte tütün ekiciliği büyük oranda düşerken, halen ekiciliğe devam eden yurttaşlar ise, tütünü derme çatma atölyelerde doğradıktan sonra direk tüketiciye ulaştırıyor. Bu şekilde işletilen "kaçak tütün" pazarda 50-150 TL fiyatla yerini alıyor. Tarlalarda ekilen tütün yaz aylarının sonuna doğru toplandıktan sonra sararması için bir odada bekletiliyor. Sararan tütünler ise daha sonra demetlenerek kalıp haline getiriliyor. TEKEL'lerin kapatılmasının ardından fabrikalara satılamayan tütünler evlerin bir köşesine kurulan makinelerde doğrandıktan sonra pazardaki yerini alıyor. 


Ailece bir çalışma yapılıyor

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşayan 17 nüfuslu Çakıcı ailesi, tarlada ekilen tütünleri doğrayarak yaşamını idame ettirmeye çalışan ailelerden sadece birisi. Çakıcı, ailesi 90'lı yıllarda köylerinin yakılmasının ardından Hazro'ya bağlı Çiftlibahçe (Helhel) köyünden Diyarbakır'a göç etti. Alipaşa Mahallesi'nde bulunan avlulu evin bir bölümünü bu işe ayıran ailenin tüm bireyleri, tütün doğramacılığın tüm evresinde birlikte çalışarak geçimlerini sağlıyor. Üreticisinden alınan ve aracıların demet şekline getirdiği tütünler, ilk önce ailedeki kadınlar tarafından temizleniyor. Temizleme işlemi bittikten sonra kurulan derme çatma atölyede, bu demetler kriko yardımıyla sıkıştırılıp kalıp haline getirilerek, doğranmaya hazır hale getiriliyor. Kalıplanan tütün ailenin farklı bir bireyi tarafından kullanılan doğrama makinesine yerleştirildikten sonra doğrama işlemi başlıyor. Kimisinin tütünü kalıpladığı, kimisin de makineyi çalıştırdığı işte, kimisi de makinenin bıçaklarını bileyerek evin geçimini sağlamak için ortaklaşıyor. 

'12 yıldır bu işi yapıyorum'

Babasının yaklaşık 25 yıldır tütün doğramacılığını yaptığını söyleyen Halis Çakıcı, 12 yıldır kendisinin bu işle meşgul olduğunu belirtti. Kaçak tütünü satan kişilerin toplu olarak tütünleri aldığını ve doğramaları için kendilerine getirdiğini aktaran Çakıcı, kilo başına 1,5 TL'ye tütünleri doğradıklarını dile getirdi. 6 kardeşinin de kendisi ve babası gibi bu işle uğraştığını dile getiren Çakıcı, "Bazı günler var iş bile olmuyor. Ama iş olduğu zamanlar rahatlıkla iki yüz kilo tütünü doğrayabiliriz. Ancak çok yorucu bir iş. Aile olarak çoluk çocuk bu işin içindeyiz. Mecburuz çünkü yapacak başka işimiz yok. Köyümüz yakıldığı için göç etmek zorunda kaldık. Köyde de bu işi yapıyorduk ama sonrasında da burada bu işi sürdürmeye devam ettik" diye konuştu. (DİHA) 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.