1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AK Partili Ensarioğlu: MHP ittifakı referanduma yönelikti
AK Partili Ensarioğlu: MHP ittifakı referanduma yönelikti

AK Partili Ensarioğlu: MHP ittifakı referanduma yönelikti

AK Parti ile MHP’nin referandum öncesinde başlayan ittifakını değerlendiren AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, “Bu ittifak referandum ittifakıydı,

A+A-

siyasi bir birliktelik yok. İki parti, iki rakiptir” dedi.

AK Partili Ensarioğlu, partisinin MHP ile referandum sürecinde başlayan ittifağını ile doğu ve güneydoğu bölgelerindeki yeni politika arayışını BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek'e değerlendirdi.

'KÜRTLERİ YOK SAYARSANIZ MHP VE CHP GİBİ PARTİ TABELASINA DÖNÜŞÜRSÜNÜZ'

 

AK Partinin’nin Kürtlere yönelik yeni bir politikaya girişmediğini söyleyen Ensarioğlu, yeni Bakanlar Kurulu için, “Bakanlık bir tercih meselesidir. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, birlikte çalışacağı ekibi belirler. Hükümet meselesi bu açıdan başka bir şey. Doğuyu ve güneydoğuyu yok sayan bir siyaset izlememiz mümkün değil. Bu hiçbir partide olmaması gereken bir anlayıştır. Eğer Kürtleri yok sayarsanız MHP’nin ve CHP’nin olduğu gibi bölgede birer tabela partisine dönüşürsünüz. Sadece tabelaları var, kendileri yok” dedi.

 

'AK PARTİ VE MHP BİRBİRİNİN RAKİBİDİR'

 

AK Parti’nin MHP ile kurduğu ittifakın yalnızca referandum ile sınırlı olduğunu ve devamının gelmeyeceğini savunan Ensarioğlu, “Zamanında Refah Partisi, MHP ile ittifak kurduğunda çok fazla oy kaybı yaşadı. Bizim kurduğumuz ittifak da referanduma yönelik bir ittifaktı. Bu ittifak zihinsel ve siyasi bir birliktelik anlamına gelmez. AKP ve MHP iki ayrı partidir ve birbirinin rakibidir” dedi.

‘HDP’NİN GÜNAHI ARANMALI’

Referandumda MHP ile kurulan ittifakın bölgede negatif bir etki oluşturmadığını savunan Ensarioğlu, bu ittifakın en büyük sorumlusunun HDP olduğunu iddia etti. HDP’nin AK Parti’yi 2010 referandumunda, 7 Haziran sonrasındaki hükümet kurma çabalarında ve başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliği referandumunda desteklemediğine vurgu yapan Ensarioğlu, “Destek vermediğiniz zaman başkasının verdiği desteği sorgulama hakkınız da olmaz. Burada HDP’nin günahı da aranmalı. HDP’nin 7 Haziran sonrası ve referandumdaki tavrı nedeni ile partimizin MHP ile ittifakı Kürtler tarafından makul karşılandı” ifadelerini kullandı.

 

'KÜRTLERE NEGATİF BİR BAKIŞ AÇISI YOKTUR, KABUL EDİLEMEZ'

AKP’nin kurulduğu günden bu güne Kürtleri yok sayan bir anlayışta olmadığını öne süren Ensarioğlu, “Partimiz referandumda güneydoğuda oylarının tamamını artırmıştır. Oyunu artırmadığı tek bir güneydoğu vilayeti yoktur. Batıda da özellikle güneydoğulu vatandaşların yaşadığı semtlerde oy artışları yaşandı. Diğer yerlerde ise oylar düştü. Güneydoğuya ve Kürtlere negatif bir bakış açısı, bu nedenlerle yoktur ve kabul edilemez” diye konuştu.

'BİR TAKIM ZAAFİYETLER OLABİLİR'

 

İstifaların doğu ve güneydoğuda başlamasının farklı sebepleri olduğunu söyleyen Ensarioğlu, “Bu sadece uzun süre iktidarda kalmanın verdiği bir takım değişim ihtiyacından kaynaklanabilir. Bölgede siyaset yapmanın koşulları çok daha farklı. Bu nedenle bir takım zafiyetler olabilir. Bazen yorgunluk da olmaz. Değişim ihtiyacı gerekir. Bu bir bayrak yarışı ve tazelenmedir. Böyle değerlendirmek lazım” şeklinde konuştu. (Kaynak: sputniknews)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.