“AKP uyarılarımızı dikkate almadı”

“AKP uyarılarımızı dikkate almadı”
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, çözüm sürecinin yolsuzlukları örtmekle ilerleyecek bir süreç olmadığını belirterek, bugüne kadar yaptıkları uyarıların AK Parti tarafından dikkate alınmadığını kaydetti.

ANKARA - BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 8 Mart’ta Abdullah Öcalan ile yapacakları görüşmeye, çözüm sürecine ve yolsuzluk operasyonlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Daha önce yaptıkları açıklamalarda AK Parti’yi süreçle ilgili samimiyete çağıran uyarılarda bulunduklarını kaydeden Baluken, "Öcalan ile İmralı'da yapmış olduğumuz son görüşmenin bütünü incelendiği zaman tamamı bu uyarılarla doluydu. O nedenle özellikle belli konularda AKP'nin adım atması gerektiğini ve anlamlı derin müzakere aşamasına geçilmesi gerektiğini ifade etmiştik. Bunun için en başından beri sürecin yasal statüsünün oluşturulması gerektiğini ifade etmiştik. Partimizin çalışmasını da kamuoyuna sunduk" dedi.

Müzakerelerin yasal zemini ile MİT yasasının hiçbir ilişkisinin olmadığına dikkat çeken Baluken, hükümetin bu süreci MİT Yasası üzerinden ele almaya çalışmasının kendilerinde, “Hükümet bu işin ciddiyetini henüz fark etmedi" algısını oluşturduğunu belirtti. Hükümetin yasal zemin konusunda şu anda anlamlı ve somut bir çalışmasının olmadığı kanaatinde olduklarına işaret eden Baluken, 8 komisyon önerisinde de hükümetin hiçbir adım atmadığını ifade etti.

 

“Seçimleri kurtarma hesabı”

Sürecin seçim gerekçe gösterilerek zamana yayılması durumunda doğabilecek komplikasyonları hükümet ile yaptıkları tüm görüşmelerde anlattıklarını da dile getiren Baluken, "Bu süreç seçim hesaplarına heba edilmemesi gereken, tarihi stratejik dönüşümü ele alan bir süreçtir. Yaklaşık 1 yılı aşkın süredir bir ateşkes ortamının sağlanması, kanın akmaması sanırım AKP üzerinde de bir rehavet havası oluşturuyor. Bu rehavet havasına katılarak seçimleri kurtarmanın hesabı içerisine giriyorlar. Bunun tehlikeli bir yaklaşım olduğunu hep söyledik” diye konuştu.

 

“AKP’nin tavrı kaygılandırıyor”

AK Parti hükümetinin daha önceki yıllarda da ateşkes süreçlerini sürekli heba ettiğini aktaran Baluken, "Siyasi soykırım operasyonlarını başlattı. Çok ağır askeri operasyonlar yaptılar. Şu andaki AKP'nin tavrını ve geçmişteki pratiğini bir araya getirdiğimizde tabi ki kuşkularımız ve kaygılarımız artıyor. Son günlerde özellikle sınır hattında Roboski'de ciddi bir askeri hareketlilik var. Bazı alanlarda çatışmalar da yaşanıyor. Bütün bunları alt alta getirdiğimizde AKP'nin mevcut tavrı süreç açısından hepimizi kaygılandırıyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Güncel